Květomluva aneb Řekni to květinou – 3. díl

Květomluva aneb Řekni to květinou - 3. díl
Foto: Freepik

Červnové květy k nám promlouvají nejen svojí krásou…

Bez černý

(Sambucus nigra)

… před bezinkou klekni

Jedna z našich nejznámějších léčivek, bez černý, bezinky smradinky, bzí, chebz nebo dokonce kozinky, i pod těmito názvy známe keř či strom (dorůstající do výšky tří až sedmi metrů), jemuž se daří na slunných místech s dostatkem živin.

Obliba bezu vzrostla ve středověku a starými Germány byl považován za posvátný. Nebylo radno na něj vztáhnout ruku jinak než s prosbou o poskytnutí jeho léčebné síly. Pokud bylo nutno bez pokácet, lidé ho žádali o odpuštění. Stejně tak i při pouhém odlomení větve byla keři prokazována úcta a vděk.

Zajímavý zvyk vznikl z víry, že keř na sebe může převzít nemoc člověka. Byl vyhledáván lidmi, kteří u něj prosili o uzdravení, a často byli vyslyšeni. O svatojánském dni stačilo sníst v pravé poledne usmažený květ bezu a zajistit si tak zdraví na celý rok. Věřilo se také, že roste-li poblíž stavení, chrání ho před bleskem a ohněm.

Někomu může být pronikavá vůně květů nepříjemná a spíše ji vnímá jako zápach. Traduje se, že je tak kvůli zradě Jidáše, jenž se na větvi vzrostlého bezového stromu oběsil. Léčivá houba zvaná Jidášovo ucho, rostoucí na odumřelých kmenech a větvích bezu a hojně používaná v čínské kuchyni, je oblíbená i u nás.

Čaj z bezových květů pomáhá při horečnatých onemocněních, chřipce, ulevuje bolavým průduškám. Lahodný je sirup – oblaží chutí a navíc působí podpůrně na zdraví. Říká se, že bez je lékem na 99 neduhů! Výborné je i bezinkové víno, dodržíte-li výrobní postup. Může se totiž stát, že vybouchne z kvasicí nádoby, a jen velmi těžko se po něm odstraňují následky. Není divu, vždyť šťáva ze zralých plodů se používala jako účinné barvivo vlasů na černo.

Bez černý říká: Zmýlila ses, jsem docela jiný.

Jahoda

(Fragaria)

Dokonalost

… Miláčku ty máš v ústech

plno jahod

a v očích vřes

A já jenž žiji celý život z náhod

jsem šťasten dnes.

                 (Vítězslav Nezval)

Jak chutné jsou voňavé plody jahodníku rostoucího v lesních tišinách a na prosluněných pasekách! K jahodám, zasvěceným Panně Marii, se váže několik lidových zvyků i pověr. Ze starověku pochází ta, že první tři nalezené lesní jahody se vždy obětovaly dušičkám. Pokud matce zemřelo dítě, nejedla jahody v době před sv. Janem Křtitelem, aby je neujídala dítěti v nebi.

Kvetouci jahoda v kvetináči

Úžasný dárek

Desítky let jsem dostávala na narozeniny velké růže, přestože miluju luční kvítí či pestrobarevné jarní…

Jahodník symbolizuje velkou vnitřní dobrotu, kterou člověku také projevuje i ve svých plodech a listech. V kosmetice se odvar z listů užívá jako svíravý prostředek pro mastnou pleť, zatímco sušené se výborně hodí do voňavého potpourri. V lékařství pomáhá výtažek z listů při chudokrevnosti, průjmu, žaludečních potížích, nervozitě a podporuje činnost ledvin. Vývar z kořene posiluje organismus a má diuretické účinky. Chutné plody jsou bohaté na železo. Můžeme je také použít rozmačkané a natřené na zuby – k ošetření a odstranění zubního plaku a k přírodnímu bělení.

Květ jahody se v květomluvě chlubí: „Vím něco nového!“ Jahodník říká: „Jsi mé štěstí, mé dobro.“ A jahoda přiznává: „Kdo hledá, nalezne.“

Růže

(Rosa)

Květina lásky

Růže – královna květin, odpovídající významem Venuši, zaujímá v říši rostlin výsadní postavení. Usnadňuje meditaci, probouzí lásku a je přínosem pro každého, zejména umělecky a citlivě založené jedince – hudebníky, herce, básníky, jimiž je často opěvována.

Tato podmanivá květina se vyskytuje ve více než dvaceti tisíci odrůdách a v široké škále barevných odstínů i velikostí. Z růže stolisté se získává olej pro základ parfémů. Na jednu jeho kapku se spotřebuje třicet květů.

Růže přitahuje rovněž symbolikou: jako by vlastní životní křížovou cestou (trnitým stvolem) spějeme k rudému květu – srdci lásky. Jedno s druhým úzce souvisí a prolíná se. Kříž s květy růže – symbol rosenkruciánů – je spjat s mystériem zmrtvýchvstání, na němž mají členové jedinečné účastenství.

Jak se zjistilo z nálezů zkamenělin, královna květin existuje již čtyřicet miliónů let. Dnešní ušlechtilé podoby nabyla kolem roku 1800 zkřížením domácích a asijských růží. Představovala vždy krásu a lásku. Již v 7. či 6. století před Kristem se jí dostalo místa v poezii řecké básnířky Sapfó. Křesťanství ji oceňovalo jako milosrdenství Madony. Zbožňována byla ve staré Číně. Šalamoun povyšuje růži k věčné moudrosti. Četnými okvětními plátky totiž skryje tajemství, jež chrání ostrými trny. Je vnímána i jako symbol mlčenlivosti a vzájemné důvěry. Proto bývá znázorněna na katolických zpovědnicích.

Zlatá růže vyjadřuje pomíjivost života, bílá čistotu a radost, v růžové se odráží bolest a červená dýchá láskou, ale znamená i mučednickou krev. Budete-li mít příležitost těšit se z růže modré, važte si jí, je spojena s věrností. Každé ženě sluší růže. Dokáže se z ní těšit, zvláště dostane-li ji od milovaného muže. Ten květinou říká: „Vyznávám ti lásku.“ Je-li květ bílý: „Soužím se, neboť jsi mnou povrhla.“ Jasně červený znamená: „Jsem šťasten tvojí láskou.“ Květ růže stolisté promlouvá: „Obdivuji se ti“. Žlutá růže vyjadřuje žárlivost, růžové poupě vypovídá o dárci, že musí věřit ve štěstí. A najdete-li na polštáři měsíční růži, pak je to vyznání milého, který se nemůže nasytit chvílemi s vámi prožitými

…Prsten a růže ze všech pout

jsou nejkřehčí; a přec je skout

nám ve své výhni láska přeje;

a velí všem, co spolu žijí,

hrát nejkrásnější symfonii,

aby svět nebyl bez naděje.

                   (František Nechvátal)

Odvketlá růže.

28. 2. 2021

Myšlenka dne Květinou lásky je růže. Za tři dny opadá a vám zůstane nevzhledný stonek…

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), z archivu autorky

Další články z této rubriky

Možná to znáte takygutentor-overlay

Možná to znáte taky

Někdo vás osloví nebo rádoby vtipně okomentuje, co jste právě udělali, takovým způsobem, že vám to není vhod. Co teď?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*