Pavel Hrdlička: Boží mlýny

Pavel Hrdlička: Boží mlýny
Foto: Freepik

Autor pro čtenáře připravil historický exkurz do doby vlády Václava IV., v němž zajímavý příběh z konce 14. století nabízí pohled na příčiny a důsledky masakru v Židovském městě.

Pavel Hrdlička: Boží mlýny
Foto: nakladatelství Brána

Příběh ze Starého Města pražského, jehož hlavním hrdinou je podrychtář Václav od Černého koně, začíná vyvoláním nepokojů vůči Židům. Rozlícený dav v době velikonočních svátků vtrhl do Židovského města a zmasakroval velké množství tamních obyvatel. To rozzlobilo krále Václava, který nařídil, že Staré Město bude za trest splácet králův dluh, a ještě městu nařídil zvláštní daň. I proto bylo důležité najít viníky zodpovědné za masakr, a tudíž i za králův hněv.

Napětí a osočování přivedlo starého rychtáře k rezignaci a odchodu na venkov. Co však bude s podrychtářem? Nechá si jej nový rychtář, podporovaný podkomořím Zikmundem Hulerem? Jak bude udržovaný pořádek a hájené právo novým rychtářem?

Jedno je jisté téměř od začátku – radní Starého Města i nový rychtář mohou být rádi, že podrychtář Václav je vzdělaný a spravedlivý muž. Snaží se řešit sousedské spory, stejně jako vážné hrdelní případy. Při tom všem tak nějak vypátrá i příčiny masakru v Židovském městě.

Tak jako tenkrát, i dnes pozorný čtenář zjistí, že ta největší zloba často vzniká z úplně jiných pohnutek, než bývá oficiálně obhajováno. Měli bychom více věnovat pozornost historii a poučit se.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová, brana-knihy.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*