Elke Schwarzerová: Sýkorky milují meduňku

Elke Schwarzerová: Sýkorky milují meduňku
Foto: Freepik

Jak do zahrady přilákat hmyz, ptáky a další zvířata

Knihy nakladatelství Kazda milují čtenáři se zájmem o cestování, poznávání světa tajemné přírody a další přitažlivá témata. Mezi letošní bestsellery se řadí i čerstvá novinka Elke Schwarzerové. 

Elke Schwarzerová: Sýkorky milují meduňku
Foto: se souhlasem nakladatelství Kazda

Sympatická německá bioložka, fotografka, spisovatelka a blogerka prozrazuje ve své populární knížce, plné barevných fotografií, jak do zahrady přilákat hmyz, ptáky a další zvířata. Využívá vědomosti získané studiem biologie i letitými zkušenostmi z praxe i proměňování a obhospodařování své malé zahrady. Během několika let ji proměnila z původní téměř holé plochy v nádherné místo, plné bujné zeleně, květin, bylinek a hlavně užitečného hmyzu a ptactva.

Elke Schwarzerová dokonale rozumí symbióze rostlin, stromů a jejích hmyzích a ptačích obyvatel. Uvádí zajímavá, ne vždy známá fakta, která jako vystudovaná bioložka dokáže vnímat v širších souvislostech. Ukazuje na příkladech, že vše je v přírodě vzájemně propojené a má svůj smysl. Věděli jste, že nejvybíravějšími návštěvníky zahrady jsou motýli? Ve stadiu housenky by se totiž bez konkrétního druhu rostlin neuživili a proces proměny v motýla by nenastal. Také ne náhodou používají sýkorky modřinky parfémy – voňavé byliny, odpuzující parazity. Poetické duše potěší dvorný zvyk špačků, kteří svým partnerkám nosí květiny.

V knize se dozvíme, jak zahradu ideálně uspořádat, které rostliny, stromy a keře v ní preferovat, abychom se z ní těšili společně s našimi malými a věčně ulétanými spolubydlícími. Můžeme v ní vytvořit zázemí pro ježka, ještěrky, veverky, motýly, světlušky, ptáky nebo medonosný hmyz a další pracovité opylovače. Seznámíme se s místy, kde rádi přebývají, s jejich životem i zvyky a s tím, co mají rádi. Ježek bude vděčný za budku na spaní, kterou využije i k péči o svou drobotinu. Také pohledné hmyzí hotely nabídnou chráněné útočiště, stejně jako budky pro ptactvo. Autorka s láskou a erudicí přibližuje zahradní živočichy, rostliny a stromy a poskytuje o nich důležité informace a tipy, čím je na zahradu přilákat a zpříjemnit jim pobyt.

Kniha potěší jak milovníky přírody a zahrádkáře, tak zvídavce, kteří v ní najdou mnoho odpovědí na své otázky a k tomu se dozví i ledacos nového a překvapivého. Je velmi vhodná i pro děti a mládež, jimž přitažlivou formou přiblíží čilý život v přírodě.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, Kazda.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Chris Greenhalgh: Miloval jsem Ingrid Bergmanovou

Slavná švédsko-americká herečka Ingrid Bergmanová (1915-1982) se seznámila v Paříži ve čtyřicátých letech s neméně známým válečným fotografem Robertem Capou…
Petr Sojka: Příběhy pražských dvorkůgutentor-overlay

Petr Sojka: Příběhy pražských dvorků

Autor pořadů České televize „Z metropole“ a „Tajemství pražských dvorků“, redaktor Petr Sojka (nar. 1965), nás tentokrát zve na prohlídku…
Michael Connelly: Advokátgutentor-overlay

Michael Connelly: Advokát

Jde o příběh advokáta, který po roční pauze zvažuje svůj návrat do světa advokacie a netuší, že už někdo jiný…
Iveta Svobodová: Jako přízrakgutentor-overlay

Iveta Svobodová: Jako přízrak

Kniha plná napětí, vyprávějící o současných kriminálních případech, sahajících až za hranice našeho státu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*