Milionáři v montérkách: Řemeslníci s příjmy, o kterých se vám ani nesnilo

muz_na_stavbe
Foto: leonardo.ai

Překvapivě vysoké platy, které dalece předčí mnohé kancelářské profese. Jak je možné, že bagrista či instalatér dnes vydělávají více než vysokoškoláci? Odhalte tajemství úspěchu moderních řemeslníků.

Ještě nedávno by málokdo předpovídal, že se řemeslníci stanou novodobou elitou. Dnes je situace jiná. Profese jako elektrikář, instalatér nebo bagrista jsou nyní v popředí zájmu díky nedostatku kvalifikovaných pracovníků a rostoucím požadavkům na jejich služby. Tento trend vedl k tomu, že jejich mzdy výrazně převyšují průměrné platy.

Nejlépe placené řemeslné profese

Podívejme se na průměrné měsíční mzdy vybraných řemeslníků a strojníků v Česku, včetně zaměstnaneckých poměrů a podnikání na volné noze (OSVČ).

  • Elektrikáři: Průměrná mzda je kolem 45 000 Kč měsíčně. U OSVČ se hodinová sazba pohybuje mezi 450 a 750 Kč, což znamená, že šikovní živnostníci mohou dosáhnout až na 120 000 Kč měsíčně.
  • Instalatéři: Díky rostoucím nárokům na komfortní bydlení patří mezi nejvyhledávanější odborníky. Průměrná mzda instalatéra je až 60 000 Kč měsíčně. Hodinová sazba OSVČ se pohybuje mezi 400 a 800 Kč, což může vést k měsíčnímu příjmu až 130 000 Kč.
  • Tesaři: Popularita dřevěných staveb zvyšuje poptávku po zkušených tesařích. Průměrná mzda je kolem 50 000 Kč, ale OSVČ mohou dosáhnout na více než 100 000 Kč měsíčně.
  • Zedníci: Průměrná mzda zedníka je kolem 45 000 Kč, ale OSVČ mohou vydělat až 80 000 Kč měsíčně.
  • Bagristé: Jejich měsíční mzda může dosáhnout 55 000 Kč, ale hodinová sazba OSVČ se pohybuje kolem 1 000 Kč, což může vést k měsíčnímu příjmu až 160 000 Kč.
  • Jeřábníci: Průměrná mzda je až 60 000 Kč, ale v případě OSVČ může být ještě vyšší.

Proč je nedostatek řemeslníků?

Atraktivita řemeslných oborů byla dlouhodobě nízká, což vedlo k poklesu zájmu mladých lidí o tato povolání. Společenský tlak na dosažení vysokoškolského vzdělání přispěl k tomu, že učňovské obory byly považovány za méně prestižní. Navíc nízké nástupní platy odrazovaly další zájemce.

Jak se situace mění?

Situace se začíná měnit. Vysoké finanční ohodnocení a jistota práce zvyšují atraktivitu těchto oborů. Mladí lidé i dospělí se stále častěji obracejí k řemeslům, často kvůli lepšímu finančnímu zajištění a únavě z kancelářské práce.

Závěr

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve stavebnictví a dalších řemeslných oborech způsobil, že se z těchto profesí stala novodobá elita. Vysoké platy a stabilní poptávka po jejich službách dělají z řemeslníků a strojníků jedny z nejvyhledávanějších odborníků na trhu práce.

Zdroj: Andrea Stejskalová, https://www.drevostavitel.cz/clanek/novodoba-slechta-v-cesku, https://www.businessinfo.cz/

39 Comments

  1. To je hrozné, co se v článku i tady všechno píše. Diskutujeme o vzdušných cifrách, ale např. Ukrajinci na stavbu, dělníci, si zcela samozřejmě berou 280-300,- na hodinu. Když přijdete, jako Čech a chcete taky tak, všichni, jak firmy, tak soukromé osoby, vás vyženou, že jste drahej a chtějí jiného, lepšího, levného. Kolik kdo kde má, je pak hypotetické. Jsem kameník, zedník a štukatér, a abychom si vydělali, co se tady píše, padali bychom na hubu. Ony síly a energie člověka jsou denně jen omezené. Ale některé ceny uvedené v článku platí, třeba, když jedou řemeslníci dělat do Německa. Sorry jako.

