Jak ukázat vnoučeti vzpomínky

Jak ukázat vnoučeti vzpomínky
Foto: Depositphoto

To nejzásadnější, co člověk může předat dalším generacím, jsou zkušenosti, životní nadhled i náhled nebo také vzpomínky. Dnešní uspěchaná doba, plná nových technologií, nepřeje dlouhým rozhovorům, které byly dříve náplní večerů bez televize nebo počítače. Přesto naše děti i vnoučata chtějí (a měly by) vědět něco o historii své rodiny, o svých předcích a životě, který na ně teprve čeká… Jakou formu předání zvolit?

Pokud přemýšlíte, jak předat svým dětem, vnoučatům a dalším generacím něco ze svého života a vzpomínek, máme pro vás několik tipů jak na to.

Starsá fotografie ve zlatém rámečku

Příběh staré fotografie

Už jsem psala o svém „pídění“ na naší hůře. V odkladišti dějin obyvatel tohoto domu se dají najít věci,…

Ačkoliv dnes každý vlastní telefon, tablet, notebook, nebo dokonce všechno dohromady, k nejoblíbenějším činnostem stále patří posezení s knihou. A když je to knížka o životě našich blízkých, rádi se k ní vracíme a předáváme je dalším generacím. Zkoušeli jste si sepsat své myšlenky a vzpomínky? Pokud nevíte jak na to, mohl by vám pomoci vzpomínkový deník, který dnes koupíte v mnoha podobách. Některé jsou opatřené návodnými otázkami, jiné obsahují i základní rodokmen, do dalších lze vkládat fotografie… Přebaly vzpomínkových deníků mají desítky vzorů a druhů, takže si vybere opravdu každý a takovou památku ocení vaše děti, vnoučata či pravnoučata, jako dárek k mnoha příležitostem.

Jestli neradi píšete nebo chcete předat více než slova, úžasnou volbou je tzv. vzpomínková krabice nebo truhlička. Krabici i truhličku můžete zakoupit již zkrášlenou nebo ji sami vyzdobit dle představ, a tím si zpříjemnit čas například při nepříznivém počasí. Krabice vzpomínek může obsahovat fotografie s popisky, předměty, které pro vás jsou důležité a chcete je předat dál, dopisy nebo i šperky. Jednoduše řečeno: náplň záleží čistě na vaší fantazii a myšlenkách, které chcete, aby nebyly zapomenuty.

Třetí variantou, jak si archivovat své vzpomínky pro další generace, je nahrávání. Pokud rádi povídáte a líbí se vám představa mluveného deníku, můžete si zapůjčit nebo zakoupit diktafon s jednoduchým ovládáním, který budete mít kdekoliv u sebe, nahrávat však můžete samozřejmě i na mobilní telefon. Buď sami nahrajete vše, co považujete za zajímavé, nebo se domluvíte s někým, kdo vás bude zpovídat a klást vám otázky, takže bude celý váš příběh zpracován formou rozhovoru. Vaši blízcí tak mohou poslouchat váš hlas na cestách i doma, o samotě, nebo v kruhu rodiny.

Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, jistě potěšíte obdarované, smysluplně využijete volný čas a sami si zavzpomínáte na krásné i těžší chvíle, které jste prožili. Už víte, co byste svým blízkým chtěli říct a jakou formou?

Zdroj: redakce – Antónie Podhradská (autorské dílo)

Další články z této rubriky

Největší výživové mýtygutentor-overlay

Největší výživové mýty

Je to téma staré jako lidstvo samo. Před stovkami let lidé neřešili, co budou jíst, ale zda budou mít vůbec…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*