Kam na výlet? Lipová-lázně a okolí

Kam na výlet? Lipová-lázně a okolí
Foto: Pixabay

Oblíbenou destinací v Jeseníkách je obec Lipová-lázně. Sjíždějí se sem nejen návštěvníci lázní, ale také nadšenci horské turistiky. Na co se můžete v bezprostředním i vzdálenějším okolí těšit?

Zámek Jánský Vrch

Zámek Jánský Vrch se vypíná na skalnatém kopci nad městem Javorník a tvoří přirozenou dominantu Javornicka i celé rovině v okolí polských měst Paczkówa, Otmuchówa a Nisy. Historie zámku je spojena s biskupstvím v polské Vratislavi, které objekt a s ním i celé území dnešního Jesenicka vlastnilo od roku 1348. Prohlídkové trasy vás provedou reprezentačními místnostmi s výstavou sbírky dýmek, jedné z největších v České republice, a hospodářským zázemím zámku. Technicko-uměleckou raritou je unikátní dochované plynové osvětlení interiérů i hlavního nádvoří zámku. Hodnotná je také kolekce bytového textilu, který se v zámku nachází – zejména původní, 150 let staré záclony. Zámek není bezbariérově přístupný.

Kam na výlet? Lipová-lázně a okolí
Zámek Jánský Vrch se vypíná na skalnatém kopci nad městem Javorník. Foto: Wikimedia Commons

Muzeum Johanna Schrotha

Muzeum v obci Lipová-lázně začalo psát svoji historii v roce 2007. Nese jméno Johanna Schrotha, zakladatele lázeňství ve zdejší obci, a sídlí v nově zrekonstruovaném domě pod železniční stanicí na trati Slezského Semmeringu.

Horská železnice Slezský Semmering

Lipovou-lázněmi vede železniční trať z Šumperku do Krnova. Část z Hanušovic do Jeseníku, nazývaná Slezský Semmering, nabízí zejména mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně úchvatné výhledy na Obří skály na úbočí Šeráku či na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor. Nejvyšším bodem trati je Ramzová, se 760 metry nadmořské výšky nejvýše položená rychlíková stanice v Česku. Na nádraží v Horní Lipové můžete navštívit malé železniční muzeum, věnované historii Slezského Semmeringu.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze

Stezku Vincenze Priessnitze tvoří sedmikilometrový okruh, který začíná úvodním informačním panelem v Lázních Jeseník na konečné stanice autobusu Sanatorium Priessnitz a opět se k němu vrací. Na stezce je umístěno devět informačních panelů, jejichž texty přibližují návštěvníkům významné historické období. Trasa Stezky je značena zelenou značkou (šikmý zelený pruh v bílém poli) a je určena pouze pro pěší, neboť některé úseky jsou cyklisticky nedostupné. Na původních, ale i nově vybudovaných trasách stezky turisté spatří čtrnáct pramenů a několik drobných památek, seznámí se s jejich historií a proniknou do tajů počátku místního lázeňství. Osvěží se lahodnou vodou z pramenů a pokochají se krásou jesenického pohraničí, které skýtá nejeden fascinující výhled do okolí.

Rozhledna Praděd

Hora Praděd je vysoká 1492 m.n.m. a je nejvyšším vrcholem Jeseníků i celé Moravy a Slezska. Praděd byl oblíbeným cílem návštěvníků hor již od druhé poloviny předminulého století, začátkem 20. století zde byla vybudována rozhledna v novogotickém stylu. Stávající rozhledna byla postavena roku 1983. Praděd je významnou křižovatkou turistických (cyklo i pěších) tras. Rozhlednu by si neměl nechat ujít žádný z aktivních návštěvníků hor.

Kam na výlet? Lipová-lázně a okolí
Stávající rozhledna byla postavena roku 1983. Foto: Wikimedia Commons

Rozhledna Zlatý Chlum

Rozhledna Zlatý Chlum stojí na stejnojmenném kopci nedaleko města Jeseník. Je vyhledávaným cílem výletů a vycházek, s krásným výhledem do okolí.

Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku se řadí k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let). Vývoj krasových prostor byl výrazně ovlivněn tavnými vodami ledovce, které daly jeskyni konečnou podobu. Při návštěvě nezapomeňte na teplé oblečení a vhodnou obuv – vzhledem ke chladnějším podmínkám se obojí bude hodit.

Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice. Vyznačují se úzkými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky. I v tomto případě doporučujeme teplé oblečení a vhodnou obuv.

Kam na výlet? Lipová-lázně a okolí
Jeskyně Na Špičáku se řadí k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Foto: Wikimedia Commons

Horská turistická chata Paprsek

Jedno z nejkrásnějších míst staroměstské kotliny na jižním úbočí Rychlebských hor v nadmořské výšce 1022 m.n.m. Hotel Paprsek je v provozu celoročně (a to včetně restaurace) a nabízí bohatý sportovní zimní i letní program.

Zoo faunapark Horní Lipová

Faunapark je malá zahrada se soukromým chovem zvířat, přístupná pro návštěvníky každého věku. Částečně je bezbariérová. Láká na volně létající papoušky, šelmy, opice, klokany, ale i drůbež či lamy.
Více informací najdete na stránkách ZOO: https://zvirata.faunapark.cz/

Zdroj: redakce – Antónie Podhradská, zvirata.faunapark.cz, kudyznudy.cz

Další články z této rubriky

Tajemná Indonésie

Tajemná Indonésie

Svého druhu nejobsáhlejší a největší výstava zavede návštěvníky do tajemných míst Indonésie v jihovýchodní Asii a Oceánii, kde lidé izolovaných…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*