Stavění Lega na hlavní pracovní poměr. Příběh majitele největší sbírky na světě

Stavění Lega na hlavní pracovní poměr.
Foto: Muzeum Lega.

Exkluzivně pro náš magazín poskytl rozhovor Miloš Křeček, soukromý majitel největší sbírky stavebnic Lega na světě, člověk, který od svého dětství tento typ stavebnice nejen sbírá, ale dodnes je nadšeným stavitelem Lega. Všechny milovníky a pamětníky této stavebnice zve na prohlídku svých muzeí.

Pamatuješ si vůbec, která stavebnice Lega byla tou první, s níž ses setkal?

To si pamatuji naprosto přesně. Bylo mi pět let a od rodičů jsem dostal stavebnici č. 20. Byla na úrovni dnešního typu Lega Basic, což jsou základní kostky, a vůbec nevím, kde ji tehdy moji rodiče sehnali. Bylo to o Vánocích, to jsem ještě věřil, že mi dárky nosí Ježíšek, a pamatuji si na ten okamžik, kdy jsem ji pod stromečkem rozbalil a jakou jsem měl tehdy nesmírnou radost. S největší pravděpodobností se už tehdy stalo něco, o čem by se dalo říct, že bylo tím spouštěcím momentem pro to, kde jsem nyní. Paradoxní je, že tahle stavebnice se mi ztratila. Ale do své sbírky jsem si ji později sehnal – ta tam být musela.

Stavění Lega na hlavní pracovní poměr.
Miloš Křeček, majitel největší sbírky stavebnic Lega na světě. Foto: se svolením Muzea Lega.

Ano, jsi majitelem sbírky, která je umístěna v pěti městech naší republiky. Proč doporučuješ návštěvu svých muzeí (muzeumlega.cz) právě seniorům?

Senioři mohou jednak vidět sety, které už oni mohli stavět jako malí. Lego kostička, tak jak ji známe, vznikla někdy kolem roku 1952, to se neví úplně přesně. Co však víme s jistotou, je, že roku 1958 byla Lego kostička patentována.

Stavění Lega na hlavní pracovní poměr.
Foto: se svolením Muzea Lega.

Dále mohou v našich muzeích najít stavebnice, které kupovali svým dětem. A především mohou ukázat vnoučatům, jak se tato hračka vyvíjela: z jednoduchosti a skromnosti do dnešních rozměrů.

Součástí každého muzea je exkluzivní obchod s Legem. V těchto obchodech najdete výhradně nabídku těchto stavebnic a zboží, které se ke značce Lega váže. Zároveň je možné v nich zakoupit takové sety, které v běžných hračkářství nedostanete. Kromě zážitku z návštěvy u nás tedy můžete pořídit i dárky pro vnoučky, děti, synovce… – od přívěsků na klíče, přes stavebnice až po limitované sety a doplňkové zboží.

A pokud sháníte některé konkrétní zboží, které momentálně v nabídce obchodu není, můžete využít našeho e-shopu.

Zdroj: Mapy.cz

Mezi našimi čtenáři se jistě najdou takoví, kteří už v některém z tvých muzeí byli. Možná si teď právě říkají: „Viděl jsem jedno, čím by mě mohla ta další překvapit?“ Proč by tedy měli zavítat i do dalších tvých muzeí?

V každém z mých muzeí je unikátní expozice, v každém je něco jiného k vidění. Navíc podle lokality, kde se dané muzeum nachází, vystavujeme zajímavé unikátní modely. 

Když začneme tím největším muzeem v Praze, mohou zde návštěvníci vidět Karlův most s dvěma tisíci figurek, Národní divadlo nebo staroměstský orloj. Nechybí tu ani Národní muzeum včetně sbírek – mimochodem, když byla budova jeho předobrazu v rekonstrukci, chodili se návštěvníci na tento model dívat alespoň k nám.

Ve Špindlerově mlýně máme z Lega vytvořené centrum města a dvoumetrovou sochu sedícího Krakonoše, u níž se návštěvníci rádi fotí a děti si mu sedají na klín.

V Jeseníku je podsvícený model krásné budovy sanatoria Priessnitz a v Poděbradech zase můžete obdivovat Jiřího náměstí.

V Kutné Hoře je v muzeu vystaven model Kostnice včetně interiéru a chrám svaté Barbory. Kromě toho jsme zde otevřeli Lego hotel. Pokud sem zavítáte, v každém pokoji budete mít k dispozici kostičky. Součástí objektu je zahrada, kde jsou umístěny sochy z Lega, a kromě toho po celou dobu pobytu máte vstup do muzea zdarma. V nedávné době, kdy musely být hotely uzavřeny, jsme neseděli s rukama v klíně, ale této nucené přestávky jsme využili – pod vedením mé manželky Lenky tady proběhla velká rekonstrukce.

