Marian Jelínek, Jiří Kuchař: Umění psychické odolnosti

Marian Jelínek, Jiří Kuchař: Umění psychické odolnosti
Foto: Freepik

Zakladatel nakladatelství Eminent a měsíčníku Regenerace, Jiří Kuchař (nar. 1960), je autorem tří desítek knih zaměřených na zdraví, léčitelství, spiritualitu a esoteriku. Spolu s Marianem Jelínkem (nar. 1959), bývalým hokejovým trenérem, který v současné době koučuje vrcholové sportovce a manažery, vydali knihu, v níž se dělí o zkušenosti významných osobností i své včetně osobních prožitků našich umělců a vrcholových sportovců.

Marian Jelínek, Jiří Kuchař: Umění psychické odolnosti
Foto: se svolením nakladatelství Eminent

„Jednou jsi dole, jednou nahoře“… Jde „jen“ o to, vyrovnat se se situacemi, v nichž jsme právě „dole“, či se stavy, jež narušují náš zajetý životní stereotyp a vyžadují naši reakci. Jsme nuceni zaujmout stanovisko, účinně jednat, přijmout změnu. „Štěstí je stav mysli“, jejíž vyrovnanost k němu usnadňuje cestu. Psychická odolnost souvisí s naší vnitřní dispozicí, schopností udržet bdělou mysl, uměním ovládat emoce a zachovat si nadhled i v obtížných situacích.

„Zvraty v životě vedou často k zocelení a síle, kterou potřebujeme,“ potvrdila americká vývojová psycholožka Emmy Werner, proslulá celoživotním výzkumem rizikových dětí. Mimo jiné zjistila, že mezi zkoumanými dětmi, vyrůstajícími v nestabilní, problémové rodině či jinak osudově poznamenanými, např. válečnými událostmi, se celá třetina v životě dobře uplatnila navzdory problematickému vývoji v minulosti.

Autoři předkládají podnětné poznatky z různých kultur i vědeckých bádání. Doplňují je o cenné osobní zkušenosti našich předků i současníků, kteří podobně jako my museli překonávat obtíže, krize i osudové zlomy a podařilo se jim vyrovnat se s jejich důsledky. Takové příběhy jsou motivující inspirací, stejně jako výroky slavných. Povzbudivé zároveň je, že i když nám byly rozdány špatné karty, můžeme s nimi odehrát dobrou hru a poznat přitom, že prohra nemusí vždy znamenat ztrátu. Podobné je to s touhou po ocenění, jsme-li nešťastní, pokud se nám ho nedostává. Buddha radí: „Nečekejte ocenění za svoji práci, ani ho nevyžadujte, a dělejte to nejlepší, co umíte.“ Francouzský spisovatel Jean-Paul Sartre odmítl převzít Nobelovu cenu, neboť nechtěl být zavázán a svazován institucí. Odměnou mu bylo, že mohl psát svá díla a to, co dělal, miloval.

Dělat jako Buddha – Dan Zigmond

Dan Zigmond: Dělat jako Buddha

Dosáhněte probuzení v práci díky Buddhově moudrosti. Autor, zenový mnich, datový analytik a spisovatel, svěžím…

Také mnoho talentovaných sportovců, dosahujících skvělých výsledků, se nikdy neumístí na prvním místě a medaile z olympiád nepřivezou. Přesto je to neodrazuje z další účasti v soutěžích ani neubírá na lásce k milovanému sportu.

Autoři se věnují tématům, jež se dotýkají každého: jak nás ovlivňuje a působí na náš život úspěch, radost, pokora, ale také nespokojenost, ego, závist či neschopnost přijetí sebe sama včetně záporů, jež se často snažíme popírat či shovívavě přehlížet. Inspirující text provází řada citátů, myšlenek a úvah i množství černobílých fotografií.

Marian Jelínek, Jiří Kuchař: Umění psychické odolnosti
Spoluautor a vydavatel knihy, Jiří Kuchař při moderování slavnostního uvedení knihy. Foto: Dana Vondrášková

Slavnostní uvedení knihy se uskutečnilo 6. června 2023 v Klubu Lávka za přítomnosti autorů, Petra Mrázka, brankáře Chicago Blackhawks, a Vavřince Hradilka, několikanásobného mistra světa ve vodním slalomu.

Marian Jelínek, Jiří Kuchař: Umění psychické odolnosti
Přípitek na úspěch knihy. Zleva Vavřinec Hradilek, Petr Mrázek a spoluautor Marian Jelínek. Foto: Dana Vondrášková

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), eminent.cz

Další články z této rubriky

Barbora Bernátová: Špínagutentor-overlay

Barbora Bernátová: Špína

Krimi ze Slovenska od talentované autorky Barbory Bernátové se tentokrát točí kolem pátrání po pachateli záhadné vraždy učitele košického gymnázia.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*