Jak to bylo s prostíráním vánočního stolu v minulosti?

Vánoční prostírání je tradicí, která sahá až do středověku. Tehdy se vánoční stůl obvykle prostíral bílým ubrusem a ozdobami v tradičních barvách Vánoc, jako jsou červená, zlatá a zelená.
Foto: Pixabay

Staré tradice prostírání v Česku

Vánoční prostírání je tradicí, která sahá až do středověku. Tehdy se vánoční stůl obvykle prostíral bílým ubrusem a ozdobami v tradičních barvách Vánoc, jako jsou červená, zlatá a zelená. Na stole se objevovaly také ozdoby inspirované přírodou, kterými zpravidla bylo stříbrné jehličí nebo šišky.

V průběhu staletí se vánoční prostírání postupně vyvíjelo a měnilo. Ve 20. století se objevily nové materiály a technologie, které umožnily vyrábět různé druhy ozdob a dekorací. Díky tomu se mohly uplatňovat stále nové a originálnější nápady pro vánoční prostírání.

Dnes je vánoční prostírání velmi populární a lidé se snaží vytvořit co nejoriginálnější a nejkrásnější vánoční stůl. Ať už se rozhodnou pro tradiční nebo netradiční styl, vánoční stůl je stále důležitou součástí vánočních oslav. Slouží jako místo k setkávání a sdílení radosti s rodinou a přáteli.

Historické zvyky chystání vánočního stolu

V České republice jsou ve vánočním prostírání velmi podobné tradice jako v ostatních zemích. Vánoční stůl se obvykle prostíral bílým ubrusem a ozdobami v tradičních barvách Vánoc.

Stará tradice praví, že bývalo zvykem připravit na stůl několik chlebů, které byly ozdobené snopkem pšenice nebo stříbrnými věnci. Na stole se také nacházela sklenice s bílým vínem a štamprle s medem. Ty představovaly symbol hojnosti a štěstí.

Důležitou součástí vánočního prostírání byla vždy polévka, která se obvykle servírovala na začátku vánoční večeře. V České republice se nejčastěji podávala kapustová polévka nebo rybí polévka. Na závěr večeře se na stole objevovalo cukroví a vánočka.

Všechny tyto tradice jsou stále velmi populární a lidé je dodržují, aby uctili staré zvyky a zachovali je pro budoucí generace.

Existuje mnoho vánočních zvyků, které se mohou objevit u vánočního stolu. Jedním z nich je servírování tradičního vánočního jídla, jako je kapr nebo ryba. Některé rodiny drží tradici nechání připraveného jídla a nápojů pro Ježíška nebo pro duchy předků.

Neopominutelnou tradicí na vánočním stole je cukroví nebo vánoční perníčky.

Dalším tradičním vánočním zvykem je mnohde chystání jednoho talíře navíc pro náhodného hosta. Jinde zase dodržují tradici vložení kapřích šupin pod talíře. Kromě štěstí prý tyto šupinky zajišťují i dostatek peněz v nadcházejícím roce.

Nejdůležitějším zvykem vánočního stolu je však celá rodina při štědrovečerní večeři, která vždy vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru v rodinném kruhu.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, milujuvanoce.cz

Další články z této rubriky

Vracíme sovy lesugutentor-overlay

Vracíme sovy lesu

V roce 2020 vyhlásily Lesy České republiky projekt Vracíme sovy lesu. Možná se ptáte, proč zrovna sovy a jak to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*