Jarka Rozsypalová-Vykoupilová: Babské rady na celý rok

Jarka Rozsypalová-Vykoupilová: Babské rady na celý rok
Foto: Pixabay

Dobrých rad není nikdy dost. Přesvědčí vás o tom rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová ve své knize Babské rady na celý rok, navazující na úspěšný bestseller Babské rady.

Jarka Rozsypalová-Vykoupilová: Babské rady na celý rok
Foto: se souhlasem nakladatelství Radioservis a. s.

Autorce se podařilo shromáždit obdivuhodné množství tipů pro zdravý život a domácnost, k nimž přispěla i zkušená bylinkářka Blanka Kocourková ze Spolku pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin Pelero.

Praktické rady ohledně všestranného využití bylin, zeleniny a ovoce jsou řazeny abecedně podle jejich názvů. Doplňují je osvědčené receptury na výrobu netradičních medů, bylinných likérů a vín, sirupů, marmelád, pikantních dipů, kečupů, ale i prostých a velice chutných jídel či svátečního cukroví. Věřte, že už při jejich čtení se vám budou sbíhat chutě. Konkrétní léčebná doporučení pomohou při nachlazení, bolesti kolen, kloubů, zubů, při nechutenství, střevních i žaludečních potížích, cukrovce a mnoha jiných neduzích. Skvělé jsou návody na přírodní repelenty. Užitek přinesou rady a originální receptury prověřené generacemi i ty dosud méně známé či nově objevené. Že se slivovice užívá jako vnitřní lék, je známo, což dokládá i popsaný starodávný kořalkový recept na zklidnění. Ne každý ale ví, že působí na nehtovou plíseň i jako domácí herbicid. Za vyzkoušení stojí i čokoládový likér z roku 1900 s příměsí slivovice.

Svými účinky je proslulá skořice, antioxidant s antibakteriálními vlastnostmi, který příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi i cholesterol, zlepšuje soustředění, lze ji využít jako životabudič anebo si pro chvíle pohody upéci skořicové šneky s jablečnou náplní. Chválený je rovněž len pro široké využití – pomáhá při redukci hmotnosti, detoxikační kúře, menopauze, správné funkci střev, srdce i prostaty, na zmírnění zácpy, ale také jako přilepšení krmné dávky slepicím, aby jejich vajíčka měla více omega-3 mastných kyselin. Pokud jste odpůrci aromatického kopru, možná vás překvapí, že římští gladiátoři ho dostávali ve všech jídlech, neboť se věřilo v jeho posilující vlastnosti. Nechybí ani návody proti domácím škůdcům, molům, mravencům, mšicím nebo klíšťatům.

Publikace slouží zároveň jako poradna a poskytuje mnoho prospěšných informací, včetně těch, jak naložit s úrodou cuket a dalších darů ze zahrady, čím vykuřovat a očišťovat domov, jaké bylinky se hodí vložit pod polštář pro klidný spánek, co zabírá na kocovinu, kašel, modřiny, křečové žíly, klíšťata, popáleniny, únavu, růst vlasů i další užitečná poučení. V kapitole „Fígly nakonec“ si přijdou na své nejen kutilské povahy. Závěrem je kromě abecedního seznamu k dispozici rejstřík usnadňující vyhledávání pojmů a názvů.

Kniha příjemného formátu na křídovém papíře s půvabnými barevnými ilustracemi Michaly Kopečkové je výbornou a nepostradatelnou příručkou, která by neměla chybět v žádné domácnosti.

Zdroj: Dana Vondrášková, radioservis.cz

Další články z této rubriky

Vražedkyně, nebo oběť?gutentor-overlay

Vražedkyně, nebo oběť?

Opravdu ubodala své přátele? Průměrný člověk prospí třiatřicet let. Čeho všeho jsme během spánku schopni? A neseme za to odpovědnost?…
Vidlák bůůkgutentor-overlay

Nela Kyselová: Vidlák bůůk

Nela Kyselová (nar. 1989), blogerka, farmářka a spisovatelka, pochází z Českých Budějovic. Pracovala externě jako redaktorka pelhřimovského Deníku, než se…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*