Giuseppe Verdi (10. 10. 1813 – 27. 1. 1901): Skladatel, který chtěl přestat komponovat

Giuseppe Verdi (10. 10. 1813 – 27. 1. 1901)
Foto: Freepik

Desátého října 1813 se ve vesnici Roncole nedaleko Parmy narodil Giuseppe Fortunino Francesco Verdi, hudební skladatel, dirigent, hudebník, všestranný divadelník, spisovatel a politik. Jeho umění prověřil čas. Jeho díla patří dodnes k celosvětově nejuváděnějším. V tomto smyslu se k jeho tvorbě mohou řadit jen Mozartovy a Wagnerovy opery.

Giuseppe již jako tříletý projevoval výjimečné hudební nadání a na doporučení místního varhaníka byl malému chlapci zakoupen spinet.

V jedenácti letech jej rodiče poslali do školy na gymnázium v Bussetu, kde byl Giuseppe žákem Ferdinanda Provesiho, varhaníka a zároveň ředitele hudební školy i místní filharmonické společnosti. Od něho získal základy kontrapunktu a skladby. Už v této době mladý Verdi zastával ve svém bydlišti funkci varhaníka. Rodiče chlapce nebyli až tak majetní, ale hudební vzdělání mu platil soused, který byl zámožným obchodníkem.

Zdroj: YouTube: Giuseppe Verdi – Nabucco

První skladby, které komponoval, byly jak chrámové, tak světské. Veřejně vystoupil s vlastní tvorbou v patnácti letech a dostalo se mu uznání, které zahrnovalo jak jeho hudební, tak i skladatelské schopnosti.

Údajně pro malý talent a pokročilý věk (bylo mu v té době již osmnáct let) se nedostal na konzervatoř. Ale ani to mu nezabránilo, aby se vzdělával v hudebním oboru soukromě u skladatele Vincenza Lavigny, který měl vazby na milánské operní divadlo La Scala. Tento učitel Verdimu poskytl základy instrumentace a také umožnil návštěvy oper uváděných v tomto významném divadle, čímž jej seznámil s dramaturgií opery.

V roce 1836 se Verdi stal varhaníkem v Bussetu a zároveň místním učitelem hudby. V této době se také oženil s nejstarší dcerou svého mecenáše, s níž měl dvě děti. A již zakrátko, v únoru roku 1839, se odstěhoval natrvalo do Milána. Zde v listopadu téhož roku uvedl, poměrně úspěšně, právě v La Scale svoji první operu Oberto.

Zdroj: YouTube: Giuseppe Verdi – La Donne E Mobile, Luciano Pavarotti

Jeho druhá opera však nebyla publikem přijata, a právě v té době zažíval problémy i v soukromém životě: během dvou měsíců mu zemřela manželka a dvě malé děti. Z těchto důvodů se rozhodl s komponováním skončit. Naštěstí se tak nestalo. Tato krize trvala sice tři roky, ale po čase ho zaujal nový námět, a tak vznikla opera Nabucco, která jej okamžitě postavila vysoko nad ostatní skladatele.

A poté následovalo období zdaru. Jeho opery byly s úspěchem uváděny na všech světových scénách. V rozmezí šestnácti let napsal dvacet oper, mezi něž patří, mimo jiné, Rigoletto, La Traviata, Trubadúr, Don Carlos nebo Aida, kterou si u Verdiho objednal tehdejší egyptský místokrál a která se stala egyptskou národní operou.

Zdroj: YouTube: Giuseppe Verdi – La Traviata, Pavarotti

Posléze se u skladatele dostavila zase tvůrčí krize, která trvala dlouhých šestnáct let. Až jako pětasedmdesátiletý ale složil operu Othello, a ještě o šest let později Falstaffa. Zajímavé je, že čím byl starší, tím kvalitnější díla tvořil. Tyto dvě poslední opery jsou považovány za vrchol jeho tvorby.

Stejně jako Richard Wagner byl i Verdi všestranným divadelníkem: spolupracoval na libretech, měl jasnou představu o provedení svých děl po scénické stránce, zasahoval i do režijní koncepce na zkouškách, což často vedlo k přepracovávání scén nebo úpravě textů. Byl schopen pěvcům osobně předvést hereckou akci. Svojí dokonalostí dokázal půl století udávat směr nejen v italské opeře, ale v operní tvorbě celého světa. A to za uvedení svých děl musel svést nelehký boj s cenzurou, protože Itálie spadala v 19. století pod rakouskou monarchii a cenzura kontrolovala každé nové dílo, kde by mohly být proticísařské narážky. Mistr byl liberálně smýšlejícím patriotem, a proto cenzura právě jeho tvorbu hlídala velmi ostražitě.

Verdi sám se do politiky zapojil jako poslanec oblastního parlamentu za kraj Parma a roku 1874 byl jmenován senátorem, a to hlavně pro svoji slávu a pro obrovské daně, které odváděl. Okamžitě po složení přísahy ovšem požádal o uvolnění z funkce. Chtěl pokračovat především ve své hudební tvorbě.

Ke konci života se svojí druhou ženou financovali založení nemocnice a nechali postavit dům poklidného stáří pro přestárlé hudebníky. Když jeho manželka v roce 1897 podlehla zápalu plic, Verdi ztratil chuť do života. Svoji milovanou ženu přežil jen o čtyři roky – zemřel v Miláně 27. ledna roku 1901.

Kromě oper, kterých zkomponoval úctyhodných osmadvacet, skládal písně a známé jsou také jeho Smyčcový kvartet a Rekviem. Verdiho tvorba je Itálie. Verdiho hudba je top italské opery. Verdiho opery jsou dodnes nedílnou součástí repertoárů všech světových scén. Jeho díla jsou oblíbená zejména pro jasné melodické motivy a obrovskou živost děje, jsou ideálem lehkosti a zpěvnosti.

Zdroj: redakce – Olga Skálová (autorské dílo), wikipedie, YouTube

Další články z této rubriky

Bacha na Mozarta!gutentor-overlay

Bacha na Mozarta!

Soubor Czech Ensemble Baroque již zahájil předprodej vstupenek a abonentek na 12. sezónu svého abonentního cyklu v Brně „Bacha na…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*