Joshua Becker a Eric Stanford: To, na čem záleží

Joshua Becker a Eric Stanford: To, na čem záleží
Foto: Pixabay

Jak překonat svody a rozptýlení a žít smysluplnějším životem

Inspirativní knížka Joshuy Beckera a Erica Stanforda nás vybízí na chvíli se zastavit a uvědomit si, zda nezanedbáváme, na čem skutečně záleží, abychom nelitovali, že jsme opomíjeli věci pro nás důležité kvůli rozptylujícím činnostem, jimž věnujeme zbytečně mnoho času.

Joshua Becker a Eric Stanford: To, na čem záleží
Foto: se svolením nakladatelství Anag

Překážky někdy oslabují elán a vytrvalost, abychom dosáhli vytčených cílů. Často si v tom ale bráníme sami neustálým rozptylováním příjemnými svody, jejichž dobrovolnými otroky se stáváme. Marníme zbytečně mnoho času zábavou, sháněním věcí, které ve skutečnosti nepotřebujeme, vysedáváním před obrazovkou televizní nebo svého mobilu, anebo se zabýváme neužitečnými věcmi. Je naší volbou, zda podlehneme, nebo vzácný čas věnujeme tomu, co má opravdu smysl. Neznamená to vzdát se svých koníčků, kontaktů s lidmi či si nedopřát chvíle příjemného oddechu. Jde jen o to, aby v důsledku slabé vůle nevyplňovalo rozptýlení příliš velkou část našeho života.

Joshua Becker připomíná nezdravé stereotypy, bránící v naplňování životního úkolu a rozvíjení potenciálu, který nám k tomu byl dán. Patří mezi ně prokrastinace, vyhýbání se zodpovědnosti, malá sebedůvěra a pochybnosti, nízká očekávání, jež vůči sobě máme, i strach z neúspěchu. Sami se tak stáváme svým vlastním sabotérem.

„Nejlepší a přímou cestou k trvalému štěstí a pocitu naplnění je schopnost vnímat nejen své vlastní zájmy, ale mít na zřeteli také zájmy druhých,“ říká autor. Tedy přijmout rozumnou péči o sebe stejně jako o druhé. Nemusí jít přitom o velké činy. Stačí pozorně vyslechnout přítele, který se něčím trápí, nabídnout jídlo bezdomovci, koupit si od prodejce Nový Prostor, navštívit někoho v nemocnici, doučovat ve škole nebo mimoškolním programu, pomoci někomu s nákupem. Autor k tomu uvádí konkrétní příklady, i ty, které sám zažil.

Simona Bagarová: Hořím

Simona Bagarová: Hořím

Zcela výjimečná kniha, v níž vypovídá pět nejlepších pečovatelek a pečovatelů s upřímností, citlivou vnímavostí…

Kniha rovněž motivuje, jak se můžeme snadno a bez finančních výdajů proslavit: laskavostí, vytrvalostí v dobrém, věrností svým blízkým i závazkům, empatií, radostí, povzbuzováním, usmířením a láskou. Nesobecký život vede k větší životní spokojenosti, jak může potvrdit každý, kdo v tomto duchu žije, stejně jako Joshua Becker, jenž říká: „Tato kniha je o něčem mnohem větším než jen o tom, jak se cítíte; je o tom, jak žít ten jediný život, který nám byl dán, a jak v něm udržet koncentraci na to, na čem vám záleží.“ 

Z anglického originálu přeložil Petr Jochmann.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), Anag.cz

Další články z této rubriky

Jaké záliby měla císařovna Sisi?gutentor-overlay

Jaké záliby měla císařovna Sisi?

Odbornice na Sisi Dagmar Beňaková vám ve své nové knize Záliby císařovny Sisi tentokrát představí její nejrůznější koníčky – jak…
Jiří Šlitr – Doktor Klavírgutentor-overlay

Jiří Šlitr – Doktor Klavír

Více než dvacet let sbíral Lukáš Berný materiály, informace a fakta o životě Jiřího Šlitra. Díky tomu vznikl – oproti…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*