Blanka Kovaříková: První republika

Blanka Kovaříková: První republika
Foto: Pixabay

Jak žily hvězdy

Oblíbená publicistka a spisovatelka Blanka Kovaříková (nar. 1961) napsala šestnáct úspěšných knih. Za svoje literární umění byla vyznamenána Cenou Egona Ervína Kische a zvláštní prémií Miroslava Ivanova.

Blanka Kovaříková: První republika
Foto: se souhlasem nakladatelství Euromedia Group

V nejnovější publikaci, zaměřené na období první republiky, připomíná známé i neprávem pozapomenuté příběhy hvězd, o nichž se někdy tradují smyšlené informace a polopravdy. Díky pečlivému studiu, výpovědím pamětníků i šťastným náhodám je uvádí na pravou míru, aniž by ztratily na autentičnosti a intenzitě. Vybrala třicet sedm slavných jmen, mezi něž patří přední sportovkyně, lékaři, výtvarníci, režiséři, divadelní a filmové hvězdy, tanečnice i významní podnikatelé. 

Blanka Kovaříková odhaluje spletité osudy, do nichž zasáhly změny doby i režimu. Vykresluje povahy osobností, jejich úspěchy, záliby i vášně, opojné chvíle slávy, stejně jako její odvrácenou tvář. 

Každý životní příběh je neopakovatelný a jedinečný. Autorka například připomíná sportovně nadanou Marii Mejzlíkovou, jednu z našich prvních atletek, jež překonala dva světové rekordy v běhu, anebo výjimečnou ženu Bělu Friedländerovou, spolumajitelku paláce Axa. Nejen gurmány nadchne příspěvek o Marii Janků-Sandtnerové, autorce Knihy rozpočtů a kuchařských předpisů, která je co do obliby nedostižná, jak potvrzují opakovaná vydání, od prvního v roce 1924 po nejnovější z roku 2019. 

Nevšední jsou životy obdivovaných hereček a herců Evy Gerové, Leopoldy Dostalové a jejího bratra režiséra Karla, Věry Ferbasové, Růženy Naskové, Blanky Waleské, Hany Vítové, Jana Pivce, Jiřiny Štěpničkové a dalších uměleckých hvězd. 

Zastoupeni jsou také uznávaní podnikatelé či architekti, mezi nimi Vlastimil Brožek, jehož stavby v duchu funkcionalismu se uplatnily zejména na pražském Spořilově, nebo vynikající stavitel František Troníček, díky němuž je v Praze na Letné, v Podolí i v centru několik elegantních činžovních domů. 

Čtenář může nahlédnout do luxusních bytů i elegantních kaváren a vyhlášených restaurací, kde se mnohé celebrity scházely s přáteli a náležely k prominentním hostům. Patřil k nim Obecní dům či Grandhotel Šroubek (dnes Evropa) na Václavském náměstí i mnohé historické cukrárny a kavárny. Jmenovány jsou proslulé prodejny lahůdek jako Jan Paukert na Národní, Josef Lippert na Příkopech, Alois Zoufalý na Jungmannově náměstí a další, které i mnozí čtenáři sami navštěvovali. 

Autorka si všímá noblesního stylu bydlení, vybavení bytů legendárním nábytkem včetně nezbytných moderních pomocníků (lednice, pračky, vysavače), nadčasového designu jídelních souprav a nádobí a celkově bytové kultury. Zajímavé informace přináší o někdejší oblibě pedikúry, lázní i o tom, kde se trávila dovolená. 

Je obdivuhodné, kolik i ne zcela povědomých informací spolu s množstvím unikátních dobových fotografií se Blance Kovaříkové podařilo získat. Její pečlivě a čtivě zpracovaná kniha zaujme pamětníky, milovníky umění i čtenáře se zájmem o historii, které okouzlí závan doby považované za zlatou éru nově vzniklého Československa.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, Euromedia.cz

 

Další články z této rubriky

Žít dlouhý život – ale jak?

Žít dlouhý život – ale jak?

Zajímavá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v knize (zatím v německém jazyce) Das lange Leben leben…
Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*