Bernadett Gera: Čchi-kung pro nohy

Bernadett Gera: Čchi-kung pro nohy
Foto: Freepik

Jednoduchá energetická cvičení na podporu zdravých nohou

Bernadett Gera se o východní medicínu a bojové umění zajímala od mládí. Inspiroval ji otec, který se asijskému bojovému sportu judo věnoval v soutěžích na mezinárodní úrovni. Ona sama se o účinné metody léčení začala hlouběji zajímat a studovat je, když její matka onemocněla rakovinou. Nabyté znalosti uplatňuje jako terapeutka a učitelka čchi-kungu a rovněž o nich přednáší a píše knihy.

Bernadett Gera: Čchi-kung pro nohy
Foto: se souhlasem nakladatelství Anag

Autorka seznamuje s metodou čchi-kungu, jejími účinky a zmiňuje rovněž případy, kdy se cvičení nedoporučuje. Vysvětluje funkce meridiánových drah, ovlivňujících energii vnitřních orgánů (slezina, játra, žaludek, žlučník, močový měchýř a ledviny) a souvisejících akupunkturních bodů i s vyobrazením. Stimulací bodů lze příznivě působit na určitou část těla a pomoci tak při různých zdravotních problémech.

Například jeden akupunkturní bod sleziny ji nejen optimálně reguluje, ale také čistí mozek, uklidňuje ducha, pomáhá při plynatosti, hematomech a krvácení z nosu. Jiný meridián žlučníku jej tonizuje, vyrovnává horkost, pomáhá při migrénách, astmatu, vysokém krevním tlaku, nočních můrách, potížích se spánkem, oteklých nebo zarudlých očích nebo oteklých očních víčkách a nejasném vidění. Rozsah působení je u každého popsaného meridiánu poměrně široký. Patří k nim také dva akupunkturní extra body, z nichž první uvolňuje šlachy, pomáhá při zúžených cévách, bolestech kloubů v chodidlech, zarudlých, nateklých, zanícených, bolavých nebo křečemi trpících nohou a artritidě. Druhý zlepšuje výkonnost myšlení a paměti.

Evelyn Horsch-Ihle: Onko jóga

Evelyn Horsch-Ihle: Onko jóga

Renomovaná německá psychoterapeutka Evelyn Horsch-Ihle přes třicet let praktikuje a učí jógu včetně meditačních technik.…

Hlavní část knihy se zaměřuje na základy cvičení, vysvětluje, jak ho provádět, a seznamuje s přípravnými i uvolňovacími cviky. Samotné cviky jsou rozděleny na pohybové a klidové. Jsou jednoduché a nenáročné na provedení, jež je podrobně vysvětleno s názorným vyobrazením, a popsány jsou také jejich zdravotní účinky.

V dodatku jsou souhrnně uvedena cvičení, jež pomáhají při konkrétních zdravotních potížích, například při bolesti kolenou, v kyčlích, kříži, při citlivosti na chlad, vbočeném palci (hallux valgus), ploché noze, oteklém nebo zraněném chodidle, při obtížích jaterních, ledvinových, plicních či trávicích. Jsou zmíněny i cviky doporučované při únavě, poruchách spánku a žilních problémech.

Praktický formát, přehlednost a srozumitelnost činí z knížky vítaného pomocníka nejen při první pomoci od bolestí, ale také pro prevenci onemocnění a podpoře zdraví celého těla.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, anag.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Chris Greenhalgh: Miloval jsem Ingrid Bergmanovou

Slavná švédsko-americká herečka Ingrid Bergmanová (1915-1982) se seznámila v Paříži ve čtyřicátých letech s neméně známým válečným fotografem Robertem Capou…
Petr Sojka: Příběhy pražských dvorkůgutentor-overlay

Petr Sojka: Příběhy pražských dvorků

Autor pořadů České televize „Z metropole“ a „Tajemství pražských dvorků“, redaktor Petr Sojka (nar. 1965), nás tentokrát zve na prohlídku…
Michael Connelly: Advokátgutentor-overlay

Michael Connelly: Advokát

Jde o příběh advokáta, který po roční pauze zvažuje svůj návrat do světa advokacie a netuší, že už někdo jiný…
Iveta Svobodová: Jako přízrakgutentor-overlay

Iveta Svobodová: Jako přízrak

Kniha plná napětí, vyprávějící o současných kriminálních případech, sahajících až za hranice našeho státu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*