Voňavá domácnost: jde to i bez chemie – nevěříte?

Voňavá domácnost
Foto: Freepik

Máte rádi, když to u vás doma hezky voní? Není nic jednoduššího než výroba vlastního osvěžovače. Ušetříte, a ještě k tomu bude vše bez chemie. Poradíme vám, jak na to.

Vzduch v domácnosti bývá negativně ovlivněn několika faktory: z běžných výparů z vaření, domácích mazlíčků, z nábytku, koberců, oblečení…  V touze po voňavém prostředí zpravidla saháme po osvěžovačích vzduchu. Jenže tím si můžeme ještě více uškodit. Problém chemických osvěžovačů spočívá v neexistenci norem, které by striktně určily složení a množství látek. Proto v nich nalezneme přísady, které mohou negativně ovlivnit nejen kvalitu vzduchu v bytě, ale mohou stát i za řadou zdravotních problémů. Zkusme si vytvořit vlastní ekologický osvěžovač. Jeho zhotovení zvládne každý. Při výrobě těch jednodušších variant nám mohou pomáhat i děti.

Svěží vůně v rozprašovači

Rychlý osvěžovač: stačí smíchat ½ l horké vody s 1 lžící limetkové nebo citronové šťávy. Vychladlou směs poté přelijte do rozprašovače.  Pozor! Směs bude ze začátku pěnit.

Další variantou je výroba voňavé směsi z jednoho na plátky nakrájeného pomeranče a citronu s kořením, které vám voní. Vhodná je celá skořice nebo několik kousků hřebíčku. Všechny ingredience zalijte 1 l vody a nechejte zhruba hodinu bublat na sporáku. Po vychladnutí směs přelijte do rozprašovače.

Olejový osvěžovač

Tento typ osvěžovače připravíte smícháním neparfemovaného oleje – například dětského s olejem esenciálním, který máte rádi. Množství je asi 10 kapek esenciálního oleje na 100 až 150 ml oleje neparfemovaného. Takto vyrobený osvěžovač nalejte do užší sklenice a vložte do ní několik špejlí: jejich délku upravte tak, aby polovina vyčnívala z nádoby. Pokud přestane působit, tj. vonět, stačí jen přidat pár kapek esenciálního oleje.

Kouzla s jedlou sodou

Skvělou ingrediencí pro výrobu ekologického a účinného osvěžovače je jedlá soda, která neutralizuje nežádoucí a nepříjemné zápachy. Navíc absorbuje vůni vonného olejíčku, kterou pak pozvolna uvolňuje.

Jak na výrobu? Vsypte 100 g jedlé sody do sklenice a do víčka udělejte několik děr, přidejte pár kapek vonného/esenciálního oleje. Množstvím kapek ovlivníte intenzitu vůně. Takto vyrobený osvěžovač vám provoní byt minimálně na týden. K jeho opětovnému oživení postačí opět dokapat vonný olej.

Klasika v podobě „retro osvěžovače“

Pokud chcete, aby se vám doma linula krásná vůně, a přitom nechcete žádnou složitou výrobu, vsaďte na klasiku! Do pomeranče napíchejte hřebíček. A máte hotovo. Další možností je, nasypat do síťky nebo kapesníku obyčejnou zrnkovou kávu. K okamžitému provonění kuchyně můžete použít kůru z pomeranče, mandarinek nebo citronů, kterou byste za normálních okolností vyhodili. Kůru z citrusů povařte na sporáku spolu s kořením a nechte volně vychládat.

Nad všechna aromata umělých osvěžovačů vzduchu je vůně pečených jablek, skořice, hřebíčku, badyánu a kardamomu, která je ideální od podzimu až do jara.

Zdroj: redakce – Kateřina Lulková (autorské dílo), bydlimekvalitne.cz, prozeny.cz, zerowastelife.cz

Další články z této rubriky

Zahrada jako levné fitness

Zahrada jako levné fitness

Schválně se zkuste zamyslet, kolik „cviků“ provedete při obyčejném pletí záhonů. To je chůze, dřep, stoj, předklon, sem tam možná…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*