Arboretum Sofronka v Plzni

Arboretum Sofronka v Plzni
Foto: Freepik

Plzeňské Arboretum Sofronka s cennou sbírkou druhů Pinus, vypěstovaných ze semen borovic z celého světa, založil v roce 1956 uznávaný dendrolog Ing. Karel Kaňák, CSc., jako detašované pracoviště Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Dnes tento dendrologický park patří mezi dvacet šest členů Unie botanických zahrad České republiky a je ve Správě veřejného statku města Plzně.

Arboretum Sofronka v Plzni
Provozní budova v podzimních barvách přírody. Foto: Dana Vondrášková

Plzeňský dendrolog, lesník a arborista, pan Ing. Karel Kaňák, CSc., (3. září 1922 Plzeň – 10. 2. 2007 Zruč-Senec) svůj celoživotní zájem zaměřil na biologii dřevin. V roce 1956 na základě úkolu „Šlechtění borovice“, vypsaného Československou akademií zemědělských věd, založil obdivuhodné arboretum na místě lesovny zvané Sofronka v Bolevci, který je od roku 1964 součástí Plzně. Sbírku pro vědecké účely pravidelně rozšiřoval rozsáhlou mezinárodní výměnou vzorků borovicových semen. Jeho neúnavné úsilí a obětavá práce se představují v Arboretu Sofronka, jež se může pochlubit jednou z největších sbírek borovic na euroasijském kontinentu rozlohou i počtem stromů. K jejich výsadbě docházelo v letech 1960 a 1966 a poté v období 1980-1982. Všechny borovice byly vypěstovány ve zdejší školce bez použití hnojení či chemické ochrany a rostou bez jakýchkoliv zásahů, aby bylo možno sledovat jejich vývoj.

Kvůli nedostatku finančních prostředků přešlo Arboretum Sofronka v roce 2009 pod Správu veřejného statku města Plzně do Úseku lesů, městské zeleně a vodního hospodářství jako Oddělení pro vzdělávání, veřejnost, vědu a výzkum a u široké veřejnosti se těší velkému zájmu.

Arboretum Sofronka v Plzni
Na naučné stezce o borovicích poznáme jejich druhy z celého světa. Foto: Dana Vondrášková

Návštěvníky tu čekají dvě naučné stezky. Mohou si je projít sami, anebo po domluvě s průvodcem a jeho odborným výkladem. Naučná stezka o borovicích představuje druhy od u nás nejrozšířenější borovice lesní po další, mezi nimi borovici černou, Banksovu, vejmutovku, jež dorůstá až do 80 metrů, nebo vzácnou hustokvětou borovici mexickou či borovici korejskou (s jedlými semeny – oříšky), považovanou v Číně, Koreji a Japonsku za posvátný strom, vysazovaný kolem chrámů. Od roku 1960 v Sofronce roste také u nás jen vzácně se vyskytující severoamerická borovice Jeffreyova, jejíž borka má ve vegetační době citronovou a vanilkovou vůní.

Arboretum Sofronka v Plzni
Šišky tříjehličné severoamerické borovice Jeffreyovy jsou 10 až 25 cm velké. Foto: Dana Vondrášková

Druhá, půlkilometrová interaktivní stezka v rámci arboreta s názvem Včely a včelaření představuje na deseti zastaveních život včel a produkci medu, jež lze pozorovat za skleněnými přepážkami některých úlů včetně starodávného tzv. klátu.

Arboretum Sofronka v Plzni
Směrovka naučné stezky Včely a včelaření. Foto: Dana Vondrášková

Návštěvník se seznámí i s prací kdysi velice váženého řemesla odvážných sběračů medu, tzv. brtníků (název vznikl podle staročeského výrazu brť – dutina stromu), šplhajících do korun stromů, v jejichž dutinách hnízdí lesní včely, stejně jako se za sladkou pochoutkou vydávají rovněž medvědi brtníci. V přírodním prostředí se vyjímá dřevěná socha svatého Ambrože, patrona včelařů, jež je dílem Bartoloměje Štěrby a Jitky Navrátilové.

Včelám se v úlech Arboreta Sofronka daří. Foto: Dana Vondrášková

Výuce a environmentálnímu vzdělávání předškolních a školních dětí je věnován prostor s venkovní učebnou, ukázkami akustických vlastností dřeva či pozorováním života včel v úlech. U rybníka Vydymáčku mohou malí návštěvníci při výuce pozorovat a lovit ryby. Druhý rybník Rozkopaný s povalovým chodníkem umožňuje poznávat mokřadní ekosystémy, zatímco v oblíbeném zookoutku je možné se setkat se stádem daňků.

Arboretum je pro návštěvníky otevřeno zdarma každý pracovní den od 1. dubna do 31. října od 9.00 hod. do 15.30 hod. Exkurze s odborným výkladem pro zájemce probíhají ve stejném období vždy každou první neděli v měsíci od 10 a od 14hod. Aktuální informace doporučujeme ověřit na tel.: 725 787 705 nebo 725 349 311, kde lze dohodnout také exkurze pro kolektivy mimo uvedenou dobu. Více na sofronka.cz.

Arboretum Sofronka v Plzni
Plzeňské Arboretum Sofronka zve k návštěvě od dubna do konce října. Foto: Dana Vondrášková

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), sofronka.cz, článek Arboretum Sofronka od Ing. Jana Kaňáka, Ph.D., in: Vítaný host v Plzeňském kraji 02/2023, s. 2-4.

Další články z této rubriky

Arboretum Sofronka v Plznigutentor-overlay

Arboretum Sofronka v Plzni

Plzeňské Arboretum Sofronka s cennou sbírkou druhů Pinus, vypěstovaných ze semen borovic z celého světa, založil v roce 1956 uznávaný…
Vracíme sovy lesugutentor-overlay

Vracíme sovy lesu

V roce 2020 vyhlásily Lesy České republiky projekt Vracíme sovy lesu. Možná se ptáte, proč zrovna sovy a jak to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*