Na dnešní matky se často snáší kritika. Lidé tvrdí, že si neustále stěžují, nic nestíhají a jejich domácnosti jsou neuklizené. Děti prý nechávají bez dozoru, tráví hodně času na mobilu a vůbec, nejsou jako jejich předchůdkyně. Tento pohled je ale příliš zjednodušený. Co všechno dnešní maminky opravdu prožívají a jaké jsou rozdíly mezi generacemi?
Vzpomínky na minulost bývají idealizované
Někteří lidé, zvláště ti, kteří vychovávali děti před rokem 1989, tvrdí, že tehdy bylo mnohem více práce a přesto to zvládali lépe. V psychologii existuje termín „vzpomínkový optimismus“. Tím se popisuje jev, kdy si lidé idealizují svou minulost a vybavují si hlavně to pozitivní, zatímco to negativní zapomínají. Také je možné, že touží ukázat svůj život v lepším světle, což je přirozený způsob sebeprezentace.
Pleny, technologie a jiné vymoženosti
Starší generace si často stěžují, že dříve neměli všechny ty moderní spotřebiče a jednorázové plenky. Museli látkové pleny denně vyvařovat, což bylo časově i fyzicky náročné. Dnešní matky to uznávají a jsou vděčné za moderní technologie, které jim usnadňují život. Ekologické to sice není, ale pohodlí jednorázových plen je nepopiratelné. Některé ženy se však i dnes vracejí k látkovým plenám, které jsou dnes mnohem praktičtější díky moderním materiálům a technologiím.
Rovnost v domácnosti a péče o dítě
Dříve bylo běžné, že se o domácnost starala pouze žena. Muž chodil do práce a očekával, že po návratu domů bude mít naklizeno a teplou večeři na stole. Dnes je situace jiná. Muži se více zapojují do péče o dítě a domácí práce jsou často rovnoměrně rozdělené. Tento přístup prospívá nejen matce, která není tak přetížená, ale také dětem, které mají blízký vztah s oběma rodiči.
Změny v přístupu k výchově
V minulosti byly děti často odkládány do ohrádek nebo postýlek, aby matky mohly zvládat domácí práce. Dnes se více dbá na potřeby dítěte a na to, aby bylo co nejvíce v kontaktu s rodiči. Starší generace věřila, že nechat dítě plakat je dobré pro jeho plíce. Moderní výzkumy však ukazují, že takový přístup může být pro dítě stresující a nevhodný.
Kojení a výživa dětí
Dříve se kojení nepřikládal takový význam a děti byly brzy přecházeny na umělou výživu a příkrmy. Dnes víme, že kojení je pro dítě velmi prospěšné a mnohé matky kojí i do dvou let věku dítěte, jak doporučuje WHO. Tento přístup je však často terčem kritiky. Moderní matky jsou někdy označovány za „biomatky“, což má mnohdy pejorativní nádech.
Život v nukleárních rodinách
Dnes žijeme více v nukleárních rodinách, což znamená, že matky jsou na péči o dítě často samy. V minulosti bylo běžnější, že rodiny žily pohromadě s širší rodinou, což přinášelo větší podporu a menší zátěž pro jednotlivé členy. Péče o dítě je dnes intenzivnější, což zvyšuje nároky na rodiče.
Moderní výzvy a stres
Současné matky čelí mnoha výzvám. Musí zvládat nejen péči o dítě, ale také udržet krok ve své kariéře. Sociální sítě a média vytvářejí tlak na to, aby vypadaly skvěle a zvládaly všechno dokonale. Tento tlak může být velmi stresující a vyčerpávající.
Závěr
Kritizovat dnešní matky za to, že se jim nedaří vše zvládat perfektně, je nespravedlivé. Každá generace čelí svým vlastním výzvám a má své vlastní problémy. Místo kritiky bychom měli více chápat a podporovat. Dnešní matky dělají maximum pro své děti a často se cítí vyčerpané a unavené. Potřebují naši podporu a porozumění, nikoli odsudky.
