Larry McMurtry: Osamělá holubice

Larry McMurtry: Osamělá holubice
Foto: Pixabay

Velkolepý román o přátelství, lásce, cti a zradě

Velice tvůrčí a úspěšný americký spisovatel Larry McMurtry (1936–2021) napsal dvacet devět románů, více než třicet scénářů, tři memoáry a dvě sbírky esejů. Za obdivuhodné dílo Osamělá holubice (Lonesome Dove) obdržel prestižní Pulitzerovu cenu a ocenění získalo i jeho zpracování v televizní minisérii.

Larry McMurtry: Osamělá holubice
Foto: se svolením nakladatelství Jota

Larry McMurtry je považován za jednoho z nejlepších spisovatelů všech dob. Vyrůstal v rodině chovatelů dobytka na předměstí texaského Archer City a znal dobře prostředí ranče i osudy mnoha lidí, kteří se v něm pohybovali. Svůj slavný román Osamělá holubice pojal jako anti-western, vyvracející romantické mýty a představy o kovbojích.

Děj proslulého románu Osamělá holubice se odehrává v sedmdesátých letech 19. století. Ve vyprahlé texaské krajině je pouze pár domů zaprášené osady Osamělá holubice a ranč vysloužilých hraničářů a přátel Augusta (Guse) McCrae a kapitána Woodrowa F. Calla, kteří vedou deset let nájemní stáj. S chovem dobytka a koní jim pomáhají Pea Eye, Deetse, dědek Bolivar a osiřelý nezletilý Newt, jehož přijali mezi sebe. Vedou vcelku nudný život, který plyne v zajetých kolejích, a zdá se, že to všem vyhovuje. Zpestření poskytuje místní saloon, kde pravidelně popíjejí, hrají karty anebo se potěší s nemluvnou kráskou Lorenou Woodovou.

Poklidný stereotyp naruší příjezd kamaráda Jakea, jenž jim vypráví o ráji v daleké Montaně, kam by se mohli se stádem vypravit. Poplete hlavu i Loreně, která se do něj zamiluje. Zanedlouho všichni opouštějí ranč a vydávají se i s Lorenou na dva a půl tisíce mil dlouhou, strastiplnou cestu do Montany. Cestou se Gus ještě na chvíli zastaví u Kláry Allenové, své dávné lásky. I když je vdaná za jiného muže, nepřestává na ni myslet. Čeká je namáhavé a nebezpečné putování vyprahlou krajinou, kde je ohrožují bojovné indiánské kmeny, zoufalý nedostatek vody i vysoké teploty. Několik z nich zemře krutou smrtí, ostatní pokračují dál v namáhavé cestě.

V prolínající se dějové lince sledujeme zároveň život neprůbojného arkansaského šerifa Julye, pátrajícím po Jakeovi kvůli nešťastné vraždě svého bratra. Vydává se za ním s nedospělým synem, podle přání své ženy Elmíry, která tím sleduje vlastní cíle. Ne všem původní plány vyjdou a ne všichni mají to štěstí, že přežijí nebezpečné nástrahy. Ačkoliv osud pro každého přichystal něco jiného, hlavní roli ve strhujícím románě má láska, čest, přátelství a smysl pro povinnost a vzájemnou soudržnost, jež až přízračně graduje v závěru díla.

U některých knih může velký počet stran odradit. Zcela naopak je tomu u „velkolepého románu o přátelství, lásce, cti a zradě“, který čtenáře hluboce zasáhne. Larry McMurtry se v něm představuje jako brilantní vypravěč i tvůrce postav a skvělých dialogů, nepostrádajících hloubku životních zkušeností, stejně jako vtip i břitkost. V Osamělé holubici zachytil mizející minulost a nastupující současnost USA, zbavenou falešných představ o starém Západě.

Román vyšel ve znamenitém překladu Aleny Hartmannové.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), jota.cz

Další články z této rubriky

Thrity Umrigar: Cena ctigutentor-overlay

Thrity Umrigar: Cena cti

Thrity Umrigar (nar. 1961 v Bombaji) je uznávanou a oceňovanou spisovatelkou. V jedenadvaceti letech se přestěhovala do USA, kde vystudovala…
Zahrádkářův rokgutentor-overlay

Zahrádkářův rok

Že je na zahradě stále co dělat, potvrdí každý, kdo se o ni stará. Výborná příručka s barevnými fotografiemi připomíná…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*