Chrystyna Lucyk-Bergerová: Vzpomínky na Ukrajinu

Chrystyna Lucyk-Bergerová: Vzpomínky na Ukrajinu
Foto: Pixabay

Šest příběhů z druhé světové války

Američanka Chrystyna Lucyk-Bergerová (nar. 1969 v Minneapolisu), je úzce spjata s Ukrajinou, odkud pocházejí její předci. Kniha Vzpomínky na Ukrajinu, v níž zachytila jejich život za druhé světové války, byla oceněna stříbrnou medaili v IPPY Book Awards 2020.

Chrystyna Lucyk-Bergerová: Vzpomínky na Ukrajinu
Foto: se svolením nakladatelství Jota

Dílo Chrystyny Lucyk-Bergerové tvoří převážně historické fikce, v nichž se zaměřuje na osobnosti, jež se dokázaly vzepřít nespravedlivému systému. Knihu o pohnuté a tragické době druhé světové války na Ukrajině napsala, aby „vysvětlila fakta stojící za vším, čeho jsme dnes svědky; abych ujasnila, že ten konflikt není o dvou týmech, které se střetávají na bojišti – jeden ´dobrý´ a druhý ´zlý´. V tomto příběhu nejsou žádní vítězové.“ Poměry i minulost ukrajinského národa zná velmi dobře ze studia historie a zejména díky rodinným vazbám a častým návštěvám příbuzných, z jejichž vyprávění i vzpomínek dalších lidí poznala jejich těžký život i odpor proti útlaku.

Každým z šesti příběhů prostupuje základní potřeba každého člověka – být svobodný. V prvním vystupuje Larysa, vyhledávaná švadlena a vyšívačka jedinečných vzorů. K jejím zákazníkům patřila ukrajinská inteligence, šila i pro cizince. Ve válkou zničeném Kyjevě, kde žila, ji v roce 1942 požádal německý plukovník o zhotovení košile, suvenýru zvlášť pro něho. Larysa mu přání splnila, výšivky byly speciální. Zakomponovala do nich symboly odporu proti nacismu, v přesvědčení, že „nejlepší umění je takové, které vás donutí se nad sebou zamyslet“. Zároveň tím vyjadřovala i své já, tentokrát za příliš vysokou cenu.

Povídka Mychajlo z třídílné části o partyzánech je o vojákovi, který se vrací den před Štědrým večerem z německo-ruské fronty na Ukrajinu. Když nastupuje do vlaku, uvědomuje si, že „voják, který nemá co na práci, je voják, který se musí vyrovnat s hrozivou vyhlídkou, že bude konfrontován sám se sebou“. Cestou vidí zničenou zem a setkává se s trpícími lidmi, kteří se snaží přežít. Vyprávějí mu, co se tu stalo, čeho byli svědky a co zažívají. Ovlivní jej to natolik, že se odhodlá k velké životní změně. Motiv celého příběhu vychází z vyprávění autorčina prastrýce, jenž přecházel se svými věrnými mezi různými partyzánskými skupinami.

V další části píše autorka o deportaci rodiny z Kyjeva do německého pracovního tábora. Promítají se v něm vzpomínky jejího otce, jenž takový tábor zažil. Poslední příběh „Soupis milosrdenství“ je věnován Lucykovým, rodině ze strany autorčina otce. Ona sama patří k první generaci rodiny uprchlíků vyhnaných po druhé světové válce. Brání své dědictví, i když ví, že skutečný obraz Ukrajiny není černobílý, ani alegorický, ale veskrze lidský. Rodinné příběhy v ní vyvolávají „neutišitelnou žízeň po spravedlnosti pro všechny Davidy světa, kteří se rozhodli vzepřít se nesmírnému Goliáši“.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), jota.cz

Další články z této rubriky

Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidigutentor-overlay

Jak získávat přátele a působit na lidi

Odkaz Dale Carnegieho (1888-1955), slavného amerického motivačního spisovatele, psychologa, lektora a řečníka, budí stále velký zájem. Jeho průlomové knihy, zaměřené…
Jaké záliby měla císařovna Sisi?gutentor-overlay

Jaké záliby měla císařovna Sisi?

Odbornice na Sisi Dagmar Beňaková vám ve své nové knize Záliby císařovny Sisi tentokrát představí její nejrůznější koníčky – jak…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*