Pamela Brinnings Ewenová: Královna Paříže

Pamela Brinnings Ewenová: Královna Paříže
Foto: Freepik

Malé večerní, elegance a šarm, to jsou slova spojovaná s Coco Chanel. Jaká ale byla, co ovlivnilo její život, jak se zachovala během 2.světové války? To je mnoho otázek, které si položila autorka a pátrala, zjišťovala, ale nesoudila. Nabídla jeden pohled na dobu, v níž Coco žila. Můžete přijmout nebo hledat dál.

Pamela Brinnings Ewenová: Královna Paříže
Foto: Pixabay

Příběh Coco Chanel se odehrává v období okupace Francie, ale zavede nás i do prvních let slavné návrhářky. Autorka se snaží zajímavě popsat skrytý život Coco Chanel v období 2.světové války. Snaží se ukázat, že návrhářka nevnímala válku jako „opravdovou“. Dlouhá léta vše chápala i díky své drogové závislosti zkresleně, a hlavně z pohledu obhajoby svých zájmů a potřeb. Nikdy vzhledem k zážitkům z dětství neměla vřelý vztah k židům, proto, když její voňavkářský partner (Žid) uprchne do USA a rozjíždí výrobu „jejího“ parfému, vše chápe jako podraz a hledá cesty k získání práv na výrobu parfému za každou cenu.

Zatímco se návrhářka snaží vše obrátit ve svůj prospěch: zajistit si stabilní příjmy a život v luxusu i v době války, odehrávají se válečná dramata na každém kroku. Tyto situace ale Coco nechce vnímat. Sama sebe vidí jinak: nevnímá se jako zrádkyně, ale jako člověka „unášeného“ okolnostmi, který řešil to, co „mohl“.

Velmi dobře napsaný román o jedné „Neobyčejné ženě“. Byla dítě z chudých poměrů. Život, který později žila byl a je snem mnoha lidí. Přesto, byla šťastná? Proč jednala v určité etapě svého života tak, že chvíli patřila k „zavrženým“? To jsou otázky, které si asi kladla autorka a snažila se na ně ve svém románu odpovědět, což se jí myslím podařilo.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová, Knihydobrovsky.cz

Další články z této rubriky

Jitka Suchá: Cvičení paměti na celý rokgutentor-overlay

Jitka Suchá: Cvičení paměti na celý rok

Jitka Suchá (nar. 1973) využívá odborných metod k procvičování paměti pacientů trpících Alzheimerovou nemocí. Široké veřejnosti bez ohledu na věk…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*