Zdroj: Andrea Stejskalová,https://www.todays-woman.net/2023/parenting/embracing-modern-motherhood-challenges-and-how-to-overcome-them/, https://www.peacheycounselling.ca/blog/2021/top-ten-challenges-of-the-modern-mom,
nelze porovnávat dobu před.., když v ní člověk nežil. Děti se dávali do ohrádek, např. protože třeba ta máme potřebovala vyprat prádlo. A u prádla se muselo stát, když nebyla automatické pračky: vyprat v pračce, vyždímat ve ždímačce, vymáchat ve vodě a nakonec opět vyždímat ve ždímačce. A to jsem vyjmenoval jednu várku prádla co se vešla do pračky. Pleny se namáčely a pak se praly. Pleny se vyvářely na sporáku, aby byly čisté a bez fleků a hlavně ty „pokaděné“,které se před namočením a vyvářením, museli nejdříve očistit od výkalů. A jinak to nešlo udělat ani nešel zkrátit čas abych mohla být s dítětem. Nechtěla jsem ho opařit? Nebo ano snad? Syna jsem dala do postýlky, kterou jsem si „dovezla“ do kuchyně před dveře do koupelny a mluvili jsme spolu a hráli si v postýlce. Myslíte si že bych ho mohla dát na tu mokrou podlahu a pod.? A praní trvalo klidně 2 hodiny .Řekněte mě jak by jste to dělali vy? Neměla jsem pračku a ždímačku v jednom, tak to byly 2 „přístroje“ mezi kterými jsem musela to prádlo vždy přemístit a potom přemísti do vany na máchání. Zkuste to dělat jinak? Proto byl syn v ohrádce v postýlce, kvůli jeho bezpečnosti.
nechci pausalizovat,ale jste víc pohodlni chcete hned vše mít ,ale co nejmíň povinnosti, práce víc vás baví sṕort zábava dítě je starost na dlouhou trať vy potřebujete hlavně kosmetiku,fitka večer v restauracích a pod.za nás neexistovalo aby děti ještě večer byly v kavárně ,jezdila jsem hodně let z odpol.smeny a předzahrádky jen hucely bujarými a rozjivenymi dětmi
Milé děvče,bez těch hrubých chyb by to napsat nešlo?Já byla na dvě batolata sama,manžel zemřel.Pleny,dům,skládání uhlí,vymetání kotle,absence automat.pračky invalidní tchýně,náročná práce.Dnes jsou z dětí úžasní životaschopní čtyřicátníci.A rčení“co tě nezabije to tě posílí“je pravda pravdou pravdoucí
Mají klidnější život. Nemusí prát a žehlit pleny,vařit pro mimina zeleninovou výživu. Moje generace to musela zvládnout a bez automatických praček Já vždy když vidím pohádku Popelka tak vidím sebe v zimě máchat pleny u potoka.
Nesouhlasím s Vámi, mám syna 11 let, od jeho 4 měsíců jsem pracovala na 0,5 úvazku a na syna byla téměř sama (denní, noční, směny navíc – pracuje ve zdravotnictví). Takže je hodně o lidech, zda žijí v širší rodině, zda pracují apod…Pro mě neexistovalo, abych nechala syny plakat o ohrádce, postýlce apod…, jen abych mohla uvařit. Nedejbože používat pitomý vynález chodítko. Za dob mojí matky se takto nechávali běžně. Co je tedy klidnější mimo praní plen??? Děkuji
Já myslím že je hektičtější a náročnější.Píšete, že nemusí vařit.My,ale vaříme ani by to bestoho nešlo.Pereme,žehlíme,šijeme,vaříme uklízíme tohle všechno je pořád stejné.Navíc ještě vozíme děti do kroužků.A všechno to děláme pro naše děti,aby se v životě uplatnili.Vaše generace měla jiné požadavky na školy a vzdělávání dřív stačil i výuční list.Teďje to málo,s výučním listem se nikde neuplatní.Minimálně maturita.Tak je člověk tlačený,aby dělal víc a i ty děti, Ady toho víc věděli.Nemyslete si že dnešní maminky to mají snahší každá,která chce dělá pro své dětí a rodinu maximum,aby fungovalo.Navíc váše generace vychovala generaci, která má teď taky děti.Každá doba má své Nové a zažívá dobré i těžké zkoušky.Generace vychovaná vámi funguje dál.Tak nepotceňujte dnešní mámi.
Přesně, vaříme, atd…, to vše je stejné, ale jsou kladeny daleko vyšší nároky na rozvoj dětí, logopedie se řeší daleko dříve. Velmi mnoho žen pracuje na mateřské a děti neodkládají do ohrádek, ale věnují se jim, přesně jak píše Eliška, kroužky, atd.. Rozhodně to nemáme klidnější. Rodiny žijí dále od sebe a současně s ohledem na pozdější odchod do důchodu není tak častá výpomoc prarodičů. Vaše generace to měla zase jiné, ale nepřijde od Vás (Marie kytlerová) takto paušalizovat.
je prostě jiná doba, myslím že dnešní generace není líná ale je prostě jiná a má jiné možnosti a chce to pouze víc..A vidí toho víc co může a má a co nemá..a více porovnává a vidí více do budoucnosti. My jsme to nemohli vidět, nebylo co vidět a když nevidíte tak to nevíte co by se mohlo dít jinak. Neodsuzujme je za 30 let o ony to budou vidět jinak.