  2. Dobrý den všem zúčastněným, myslím si, že vzájemné osočování zde nemá žádnou cenu. Já bych se třeba zeptal, kdo zveřejní a za kolik takový blábol a do jaké šlechtické kategorie spadá sama autorka? Pokud je OSVČ, tak je asi pochopitelné, že teď sedí někde v holobytě u starého počítače, protože by samozřejmě nesponzorovala žádného řemeslníka za opravu bytu a žádného prodejce IT techniky. Třeba má teď i hlad, protože mezi šlechtu může patřit i pekař, řezník, zemědělec atd. Je to naprosto úsměvné, tak jí tu nedělejme dobře zbytečnými hádkami…

  3. Za sedmero řekami a sedmero horami žil elektrikář, co měl plat 45.000,-…..
    A mohl bych ho vidět?

    • Šikovnej elektřikář s praxí v PLC a automatizaci si vydělá jako zaměstnanec v pohodě přes 100+tis čistého 🙂 .

  4. Dobrá reklama, a ano řemeslníci se mají dobře a když plní sliby tak je to super. Ale hlavně závistivci si musí uvědomit, že 120-130 tis.HRUBÉHO!! pro živnostníka, je tak akorát. Když odečtete náklady na Dodávku, Nářadí a drobný materiál, daně, soc. zdrav. a dále – dolovená, nemoci nebo jiné překážky v práci, čas strávený nákupem mat., plánování, s účetním, právníkem, – tak kdyby dělal jen čistého 8 hodin denně, tak to vychází na necelou půlku a pak je to jak lepší plat neumětela v nějaký zahraniční fabrice.

    • Ano, mate pravdu. Je potřeba si uvědomit, že z těch 120 000, živnostníkovi zbude cca 50 až 60 tisíc. Ja jsem tiskař, to je taky řemeslo, ale úzkoprofilové. Mám cca 50, jsem šťastně zaměstnaný a neměnil bych.

    • Tyhle cifry tady reálně žádní řemeslníci nemají. Pokud se jim někdy povede domluvit lepší kšeft, tak si něco vydělají, ale 120-130.000,- ne. Ani hrubého. Vezměte si, že je běžná, pro Čechy, sazba 200-240,- na hodinu, a to v lepších případech už, tedy měsíčně cca 46.000,- Kč. A to je hrubého, jak pro zaměstnance, tak i pro OSVČ. Ano, někdy se OSVČ povede třeba 60.000,- , ale to není pokaždé a v zimě, kdy to prostě nejede, vůbec ani těch 46.000,-, protože jsou ceny stažené dolů, a zase kým ? Ukrajinci zejména. Pak si nestěžujte na kvalitu ale, no a uvedené průměry peněz jsou velmi pofidérní.

  5. Píšete nesmyslné a zavádějící informace.Novodobou šlechtou se může stát kdokoli,může sušit co to obnáší zvláště pro Osvč. Můžete si klidně koupit bagr třeba za milion nebo více,sehnat práci,zaplatit naftu,servisní práce a pak se zamyslete zda je moc třeba 1.000,- Kč na hodinu

  6. Zaměstnanec má jen jednu konkrétní náplň práce. OSVČ i majitel firmy jich mají několik – obchodník, rozpočtář, nákupčí, musí se orientovat v zákonech, marketing, skladník, řidič, řemeslo, uklízeč, fakturant, účetní … a na mnoho dalších jsem neuvedl ať není článek dlouhý.

  7. Tak elektrika v rod domku je jako sládačka lego. Dnes jsou již kvalitní komponenty, krásně se s tím pracuje. Proudové chrániče a další novinky se může každý doučit. Nejhorší je sekání zdiva anebo zapojování zásuvek nad podlahou . .
    Tesařina, pokud se zná deskriptivní geometrie a pár zásad a k tomu kvalitní nářadí není problém. K tomu se naučit chodit ve výškách po trámech.

