Nenechme svůj mozek zahálet

Nenechme svůj mozek zahálet
Foto: Freepik

Díky mnemotechnickým pomůckám a „tréninkům“ paměti spojeným s poutavým obsahem příběhů nebo obrazů můžeme i ve vyšším věku dosáhnout velmi dobrých mentálních výkonů.

Pokud nemůžeme najít peněženku nebo brýle, nemusí hned jít o ztrátu paměti nebo o začátek alzheimera. Člověk dělá spoustu věcí bezmyšlenkovitě, automaticky. Chce stihnout víc věcí zároveň, a pak zjistí, že na to doplácí, protože hledá, kde co nechal. Zkusme proto, když něco někam odkládáme nebo řešíme, věnovat tomu, co děláme, pozornost. Dobré je také si uvědomit, co a kam pokládáme, dát věc na její obvyklé místo a vše si v duchu pojmenovat.

V naší schopnosti zapamatovat si nové informace hraje velkou roli motivace. Obzvlášť „starší“ mozek, který si myslí, že vše už zná, potřebuje větší motivaci, větší zaujetí. K zahálce našeho mozku přispívá také stále dokonalejší technika. To, co jsme si dříve museli zapamatovat, dnes najdeme v počítači nebo v chytrém mobilu.

Co ale dělat, když technika selže a lístek s poznámkami odfoukne vítr?

Zkusme si zapamatovat telefonní čísla našich nejbližších nebo nákupní seznam. Zkusme si pomáhat krátkými příběhy, které nás navedou na správné řešení. Není to hned jednoduché, ale takovéto mnemotechnické pomůcky pomáhají mozku rozpomínat se, pospojovat správné neurony. Tréninky si můžeme zpestřit mlsáním vlašských oříšků nebo borůvek, které stejně jako ryby patří k potravinám prospěšným pro mozek.

Lisa Genova: Zrádná paměť

Lisa Genova: Zrádná paměť

Známá americká neurovědkyně Lisa Genova (nar. 1970) odhaluje zásadní poznatky o fungování naší paměti, jak…

Tak pojďme trénovat, přihlasme se třeba na Univerzitu třetího věku, pojďme se vzdělávat do zajímavých kurzů, třebaže nyní jen on-line. To, že čtete tyto stránky, znamená, že jste aktivní on-line, a jen třeba nevíte, jak se svou pamětí dál.

Víte, že v naší republice existuje Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging?  

Zdroj: redakce – Zdena Mášová, Thespruce

Další články z této rubriky

Nenechme svůj mozek zaháletgutentor-overlay

Nenechme svůj mozek zahálet

Díky mnemotechnickým pomůckám a „tréninkům“ paměti spojeným s poutavým obsahem příběhů nebo obrazů můžeme i ve vyšším věku dosáhnout velmi…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*