Pavla Momčilová: Polévkové štěstí

Pavla Momčilová: Polévkové štěstí
Foto: Pixabay

Uznávaná propagátorka zdravého životního stylu a přírodní výživy pro děti i dospělé, Pavla Momčilová (nar. 1941), je autorkou desítek kuchařek a publikací zaměřených na stravu, která nejen chutná, ale je zároveň našemu organismu prospěšná. 

Pavla Momčilová: Polévkové štěstí
Foto: Se svolením Medica Publishing

Pavla Momčilová je vyhledávanou odbornicí, jež přínosným způsobem spojuje zkušenosti z tradiční čínské medicíny se současnými poznatky o zdraví. O její knihy, přednášky i televizní pořady je velký zájem. Doporučuje totiž ideální výběr jídel a jejich velice chutných receptů, a to jak vegetariánských, tak masitých.

V této kuchařce nabízí množství návodů na skvělé výživné i osvěžující polévky. Jsou rozděleny podle ročních období, podle toho, jaké jsou vhodné spíše v horkém létě a které zase dobře zahřejí v zimě či poslouží v jiné době. Vítané jsou rovněž speciálně vybrané polévky určené zejména na snižování hmotnosti, při žaludeční nevolnosti, kocovině, proti stárnutí nebo bolesti kloubů či nachlazení. Je mezi nimi i posilující vývar pro ženy po porodu, kojící maminky a samozřejmě i pikantní recepty, které přijdou k chuti hlavně mužům.

Autorka vysvětluje, proč je dobré přizpůsobit druhy polévek ročním obdobím, aby nám byly skutečným přínosem. „Náš organismus je nastaven v souladu s přírodou a nejvíce nám prospívají potraviny, se kterými naše tělo v daném období nejspíše počítá.“

Vhod přijdou jak klasické polévky, tak zeleninové, masové, krémové, anebo výborná a zdravá dršťková z hlívy ústřičné, krkonošská couračka s kvašeným zelím, polévka ke grilovačce, melounové gaspačo, nebo ta na posílení imunity, kváskové kyselo z Jizerky, burgundská hovězí či božská fazolová profesora Hagena. Jistě si oblíbíte i zimní kotlík s uzeným, chalupářskou bramboračku, tvarůžkovou polévku po hanácku, slovenskou kapustnicu či nejlepší vyprošťovák v podobě česnečky skleněnky a další.

Přidaný kurzík vaření dobrých polévek popisuje přípravu základních receptů, klasických vývarů, teplých mixovaných polévek, a také, jak a do kterých připravit různé vložky a zavářky. Nakonec je připojeno pár zásad pro dokonalé polévkové štěstí. „Vaříme-li v souladu s přírodou a zdravou výživou, pak máme naději na radostný život, zdraví, dlouhověkost a stálou sílu do života,“ radí autorka.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, medicapuplishing.cz

Další články z této rubriky

Pedagogický fíglgutentor-overlay

Pedagogický fígl

Moje máma se léta pohybovala ve školství: nejprve jako učitelka mateřské školky, posléze jako vychovatelka v družině. V obou rolích…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*