  8. Nevím čemu rozumí autorka tohoto článku, ale stavebnictví určitě ne. Dle staťáku průměrná čistá mzda elektrikáře za 2023 činila 27996Kč, instalatéra 30772Kč, atd. Autorka sice u instalatéra píše až 60 000, což klidně někdo někde může mít, ale průměr je poloviční. Taky u OSVČ je třeba částku na kterou můžou dosáhnout živnostníci vydělit dvěma. Odvody a daně, (pokud si platí jen minimální částky musí si na důchod i nemocenskou našetřit) , auto a pohonné hmoty, stroje a nástroje je třeba odečíst z fakturované částky. OSVČ nemá dovolenou a svátky, které u zaměstnance dělají i víc než 10% z odpracovaných dnů. U bagristů sice fakturace 1000/hod. sice může vést k příjmu 160.000Kč , ale bagristovi bez bagru to nikdo nedá. Takže psát o příjmech bez výdajů za bagr a naftu je ubohé i zavádějící. Na závěr prozradím autorce tajemství. Letos má být průměrná mzda 43.967 Kč, takže stačí pár let pracovat, a milionářka budete taky.

    • Autorka nepíše, že se jedná o čistý příjem, to je první skutečnost. Taktéž s dovolenou se pletete.

    • Pane Ševčíku, autorka má naprostou pravdu. Jediné v čem ne, je výdělek OSVČ zedníka. Ten si v pohodě vydělá kolem 100 tis/měs. To vše samozřejmě platí za přespokladu, že nejsou líní!
      Nevím, proč by si OSVČ měl výdělek dělit dvěma, to je hloupost. Další věcí je fakt, že převážnou většinu příjmů OSVČ nedaní, jelikož ve stavebnictví se jede vesměs bez faktury.
      To vše z mé vlastní praxe od roku 1996.

      • Vážený Pane udržet si dnes kvalifikaci např. instalatéra znamená denodení vzdělávání v oboru nemluvě o birokracii a specializacích na instalace plynu, dále na extrémě drahé vybaveni které ke své práci potřebují.Narozdíl od kancelářských prací. Z článku i z vaši reakce je vydět jak vždy byly a stále jsou tyto obory nedoceněné a až nedostatek kvalifikovaných lidí konečně narovnává tuto historickou nespravedlnost. U zákazníka s vašim názorem bych taxu zdvojnásobyl.A nebo bych vás nechal ať se předvedete to by asi nedopadlo dobře co?

      • Podle toho co tady píšete to vypadá, že jste zedník a od r.1996 krátíte daně. Všichni živnostníci ale nejsou jako vy, tak na ně nekydejte špínu. Pro mě nevydat daňový doklad nepřichází v úvahu. To vše z mé praxe od r.1995.

    • Naopak Vy lžete. Bagrista si bere 1000 a k tomu na bagr. Pokud mi seženete bagr za 1000 na hodinu tak sem s kontaktem. A s mzdou elektrikáře, to jsem se málem smíchy pochcal. To má tak údržbář co má vyhlášku padesátku. Elektrikář má podstatně více, kde žijete? A o daních OSVČ koukám taky moc nevíte. Na důchod si nikdo z OSVČ nepřipláci, důchod dostanete jen nepatrně nižší než zaměstnanec a zbytek např. někdo dávkou na bydlení.

    • Přesně jak píšete, syn elektrikář a mistni Znojemské firmě měl plat 23 čistého.
      Za tu dřinu, sekání zdí, kopání přípojek v zimě, v dešti, při letních teplotách, opravdu nenáročná práce 😉
      paní autorka asi o těchto profesích moc neví a vaří tzv.z vody.
      Nicméně, syn už pracovní poměr ukončil a šrl do Německa. Čtyři dny tam, tři doma, o platu se asi ani nemusím zmiňovat.

