Jeho trička nosí lidé po celém světě a jeho obrazy na kaleném skle malované „naruby“ jsou známé u nás i v zahraničí

Václav Bednář.
Foto: Václav Bednář.

Obrazy, které spatříte v ateliéru výtvarníka Václava Bednáře, vás pohltí. Maluje prakticky na cokoli, co může sloužit jako nosič barev a energie, kterou do obrazu dává. Jeho hlavním zaměřením je však velmi výjimečná malba na kalené sklo.

V každém obrazu je život, proud myšlenek a exploze energie. Každý v jeho obraze může vidět i kus sama sebe. Jeho obrazy visí v domech mnoha osobností po celém světě.

Obraz Václava Bednáře v interiéru.
Foto: Václav Bednář. Jeho obrazy visí v domech mnoha osobností po celém světě.

Václav Bednář se narodil v Českých Budějovicích. Od dětství mu byla inspirací jeho hravost, která mu vydržela dodnes. Jeho dědeček Václav Busta sbíral historické předměty a starožitnosti a byl to právě on, kdo mu dodal odvahu pokusit se jít cestou výtvarníka, která se tehdy zdála býti velmi nejistou. Díky tomu si Václav uvědomil, že ten, kdo chce mít svobodu, nemá nikdy jistotu, a to platí i naopak.

Jeho tvorba je široká, v dětství rád a často kreslil, a vždy toužil osvojit si řemeslo starých mistrů, které tolik obdivoval. Postupem času přecházel k různým technikám tvorby, maloval barokní zátiší, ale i portréty – dam, pánů, dětí, domácích mazlíčků nebo slavných muzikantů. Maloval velké plakátové kompozice a velkoplošné malby na zdi. Kvůli tomu byla jeho spotřeba barev stále vyšší a brzy mu nebyla dosti velká žádná paleta.

Přemýšlel, jak to vyřeší, a náhle mu utkvěl pohled na tabuli kaleného skla, která se nasouvala do dřevěné vitríny, již si nechal před lety vyrobit u truhláře. A právě z ní – tím, že ji překlopil sklem nahoru a na záda namontoval kolečka – sestrojil velký pojízdný stůl, který používal jako velkou pojízdnou skleněnou paletu. Brzy poté namaloval první obraz na sklo.

Pro mne je základním motivem můj vlastní tvůrčí proces. Moje světy tvarů a barev jsou pro mě útočištěm, kam unikám ze své vlastní samoty.

– Václav Bednář

Zajímalo jej, jak bude vypadat z druhé strany a právě zde se jeho tvorba začala dělit na dva proudy. Na komerční tvorbu, aby vydělal na barvy, se kterými bude malovat, a na tu nekomerční, tedy na začátek štafety experimentů, zdokonalování techniky nanášení barev, míchání činidel a pigmentů. Začal postupně vznikat jakýsi předobraz jeho dnešní tvorby, která dnes má formu, energii, dynamiku, myšlenku a ojedinělost. Poptávka po jeho dílech roste nejen ve světě, kde je více znám, ale také u nás. Jeho obraz si můžete pořídit domů, ale také pro dotvoření velkých prostor. Na každé instalaci se autor sám podílí.

Obrazy Václava Bednáře v interiéru.
Foto: Václav Bednář. Jeho obraz si můžete pořídit domů, ale také pro dotvoření velkých prostor.

Do jeho portfolia se nesmazatelně zapsala ručně malovaná trička, která jsou uměleckým dílem nejen sama o sobě, ale i jejich balení je velmi exkluzivní a umělecké. Václav Bednář je totiž balí do ručně pomalovaných krabic od pizzy, vždy ve stejném stylu, jaký je pomalovaný oděv. Jeho trička objednávají lidé ze všech koutů světa. Některé známé osobnosti se v nich dokonce fotí a fotografie sdílejí na sociálních sítích a svých webech.

Trička Václava Bednáře.
Foto: Václav Bednář. Václav Bednář je totiž balí do ručně pomalovaných krabic od pizzy, vždy ve stejném stylu, jaký je pomalovaný oděv.

Celá myšlenka vzniku oblečení se zrodila ve chvíli, kdy Václav náhle ustrnul při pohledu na sebe samého při práci … na jeho oblečení bylo pomalu více barev než na obrazu. Od té chvíle vzniká originální značka oblečení „Out of Control“ – trička, bundy a kalhoty, ze kterých tryská radost, hravost a svoboda tvorby. Této oblasti se poslední dobou věnuje jen okrajově, protože většinu tvorby věnuje právě obrazům na kalené sklo.

Další články z této rubriky

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*