Vladimir Grigorjevič Načatoj: Léčba nemocí v tradiční čínské medicíně

Vladimir Grigorjevič Načatoj: Léčba nemocí v tradiční čínské medicíně
Foto: Freepik

Profesor Vladimir Grigorjevič Načatoj prožil v Číně deset let. Je znalcem tradiční čínské medicíny a farmakologie, kterou vystudoval na prestižní Tianjinské univerzitě. Jeho precizní odborná a velice cenná publikace, určená zejména lékařům praktikujícím tento způsob léčby včetně reflexní terapie, akupunktury a fytoterapie, zaujme rovněž širokou veřejnost.

Vladimir Grigorjevič Načatoj: Léčba nemocí v tradiční čínské medicíně
Foto: se svolením nakladatelství Anag

Profesor Vladimir Grigorjevič Načatoj má evropské i čínské vysokoškolské vzdělání. V oceňované monografii „Léčba nemocí v tradiční čínské medicíně“ vycházel z původních zdrojů čínské medicíny dva až tři tisíce let starých, ale i z moderních učebnic, z nichž získávají znalosti čínští lékaři, a doplnil je osobními zkušenostmi a poznatky kolegů z různých zemí světa.

Kniha je rozdělena na dvě základní části. V první se autor věnuje stanovení léčby podle obtíží pacienta, v druhé klasifikaci a léčbě nemocí. Západní i východní způsob se sice setkávají se stejnými chorobami, liší se však způsoby vyšetření i léčby, a to aniž by si musely protiřečit, pokud se v praxi využívá zásada „léčí se pacient, nikoliv choroba“. Čínská medicína dělí syndromy onemocnění podle podstaty na dva hlavní typy – yang, anebo yin, přičemž oba spolu souvisí a jeden může volně přecházet do druhého. Převažuje-li yin, projevující se obrazem „prázdného či plného chladu nebo vlhkosti“, volí se k léčbě prostředky teplé nebo horké povahy či aromatické ingredience k vypuzení vlhkosti. V případě převahy yang, kdy pozorujeme u nemocného horko, oheň, volíme naopak prostředky povahou opačné.

Profesor Načatoj se tematikou i konkrétními syndromy podrobně zabývá v jednotlivých kapitolách, kde je srozumitelně vysvětluje a uvádí pravidla, která je třeba dodržovat, aby léčiva působila blahodárně a výsledek se dostavil co nejrychleji. Pro názornost popisuje četné příklady z praxe.

Maya Tiwari: Ájurvéda

Maya Tiwari: Ájurvéda

Nakladatelství Alferia se zaměřuje na „knihy pro váš dobrý život“, k nimž patří v jógové…

V části věnované léčbě nemocí metodami tradiční čínské medicíny se zájemce naučí, jak stanovit léčbu podle obtíží pacienta. Pro srovnání je uvedeno i doporučení léčby podle evropské (západní) klasifikace diagnózy. Autor vše vysvětluje na příkladech nejčastějších zdravotních obtíží: kašel, dušnost, bušení srdce, bolest na hrudi, nespavost, a naopak spavost, zapomnětlivost, bolest hlavy, žlučníku, závratě, pálení žáhy, zvracení, bolest v žebrech, průjem či zácpa, otoky, struma, impotence, žízeň, rovněž ischemické choroby srdeční, hypertonické choroby, revmatoidní artritida, ulcerózní choroby žaludku a dvanácterníku, obezita, chronická hepatitida, kopřivka, psoriáza, chronická leukémie, děložní myomy, chronická prostatitida, poruchy menstruačního cyklu či zhoubné nádory předstojné žlázy.

Smyslem léčby tradiční čínskou medicínou, která má především značný preventivní význam, není jen mechanické užívání léčiv, ale hlavně obnovení harmonie člověka v souladu se světem, a to celým komplexem metod, jimiž se léčí tělo i duše. Důraz se klade na pravidelnou stravu a rozumný způsob života. Ačkoliv čínská medicína vychází ze staletí ověřených zkušeností, není konzervativní a ideálně se doplňuje s moderními výdobytky současné medicíny.

Dělat jako Buddha – Dan Zigmond

Dan Zigmond: Dělat jako Buddha

Dosáhněte probuzení v práci díky Buddhově moudrosti. Autor, zenový mnich, datový analytik a spisovatel, svěžím…

Závěrem obsažné publikace je uveden výčet literatury a seznam léčivých ingrediencí rostlinného, živočišného a nerostného původu používaných v tradiční čínské medicíně, včetně latinského názvosloví a čínštiny, v níž jsou popsány i následující recepty.

Zcela jedinečná monografie bude přínosem každému, kdo chce hlouběji poznat tradiční čínskou medicínu. Osloví také čtenáře se zájmem o pochopení příčin nemocí, určování diagnóz a způsobů léčby, vyhovující danému typu onemocnění na základě celostního pojetí léčby.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidigutentor-overlay

Jak získávat přátele a působit na lidi

Odkaz Dale Carnegieho (1888-1955), slavného amerického motivačního spisovatele, psychologa, lektora a řečníka, budí stále velký zájem. Jeho průlomové knihy, zaměřené…
Světový den knihygutentor-overlay

Světový den knihy

Světový den knihy organizuje od roku 1995 světová organizace UNESCO. Připadá na den svátku sv. Jiří – 23. dubna –…
David Lynch, Kristine McKennová: Místo sněnígutentor-overlay

David Lynch, Kristine McKennová: Místo snění

Renesanční David Lynch (nar. 1946) je respektovaným filmovým režisérem, scenáristou, producentem, hudebním skladatelem a rovněž uznávaným malířem, grafikem a fotografem.
Frances Mayesová: Místo na světěgutentor-overlay

Frances Mayesová: Místo na světě

Oblíbená americká spisovatelka Frances Mayesová (nar. 1940) vzpomíná s obdivem, poeticky a také s humorem na zážitky a dojmy, jež…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*