Dvě výborné knížky pro děti, zvídavé duše a milovníky přírody

Foto: Freepik

Německý zahradní architekt, vysokoškolský pedagog a spisovatel Holger Haag (1938-2014) napsal i řadu knih určených především dětem, v nichž probouzí zájem o přírodu.

Nakladatelství Grada v edici Příroda pro děti vydalo v roce 2018 dvě jeho půvabně naučné knihy s množstvím barevných ilustrací a fotografií, určené dětem od sedmi let. Přehledným, jednoduše výstižným a praktickým zpracováním zaujmou i milovníky přírody staršího věku. Mají stejnou úpravu, členění i rozsah 112 stran, na nichž seznamují s osmdesáti pěti druhy ptáků či stromů. Na knižních klopách jsou pro rychlou orientaci vyobrazeny jejich typické znaky a velikosti. Ideální formát s jmenným rejstříkem z nich činí vítaného pomocníka pro snadnější pozorování v přírodě.

Ptáci
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Kniha Ptáci přibližuje 85 druhů ptactva, řazených podle velikosti. V úvodu čtenáře seznámí s hlavními znaky, názvoslovím a vysvětlením významu základních hesel o jejich opeření. U druhu je uveden spolu s vyobrazením jeho popis, místo výskytu, způsob hnízdění i upozornění na zajímavosti a tipy pro pozorování. Vítané jsou rámečky s doplňujícími informacemi, co je obdivuhodné, dobré vědět a čeho se všimnout. Na spodních lištách je také vyznačeno, kdy se u nás ten který ptačí druh vyskytuje.

Kromě základních údajů se dozvíme mnoho pozoruhodností, například že straka není zlodějka, ale jen zvědavá a velice inteligentní. Své hnízdo, umístěné vysoko na stromech, chrání stříškou z větví. Autor také vysvětluje způsob, jak se vznese či přistává dvacet kilogramů vážící labuť, proč mají sovy na rozdíl od ostatních obratlovců mnohem pohyblivější krk, kde všude si staví hnízdo zpěvaví kosové nebo proč strakapouda nebolí hlava při bušení zobákem do kmene stromu. Obdivuhodné je, že rorýs obecný tráví většinu života ve vzduchu, létá i během spánku. Kvůli tomu vystoupá večer až do výše tří kilometrů a pak po většinu doby plachtí. Užitečná je informace, že na zahradě jediný pár sýkorek se svými mláďaty sežere dohromady kolem padesáti kilogramů housenek a hmyzu ročně!

Část zaměřená na objevné výpravy do přírody mimo jiné doporučuje vhodné krmivo pro ptactvo a poskytuje návody na výrobu lojových koulí, krmítka či budky pro ptačí hnízdění.

Zdroj: Dana Vondrášková, Grada.cz 

Stromy
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Knížka Stromy zavede čtenáře do lesů, zahrad a na místa, kde se jim daří. Představí je podle tvarů listů nebo jehlic a prozradí zajímavé informace o jejich růstu, místech výskytu, způsobu rozmnožování, typu květů a plodů a také o podivuhodnostech, včetně stáří, jehož mohou dosáhnout. K nejstarším patří dvě zde zmíněné stále žijící fosílie, které na Zemi rostly už za života dinosaurů. Ale i některé stromy u nás běžně se vyskytující, potřebují k plnému vzrůstu řadu let. Možná překvapí, že dub letní vytváří první plody až po šedesáti letech a dalších asi dvě stě let trvá, než plně doroste. Velký dub má přibližně 600 000 listů, během slunečného dne spotřebuje 400 litrů vody, přitom vyrobí 12 kilogramů cukru a také kyslík pro nás a další živočichy.

Na jaře s pomocí stetoskopu (i dětského) je slyšet, jak stromem proudí míza do větví. Ta se může dostat až do výše 135 metrů, proto je také nejvyšším stromem sekvojovec obrovský s naměřenou výškou 135 metrů a průměrem kmene 12 metrů.

Dozvíme se také, který strom s listy patří vlastně mezi jehličnany a další pozoruhodnosti včetně praktických doporučení pro pozorování v přírodě. Naučíme se počítat letokruhy, ošetřit borku, znát, v čem se liší med lesní od lučního, proč se na listech dubu někdy vytvářejí tzv. duběnky apod.

Na záložkách jsou k rychlé orientaci vyobrazeny listy různých tvarů a ukázky jehličí, podle nichž lehce poznáme jednotlivé druhy stromů.

Zdroj: Dana Vondrášková, Grada.cz 

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Chris Greenhalgh: Miloval jsem Ingrid Bergmanovou

Slavná švédsko-americká herečka Ingrid Bergmanová (1915-1982) se seznámila v Paříži ve čtyřicátých letech s neméně známým válečným fotografem Robertem Capou…
Petr Sojka: Příběhy pražských dvorkůgutentor-overlay

Petr Sojka: Příběhy pražských dvorků

Autor pořadů České televize „Z metropole“ a „Tajemství pražských dvorků“, redaktor Petr Sojka (nar. 1965), nás tentokrát zve na prohlídku…
Michael Connelly: Advokátgutentor-overlay

Michael Connelly: Advokát

Jde o příběh advokáta, který po roční pauze zvažuje svůj návrat do světa advokacie a netuší, že už někdo jiný…
Iveta Svobodová: Jako přízrakgutentor-overlay

Iveta Svobodová: Jako přízrak

Kniha plná napětí, vyprávějící o současných kriminálních případech, sahajících až za hranice našeho státu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*