Takže by se dalo říct, že návštěvníky vašeho hotelu nemůže zaskočit ani nepřízeň počasí. A co když si naši čtenáři řeknou: „No jo, já mám ale malá vnoučata, ta v muzeu nevydrží a raději by si hrála…“

Není problém! Součástí každého muzea je i herní koutek, kde jsou k dispozici základní kostky Lega a Dupla – to jsou větší kostky pro úplně malé děti – takže si mohou nejen děti každého věku, ale i dospělí, stavět podle své fantazie. A pokud je už i stavění omrzí, je v každém muzeu pro soutěživé návštěvníky připravena jiná anketa, jejíž správné vyplnění a odevzdání při odchodu zaručuje postup do slosování o zajímavé ceny.

Stavění Lega na hlavní pracovní poměr.
Foto: Muzeum Lega.

A teď ještě k tvé zálibě ohledně stavění. Že stavíš rád a 99 % vystavovaných modelů jsi zhotovil sám, jsi mi řekl. Jak probíhá tvoje dovolená? Odpočíváš v té době od stavění, nebo si bereš práci sebou?

Vždycky, když jedu na dovolenou, ať tady nebo do zahraničí, Lego jede se mnou. Já to ovšem rozhodně nepojímám tak, že bych pracoval. Prostě stavění je něco, bez čeho se neobejdu. Dříve jsem bral krabice jen pro sebe, v současné době musíme vézt i stavebnice pro našeho osmiletého syna.

Prozradíš mi, co nejraději stavíš?

Na tuto otázku odpovím trochu šalamounsky: To, co stavím v danou chvíli, stavím nejraději. Ačkoliv se někdy jedná o typ setu, který nepatří právě k mým topům, v okamžiku, kdy rozbalím krabici, se do dané stavebnice vždycky zamiluji. A musím dodat, že kupodivu rád skládám i Duplo. Pokud se týká jednotlivých sekcí, na každém z typu stavebnic je vidět, jak se vyvíjí a jak ohromně fungují.

Foto: Muzeum Lega.

Bereme-li v úvahu, že stavíš pořád, a když víme, že Lego v podstatě vyrábí přes 450 nových stavebnic ročně, tedy vychází více než jedna nová na den, pravděpodobně sbírku stávajících muzeí těmito modely doplňuješ. Pokud ale uvážíme, že prostorově jsou tyto objekty určitě omezeny, uvažuješ o otevření dalšího muzea?

Já mám velice rád Moravu. Jedno z mých muzeí je, jak již bylo zmíněno, umístěno na severu v Lázních Jeseník a nové muzeum bych rád situoval zase na jih, někam do okolí Zlína. Důvod je ten, že mám k tomuto městu vřelý vztah. Je totiž rodištěm Tomáš Bati, kterého velmi obdivuji a je mým velkým vzorem. Tento plán bych rád uskutečnil v horizontu dvou let. 

Dalo by se říct, že otevření dalšího muzea patří k tvým životním snům?

Ne, to je spíš jenom další cíl v mém projektu. Životní sen mám jiný. Já vím přesně, že jsem největším majitelem sbírky na světě, ale chybí mi zápis do Guinessovy knihy rekordů, protože komise, která to posuzuje, nedokáže pochopit, že sbírka je na několika místech v rámci naší republiky.

A pak mám ještě jedno veliké přání, které bych si rád splnil, ohledně své sbírky: získání Zlatého panáčka Mistra Golda.

Ví o tobě v majitelé Lega v Dánsku?

Ano, jsem s nimi v kontaktu, živě spolu komunikujeme a mám z jejich strany podporu.

Jménem redakce i našich čtenářů děkuji za rozhovor a přejeme hodně úspěchů.

Zdroj: redakce – Olga Skálová (autorské dílo), se svolením pana Křečka a muzeumlega.cz

Další články z této rubriky

Tajemná Indonésiegutentor-overlay

Tajemná Indonésie

Svého druhu nejobsáhlejší a největší výstava zavede návštěvníky do tajemných míst Indonésie v jihovýchodní Asii a Oceánii, kde lidé izolovaných…

1 Comment

  1. jé, já taky dostal jako svoje první LEGO 20 😀 Byly mi 4 roky a zrovna jsem se vrátil z nemocnice z trhání mandlí. Rok 1977. Kostičky z něho mám doma dodnes.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*