    • Zřejmě neumíš ani jedno a jen tě nahlodává závist. Naopak ceny jsou ještě podsazené a zrovna bagry a jeřáby jsou od 400-450 Kč na hodinu jako zaměstnanec. To jen aby řeč nestála 🙂 A bagrista jako OSČV no zřejmě má i svůj bagr a měsíční fakturace je ve stovkách tisíc. Třeba JCB 1600 Kč hodina. Komu se to zdá hodně stačí se podívat na pořizovací náklady a provozní náklady tak musí vidět že je to cena opravdu přiměřená. A samozřejmě v tom není cena dopravy stroje.

    • Spíš vy jste úplně v lese, ale to je paráda aspoň se nám nebude do řemesla cpát více lidí a my si můžeme říkat víc a víc 😂😂 takže více takových inteligentů. pište to na více stránkách, jděte s tím do televize ať tomu všichni uvěří ani nevíte jak vám děkuji! btw. 28 let, základní vzdělání a dělám za 500/hod a vím že příští rok to bude určitě o něco více 😘

  9. Možná by bylo vhodné dodat, že ti OSVČ mají v ceně své výrobní prostředky, třeba bagrista má v hodinové ceně započten bagr, servis, palivo, amortizace. Autor článku určitě není OSVČ.

  10. Když jsem se rozhodoval na jaky obor jít, tak jsem netušil. Nakonec jsem poslechl rodinu a šel na kombinovaný obor elektro/instalatér. Po škole jsem to nechtěl dělat ani náhodou. Všichni kolem odcházeli na vysokou nebo do kanclu a Ja se i trochu styděl. Nakonec jsem shodou náhod a i pod nátlakem okolnosti šel dělat elektrikáře a musím říct, že ti bylo to nejlepší rozhodnuti v životě. O práci není nouze, headhunteři se přehazují v nabídkách práce, plat je pohádkovej. A bude lépe.

  11. A jé, tady někdo (autor článku) dostal fakturu za novou střechu, předělání elelktriky nebo podobnou časově náročnou práci s odbornými znalostmi. Vzal si hodinovou sazbu a vynásobil ji 160 hodinami jako v práci.
    Takže se neobtěžoval napsat 120tisíc hrubého, bez nákladů na daně, stroje a podobné nutnosti?
    Navíc jen u těch opravdu šikovných co nepapírují, neobjednávají a fakturují 100% času z pracovní doby v porovnání se zaměstnancem.
    U zaměstnanců by bylo dobré uvádět hrubou mzdu k tomu
    benefity, dovolené ,a ještě k tomu příčíst část platu vedoucího, účetní, majitele …..
    Takže tam bude rozdíl třeba 10-30 tisíc oproti platu zaměstnance.

  12. dobře tak můj táta byl zedník zažil sem v první půlce devadesátých let hnusnohemzy typu jen a pouze manažeři a nikdo jiný řemeslníci v montérkách byli zesměšnováni i doslova uráženi

  13. Darí sa Vám vzbudzovať závisť a o to Vám asi ide. Som elektrikár, bývalý revízny technik… Ak by som robil sám, možno i dostanem Vašu hodinovú sadzbu, ale väčšinou robím pre niekoho (Burešovec ho nazvime..) ktorý zlýzne smotánku… Skončí zákazka (týždeň, dva, mesiac) a hladám si prácu, zháňam materiál a možno ju dostanem i rýchlo (znovu pre nejakého Burešovca, kde smotánku berie on…), Takže sa mám o niečo lepšie ako predtým, ale hluším od nevidím do nevidím, spím a zháňam novú prácu…Ako sa dá tak dloho existovať (rodina, deti. život…) Možno názor učiteliek s istým príjmom , síce skoro na hlavu s nevychovanými pankhartami, ale hlavou plnou závisti…..

    • Jsi to mužeš zkusit nechápu proč tohle někdo muže napsat když někdo vytváří hodnoty tak si ty peníze zaslouží na rozdíl od jiných

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*