Zahrady přístupné veřejnosti, které byste měli navštívit

Zahrady přístupné veřejnosti, které byste měli navštívit
Foto: Justýna Malásková

Rádi cestujete po naší vlasti, ale hrady a zámky jste již poznali a na hory si už netroufáte? Potom pro vás máme tipy na výlety, které potěší vaše oko a rozšíří vám obzory. Schválně, kolik úchvatných českých zahrad jste již viděli?

V dnešním článku se zaměříme na Moravu a Slezsko, odkud vám představíme tři tipy na nezapomenutelné výlety plné přírodních krás, klidu a pozitivní energie.

Stoletá Luftova zahrada

Stoletá Luftova zahrada

Metropole Západočeského kraje odhaluje zároveň s novou tváří i mnohé přírodní krásy, jimiž město s…

TIP 1: Květná zahrada v Kroměříži

Kroměřížská Květná zahrada je známá též pod názvem Libosad.  Jedná se o jednu z nejvýznamnějších zahrad v celosvětovém měřítku. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě.

Libosad nechal vybudovat v druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna. Květná zahrada byla spolu s Podzámeckou zahradou a zámkem v Kroměříži v roce 1998 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Zahrady přístupné veřejnosti, které byste měli navštívit
Foto: Pixabay

TIP 2: Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Pokud máte v plánu dovolenou v Olomouci nebo jejím blízkém okolí, za vidění rozhodně stojí unikátní historický parkový areál a skleníky výstaviště Flora. Jestliže byste chtěli projít městské parky a jejich úchvatné aleje, musíte počítat s procházkou na celé odpoledne. Sady, které dnes patří k nemovitým kulturním památkám, se dělí na Čechovy (dětské hřiště), Smetanovy (palmový skleník a výstavní pavilony) a Bezručovy (botanická zahrada a rozárium). Vznikaly v průběhu 19. století a jejich vznik a vývoj je spojen s budováním olomouckého vojenského opevnění.

Zahrady přístupné veřejnosti, které byste měli navštívit
Foto: Flora Olomouc

Sbírkové skleníky jsou součástí Smetanových sadů, které byste neměli vynechat. Největším a nejstarším je palmový skleník, jenž nadchne obdivovatele exemplářů exotických rostlin, které dosahují vskutku impozantních velikostíDalším skleníkem, ve kterém nevyjdete z údivu, je skleník kaktusový. Jeho návštěva poskytuje po celý rok nevšední zážitek nejen pro milovníky kaktusů a sukulentů. Třetím skleníkem na návštěvnické trase je tropický. V posledním, subtropickém skleníku najdeme především kolekci užitkových rostlin subtropických oblastí napříč celým světem.

TIP 3: Dřeviny pěti světadílů – unikátní sbírka dřevin v arboretu Nový Dvůr

Sbírka se nachází v Arboretu v Novém Dvoře u Opavy. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.    

Zahrady přístupné veřejnosti, které byste měli navštívit
Foto: Technico

Objevíte rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny, sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska a rozsáhlé sbírky dřevin a bylin z východního a západního pobřeží a středozápadu severní Ameriky. Arboretum proslavila velká sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším v ČR. V expozici se nacházejí zástupci obřích „mamutích stromů“ sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4 000 let, i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů.

Zdroj: Redakce – Antónie Podhradská, Wikipedie

Další články z této rubriky

Tajemná Indonésiegutentor-overlay

Tajemná Indonésie

Svého druhu nejobsáhlejší a největší výstava zavede návštěvníky do tajemných míst Indonésie v jihovýchodní Asii a Oceánii, kde lidé izolovaných…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*