6 knižních tipů pro dlouhé zimní večery

6 knižních tipů pro dlouhé zimní večery
Foto: Freepik

Máte chvíli volna? Začtěte se do krásné knihy! Přinášíme vám několik zajímavých tipů, vybere si každý!

Charles Dickens: Vánoční koleda
Foto: se souhlasem nakladatelství Drobek

To nejlepší ze světové klasiky. Proslulá Vánoční koleda Charlese Dickense s ilustracemi Johna Leeche vyšla poprvé 19. prosince 1843 a od té doby se stále vydává. Úspěch slavilo i filmové, divadelní, baletní či operní zpracování, stejně jako Broadwayský muzikál Comin´ Uptown.

Knihu Dickens napsal během šesti týdnů a vydal na vlastní náklady. Přestože se kniha dobře prodávala, výdělek byl po odečtení nákladů docela nízký, ale umožnilo mu to úspěšně obnovit kariéru. Příběh je inspirován Dickensovou smutnou zkušeností z doby, kdy sám byl dítě a poznal stejně bědné životy dětí pracujících v otřesných podmínkách v dolech a továrnách, nebo těch opuštěných a hladových z ulice.

Sugestivní děj se odehrává na Štědrý den, kdy se lakotnému a hrabivému obchodníkovi zjeví duch jeho zemřelého společníka, aby ho varoval, že špatně skončí, pokud se nezbaví svého lakomství. Postupně jej navštíví tři vánoční duchové, kteří ho přenesou na různá místa v odlišné době a k několika lidem, aby viděl, jak kdo svátky prožívá. Chtějí v něm vyvolat zodpovědnost a soucit k jeho písaři, muži velmi chudému, jehož syn je vážně nemocný.

Obchodník si varování vezme k srdci, vyděšený tím, co poznal o své budoucnosti, pokud se v chování nezmění. Dochází k jeho proměně a sám se stává tím, koho ostatní považují za dobrého ducha Vánoc. Je štědrý, pamatuje na lidi v nouzi, nemajetné i ty, kteří prožívají trápení. O Vánocích nemá být nikdo osamělý a zapomenut, ale musí být přijat šťastnějšími, kteří se s ním podělí o sváteční radost a vzájemnou lásku.

Knihu krášlí nádherné ilustrace Kateřiny Boudriot-Bažantové.

Matt Haig: Půlnoční knihovna
Foto: se souhlasem nakladatelství Fobos

Román oceněný Goodreads Choice Award 2020 si čtenáři zamilovali pro napínavý děj i příležitost zamyslet se – stejně jako jeho hrdinka Nora Seedová – nad tím, co vlastně představuje a obnáší ideální, šťastný život.

Když se Nora objeví v Půlnoční knihovně, je sama se sebou nespokojená, pronásledují ji výčitky a zklamání nad dosavadním životem a tím, jak se chovala k sobě i druhým. Nejraději by vše napravila, kdyby to bylo možné. Kdo ví, v neobvyklé knihovně se může přihodit ledacos. Ochotná knihovnice jí pomůže nahlédnout do knih, jež ukazují, jak by se vyvíjel její život, kdyby se rozhodovala jinak než doposud. Poznává, jak může ledacos odčinit. Cestuje svými životy a hledá ten pravý, v němž by chtěla zůstat, který by byl bezchybný a radostný, pokud existuje. Není však tak snadné dělat nová rozhodnutí, byť dobře myšlená, je třeba mít na paměti možné dopady i skrytá nebezpečí. Přitom čas vyměřený k odpovědi na základní životní otázku má už brzy vypršet…

Pozitivní a motivující kniha k zamyšlení, která potěší a inspiruje.

Jitka Pastýříková: Vánoce
Foto: se souhlasem nakladatelství Fragment

Výborná publikace, připomíná a přibližuje jedny z nejvýznamnějších křesťanských svátků, jež se slaví po celém světě. Vánoce jako oslava narození Ježíše Krista jsou z historického pohledu spjaty s oslavou pohanského zimního slunovratu, symbolu znovuzrození.

Autorka nás zasvěceně seznamuje se starými adventními a vánočními tradicemi i pověrami, vysvětluje jejich vznik, význam i magickou sílu. Připomíná mnohé pranostiky a lidové zvyky našich předků, jež významně ovlivnily naši kulturu. Zajímavé je srovnání našich svátečních zvyklostí či stravy o vánočním čase s těmi, které se udržují ve světě. Text podnětné a zajímavé knihy provází množství půvabných ilustrací.

