Klára Trnková: Květomluva

Klára Trnková: Květomluva
Foto: Pixabay

Dcera milovaného malíře, výtvarníka a loutkáře Jiřího Trnky, akademická malířka Klára Trnková (nar. 1949), jež po něm zdědila talent, pokračuje v odkazu svého otce. Je ilustrátorkou, malířkou, scenáristkou a rovněž uměleckou ředitelkou nakladatelství Studio Trnka.

Klára Trnková: Květomluva
Foto: se souhlasem Studio Trnka, s. r. o.

Klára Trnková maluje, píše pohádkové knihy pro děti, výborné kuchařky nebo o pověstech a legendách, magickém zvěrokruhu, bylinkách, oblíbené jsou i její ilustrované kalendáře. Napsala a graficky připravila také něžnou Květomluvu.

V útlé líbezné knížce připomíná jedenačtyřicet květin. V abecedním řazení prozrazují řečí květomluvy význam, který jim lidé přiřadili, aby tak mohli naznačit své myšlenky a přání. Každé je věnována dvoustrana s nádhernými kolážemi z dobových ilustrací a vystihujícími kresbami o vztahu, jež prozrazuje konkrétní rostlina.

Nahlédněme do tajů květomluvy. Jetel s červenými květy v rukou snoubence prozrazuje jeho nejistotu: „Chceš se vdávat, nebo ne?“ Čtyřlístek oproti tomu ujišťuje: „Spolu budeme šťastni.“ Skromné květy bílých kopretin překvapivě tlumočí: „Tvá krása je jen pýchou.“ A voňavý jasmín? Možná natruc říká: „Je mi blaze bez tvé lásky“, zatímco chmel mluví za nemilovaného: „Proč jsi ke mně tak chladná? Obejmi mě.“ O vroucném objetí sní také muž s květem muškátu, vyznávající: „Jsem šťasten, jsi-li se mnou, sním o Tvém objetí.“ Ne nadarmo květ mučenky tlumočí: „Lásce je nutno přinášet oběti.“ Skromná fialka vyjadřuje: „Srdce spojená věrnou láskou nikdo nerozloučí.“

V edici nazvané Naší babičky vydalo nakladatelství Studio Trnka i další krásné dárkové knížky v kapesním formátu, které potěší všechny romantické duše půvabem i jemnou dávkou nostalgie.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), studiotrnka.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*