Jak levně poslat balíček

Psaní adresy na balíček.
Foto: Pexels

Dnes více než dříve nakupujeme on-line a přemýšlíme, jakou službu k dodání zboží využít. Rovněž často využíváme služby dopravců pro zasílání balíků z naší strany. Jaké máme dnes možnosti a na co si dát pozor? Máme pro vás přehled nejčastějších dopravců a možností.

Česká pošta: Balík do ruky, na poštu nebo do Balíkovny?

Pojem Česká pošta je u nás opravdu známý a jedná se o hojně využívaného dopravce, který má svá pro a proti. Odeslání balíčku přes poštu je tradiční a příliš se neměnící postup. Balíček odnesete na vámi zvolenou pobočku, vyberete formu doručení, případné pojištění a při uvedení telefonního čísla a e-mailu vám i adresátovi dojde informace o dodání. Pokud uvažujete o dodání balíku z internetového obchodu prostřednictvím České pošty, většinou se co do ceny za doručení jedná o střední cestu.

Možností, jak lze poslat balík přes ČP, je více, včetně obyčejného zaslání, které je z nabízených variant nejlevnější, ale také nejrizikovější. Pokud zvolíte možnost „Balík do ruky“, balíček dojde přímo na uvedenou adresu – až domů. Při vybrání „Balíku na poštu“ musí adresát zajít pro balíček na zvolenou pobočku České pošty, kde mu balík vydají. Nejnovější a zároveň nejlevnější službou České pošty na poslání balíku je tzv. „Balíkovna“. Jedná se o speciální výdejní místa, na které si můžete nechat zaslat balík z internetového obchodu.

Cena za zaslání balíků u České pošty začíná na 89 korunách za obyčejný balík. S výběrem jiných služeb roste.

Muž ve skladu s balíky.
Foto: Pikwizard. Odeslání balíčku přes poštu je tradiční a příliš se neměnící postup.

PPL: Parcelshop

Jednou z nejčastěji volených přepravních společností, pokud objednáváme přes internet, je PPL. Nebývá nejlevnější z možností, ale z našich zkušeností se jedná o spolehlivou formu dopravy: řidič vám doveze zboží až domů a před dovozem vás informuje prostřednictvím SMS, e-mailu a následně voláním. V případě, že vás nezastihne doma, můžete si balíček později vyzvednout na té z poboček tzv. Parcelshopu, kterou máte nejblíže místu doručení.

PPL můžete využít i k odeslání balíčku, což je výhodné hlavně v případě, že nechcete navštěvovat pobočky a někam jezdit nebo chodit. Stačí vybrat službu „Balík pro Tebe“. Do formuláře, který najdete na internetu, vyplníte místo vyzvednutí a řidič balík vyzvedne přímo u vás doma. Následně jej buď doručí na uvedenou adresu, nebo nechá k vyzvednutí na zvoleném odběrovém místě. Adresát si balík buď převezme bezplatně, nebo uhradí dobírku.

Nejnižší částka za službu PPL je 99 Kč.

Muž s balíkem.
Foto: Pikwizard. PPL můžete využít i k odeslání balíčku, což je výhodné hlavně v případě, že nechcete navštěvovat pobočky a někam jezdit nebo chodit.

Zásilkovna

V poslední době se čím dál více využívá služba Zásilkovna. Oblíbená je spíše u mladších generací, ale vzhledem k finanční dostupnosti již zaujala i generaci starší. Nízká cena pramení i z nutnosti odeslání, respektive vyzvednutí na určeném místě a z faktu, že je zapotřebí provést veškerou administrativu v mobilní aplikaci. Odeslání přes službu „Mezi námi“ je jednoduché, ale je vedle zmíněné aplikace k ní potřebujete ještě i online platební kartu.

Pokud si v internetovém obchodě vyberete dodání přes Zásilkovnu, volíte i pobočku, na kterou vám balíček přijde a kde jej vyzvednete. K vyzvednutí vám stačí SMS kód, který vám přijde na telefon. Vyzvednout jej může kdokoliv, není potřeba OP, jako je tomu například u České pošty. Zásilku lze přijmout i odeslat jak s dobírkou, tak bez ní. Výhodou je, že na balík nic nepíšete, nevyplňujete, vše je jednoduše v aplikaci a informace na balík nalepí při odesílání zaměstnanec pobočky.

Cena za odeslání je již od 65 Kč, jedná se tedy o nejlevnější variantu přepravy balíku.

Balík s motouzem.
Foto: Pikwizard. Výhodou Zásilkovny je, že na balík nic nepíšete. Vše je jednoduše v aplikaci a informace na balík nalepí při odesílání zaměstnanec pobočky.

Shrnutí

Možností dopravy je dnes mnoho, my jsme se rozepsali o třech nejčastějších. Finanční stránka je jen jednou stranou z mnoha, podle čeho bychom měli dopravce vybírat. Důležité je si také uvědomit, jestli chcete řešit odeslání spíše osobně, nebo online, zda jste schopni vyzvednutí na pobočce, nebo potřebujete doručení až do domu. U všech dopravců máte možnost reklamace v případě problému a vždy je dobré si přečíst přepravní podmínky předtím, než určitou přepravní společnost zvolíte. Myslet byste také měli na to, že aktuálně jsou přepravci přetíženi, a doba doručení se tak může prodloužit.

Další články z této rubriky

Největší výživové mýtygutentor-overlay

Největší výživové mýty

Je to téma staré jako lidstvo samo. Před stovkami let lidé neřešili, co budou jíst, ale zda budou mí…

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*