William Bruce Cameron: Psí Vánoce
Foto: se souhlasem nakladatelství Ikar

Laskavý a hřejivý příběh z předvánočního období představuje rodinu Gossových, která prožívá dobré i problematické chvíle. Dalo by se říci tak trochu typická rodina. Tatínek, který věčně pracuje, dědeček, jenž se smutkem vzpomíná na svoji ženu a útěchou mu je věrný devítiletý vlčák, třináctiletá dcera s pubertálními nápady, tříletá dvojčata jako z divokých vajec a maminka Juliana, na níž spočívají všechny starosti s chodem domácnosti a péčí o rodinu. Vše kulminuje před Vánoci, kdy Juliana vážně onemocní.

Rodina dostává příležitost, kdy se každý musí zapojit svým dílem, aby vše zase dobře fungovalo a maminka se mohla v klidu uzdravit. Přidá se k nim také zatoulané štěně Ruby a všichni se snaží, aby Vánoce prožili spokojeně a šťastně.

Velká kniha vánočních detektivních záhad
Foto: se souhlasem nakladatelství Familium

Kniha je bonbónkem pro každého milovníka detektivek. Nabízí dvacet pět originálních povídek světových mistrů záhad, jako jsou sir Arthur Conan Doyle, Isaac Asimov, královna detektivek Agatha Christie, Thomas Hardy, Ed McBain, Otto Penzler, Robert Louis Stevenson a další. V jejich příbězích se prolíná magie Vánoc s tajemnou atmosférou rafinovaných zločinů, jež je třeba objasnit. Odehrávají se v různých dobách, na odlišných místech, v nejrůznějším prostředí a vždy jsou spojené s vánoční tematikou.

Poklid Vánoc, čeřený mrazivým napětím, se obnoví, jakmile jsou záhady jedna po druhé vyřešeny zkušenými a důvtipnými, někdy i vtipnými vyšetřovateli a detektivy. Příznivci detektivního žánru mají v jedné knize všechny slavné autory prověřené klasiky, k nimž se mohou kdykoli vracet. Velká kniha vánočních záhad prezentuje ty z nejlepších vánočních detektivek, jaké kdy byly sepsány.

Julie Caplinová: Chata ve Švýcarsku
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada – Cosmpolis

Oblíbená spisovatelka Julie Caplinová je právem považovaná za britskou královnu romantických příběhů. V sérii Romantické útěky nás zavede do švýcarských Alp. Tam se uchýlila hlavní hrdinka Mina Campbellová, která ve vztahu se Simonem uvěřila, že je tím pravým mužem jejího života, s nímž plánovala budoucnost. Ve chvíli, kdy se vyjevil pravý opak, se jí zhroutil svět. „Teď bylo bolestně zjevné, že měl v hlavě něco – nebo spíš někoho – jiného.“

Z nečekaného šoku se utěšuje: „Život může stát za houby, ale pořád tady byla čokoláda. Ať jde Simon do háje, nezaslouží si ji.“ Potřebuje nutně dovolenou na zotavení. Nejlépe ve Švýcarsku, kam ji už delší dobu zve kmotra Amélie do svého domku v horské oblasti Valais. Kdo ví, co tam Julii čeká, ale rozhodně si těch pár týdnů užije sladce. Ano, to bude to nejlepší… švýcarská čokoláda! Jak by mohla odolat? Šálek – a zdaleka ne jeden – horké čokolády jí pomůže k dobré náladě. Tu zanedlouho podpoří i pohledný muž, s nímž se seznámí ve vlaku cestou do Alp…

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, grada.cz, familium.cz, ikar.cz, fragment.cz, fobos.cz, drobek.cz

Další články z této rubriky

David James Poissant: U jezeragutentor-overlay

David James Poissant: U jezera

Oceňovaný americký spisovatel David James Poissant se narodil v Syrakusách ve státě New York. Stěhoval se pak po různých místech,…
Thrity Umrigar: Cena ctigutentor-overlay

Thrity Umrigar: Cena cti

Thrity Umrigar (nar. 1961 v Bombaji) je uznávanou a oceňovanou spisovatelkou. V jedenadvaceti letech se přestěhovala do USA, kde vystudovala…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*