Petr Sojka: Příběhy pražských dvorků

Petr Sojka: Příběhy pražských dvorků
Foto: Pixabay

Neobyčejně obyčejné lidské osudy

Autor pořadů České televize „Z metropole“ a „Tajemství pražských dvorků“, redaktor Petr Sojka (nar. 1965), nás tentokrát zve na prohlídku vybraných pražských dvorků, aby připomněl osudy jejich slavných i pozapomenutých obyvatel a také (ne)dávnou minulost, v níž se odehrávaly.

Petr Sojka: Příběhy pražských dvorků
Foto: se svolením nakladatelství Grada

Petr Sojka v přitažlivě napsané publikaci představuje dvacet čtyři příběhů z pražských dvorků a vnitrobloků, v nichž se minulost často prolíná se současností a promlouvá o zajímavých životních etapách mnoha nevšedních obyvatel. Jsou mezi nimi také domy, které bychom dnes už marně hledali, a tak máme možnost alespoň na chvíli zakusit něco z jejich někdejší atmosféry.

Seznámíme se s Karlem Vostrovským, svérázem přezdívaným Cirát, neboť s ničím nenadělal mnoho řečí. Učarovaly mu řeka i moře, jehož vlny brázdil na lodi jako strojník. Teprve vlastní rodina s dětmi ho přiměla více pobývat doma. Jeho dobrodružné eskapády byly známé po celém Zlíchově, stejně jako neohroženost, s níž zachránil stovku tonoucích. V tom ho předčil jen Josef Rousek, jenž byl legendou již za svého života. Bydlel na Kampě u řeky a provozoval půjčovnu loděk. Mezi zachráněnými byli i dva dělníci opravující Karlův most, jež neváhal s nasazením vlastního života vytáhnout z vody. Za to se dostalo „hrdinovi od řeky“ a „hrdinnému zachránci tonoucích“ ocenění i od magistrátu.

Autor odhaluje další jedinečné příběhy, mezi nimi i ten o historii legendárního domu na Kampě u Karlova mostu. Kampa se stala domovem několika známých osobností, jako například malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara. Vše nasvědčuje tomu, že právě zde čekalo na Rychlé šípy velké štěstí, spojené se jménem Maxmiliána Drápa, jehož vizitka zůstává i dávno po jeho smrti na domovních zvoncích. V nedaleké Čertovce zase na chvíli ožije film o chobotničkách.

Osobité a zajímavé jsou příběhy o Filomeně, ozdobníkovi a svatovítském kostelníkovi, o malostranském špitálu, domě, v němž se inspiroval Neruda, nebo železáři od Černého slona i pivovárku a paraguayském indiánovi. Zaujme povídání o italských kamenících a dvou sochařských géniích či rytířích a budoucím prezidentovi, ale také historka o vězení pro Mozarta a další popsané příběhy. Všechny doprovází množství dobových i současných barevných fotografií slavných osobností i prostých lidí, jejichž obdivuhodné životní osudy jsou spojeny se starou Prahou.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Chris Greenhalgh: Miloval jsem Ingrid Bergmanovou

Slavná švédsko-americká herečka Ingrid Bergmanová (1915-1982) se seznámila v Paříži ve čtyřicátých letech s neméně známým válečným fotografem Robertem Capou…
Petr Sojka: Příběhy pražských dvorkůgutentor-overlay

Petr Sojka: Příběhy pražských dvorků

Autor pořadů České televize „Z metropole“ a „Tajemství pražských dvorků“, redaktor Petr Sojka (nar. 1965), nás tentokrát zve na prohlídku…
Michael Connelly: Advokátgutentor-overlay

Michael Connelly: Advokát

Jde o příběh advokáta, který po roční pauze zvažuje svůj návrat do světa advokacie a netuší, že už někdo jiný…
Iveta Svobodová: Jako přízrakgutentor-overlay

Iveta Svobodová: Jako přízrak

Kniha plná napětí, vyprávějící o současných kriminálních případech, sahajících až za hranice našeho státu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*