Jiří Dvořák, Sergio Fazio, Tanupol Virunhagarun a Keith Black: Zdraví nad zlato

Zdraví nad zlato
Foto: Pixabay

Pravidelný pohyb, dobrý spánek, vyvážená strava a spokojená mysl jsou předpoklady zdravého a dlouhého života

Čtyři světově uznávaní lékaři jsou autory unikátní, velkoryse pojaté publikace věnované zdraví. V ní kromě mnoha odborných studií a na základě své mnohaleté praxe dokazují, že základními předpoklady zdravého a dlouhého života jsou především vyvážená strava, dostatek pohybu, klidný spánek a spokojená mysl.

Zdraví nad zlato
Foto: se svolením nakladatelství Grada

V čele autorského týmu je švýcarský neurolog českého původu prof. Jiří Dvořák, MD (nar. 1948), který působil přes třicet let jako přednosta na spinální jednotce Schulthess Clinic v Curychu. Významně se podílel na výzkumu spinální medicíny, především klinické biomechaniky i sportovní a preventivní medicíny, a za svoji přínosnou práci získal mnohá ocenění.

Je přesvědčen, že: „Je třeba zapomenout na chronologický věk a začít myslet na věk biologický. A držet si ten biologický věk co nejnižší. Čím déle, tím lépe. A já bych chtěl všechny lidi ve stříbrném věku povzbudit: čím víc budou tělesně aktivní a čím víc zaměstnají mozek užitečnými vstupy, tím lépe. Nikdy není pozdě změnit životní styl, a tím i svůj zdravotní stav.“

Dalšími autory jsou prof. Sergio Fazio, MD, PhD, jenž je ředitelem preventivní kardiologie na Vanderbilt University a Oregon Health & Science University, dále Tanupol Virunhagarun, MD, který je výkonným ředitelem BDMS Wellness Clinic v Bangkoku a kliniky preventivního lékařství. Prof. Keith L. Black, MD, je přednostou neurochirurgického oddělení a profesorem v Cedars-Sinai Medical Center i ředitelem Maxine Dunitz Neurosurgical Institute. Zabývá se výzkumem vakcín posilujících imunitní reakce při nádorech mozku, biologií hematoencefalické bariéry a rakovinovými kmenovými buňkami. Za svůj průlomový výzkum byl vyznamenán cenou Javits Neuroscience Investigator Award.

V předmluvě k českému vydání připomíná PhDr. Marian Jelínek, Ph.D., jak je důležité věnovat se pravidelně pohybu a vyvarovat obezity, příčiny mnoha zdravotních problémů. Na pováženou je i stoupající spotřeba antidepresiv, stejně jako časté poruchy spánku. I proto je kniha „Zdraví nad zlato“ nejlepší motivací ke změně nevhodných návyků.

Kniha umožňuje čtenářům seznámit se s nejnovějšími vědeckými poznatky i s letitými zkušenostmi erudovaných autorů s mezinárodní reputací, kteří poskytují užitečné rady a praktická doporučení, jak žít i ve vyšším věku zdravě a být v dobré kondici. Publikace je členěna do několika zásadních kapitol. V té věnované fyzické aktivitě, jež je považována za nejlevnější lék, se klade důraz na spojitost zdraví, tělesné zdatnosti a ohebnosti, udržované pravidelným cvičením. Jsou zde uvedeny tipy optimální fyzické aktivity včetně silového a dalšího cvičení, vhodné od pěti do šedesáti pěti let i více. Patří k nim plavání, tchaj-ťi, silový trénink, chůze, běh, fotbal i další aktivity, jež člověka s dalšími prospěšnými návyky udrží v kondici.

Důležitým aspektem zdraví je vyvážená strava, jíž se podrobněji zabývá další kapitola včetně konkrétních návodů a rozvržení porcí, spotřeby masa, soli, cukru a tekutin. Tomuto tématu se věnuje prof. Jiří Dvořák. Poskytuje návod k tělesným měřením, zjišťujícím BMI i procenta tělesného tuku. Inspirativní je obrazová tabulka, jak naplánovat zdravou stravu v poměru 50 % zeleniny, 25 % proteinů a 25 % sacharidů. Čtenář se dozví důležité informace o významu probatik, mikrobiomu i návody k optimalizaci metabolismu.

Prof. Sergio Fazio se v další části zaměřuje na preventivní kardiologií. Vysvětluje příčiny srdečních onemocnění, radí, co je třeba dělat k předcházení kardiovaskulárních onemocnění, a poskytuje rady k posílení zdraví srdce.

Prof. Keith Black, MD, se soustřeďuje na mentální kondici, a to i v přibývajícím věku. Poznamenává, že i když náš mozek váží v průměru dvě procenta naší tělesné hmotnosti (cca 1,3 až 1,4 kg), spotřebuje dvacet procent námi vyprodukované energie. Obrazové schéma názorně ukazuje, co mají jeho různé části na starosti a jaké potraviny jsou pro jeho činnost prospěšné. Vítané jsou poznatky o příčinách nespavosti včetně praktických návodů k usnadnění usínání a dobrému spánku.

Prof. Jiří Dvořák spolu s Tanupolem Virunhagarunem přibližují medicínu životního stylu a uvádějí pět zásad pro zdraví – jíst vhodnou organickou a rostlinnou stravu, zvýšit tělesnou aktivitu, naučit se zvládat stres, udržovat pozitivní sociální vazby, hlídat si zdravý spánek a vyhýbat se rizikovým látkám. 

Motivující a povzbudivé jsou i osobní příběhy pacientů, kteří našli odvahu ke změně životního stylu, jež prospěla jejich zdraví. Nechybí ani chutné recepty z celého světa s barevnými fotografiemi. Závěrečná kapitola se věnuje zdraví a zubnímu lékařství. Knihu uzavírá rejstřík.

Mimořádná, výpravná publikace s výstižným názvem osloví užitečnými a inspirujícími lékařskými poznatky a zkušenostmi i výsledky nejnovějších vědeckých výzkumů, podaných zajímavě a srozumitelným způsobem. Text provází mnoho barevných ilustrací, fotografií i názorných grafů.

Z anglického originálu přeložila MUDr. Ing. Eva Ondroušková.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Chris Greenhalgh: Miloval jsem Ingrid Bergmanovou

Slavná švédsko-americká herečka Ingrid Bergmanová (1915-1982) se seznámila v Paříži ve čtyřicátých letech s neméně známým válečným fotografem Robertem Capou…
Petr Sojka: Příběhy pražských dvorkůgutentor-overlay

Petr Sojka: Příběhy pražských dvorků

Autor pořadů České televize „Z metropole“ a „Tajemství pražských dvorků“, redaktor Petr Sojka (nar. 1965), nás tentokrát zve na prohlídku…
Michael Connelly: Advokátgutentor-overlay

Michael Connelly: Advokát

Jde o příběh advokáta, který po roční pauze zvažuje svůj návrat do světa advokacie a netuší, že už někdo jiný…
Iveta Svobodová: Jako přízrakgutentor-overlay

Iveta Svobodová: Jako přízrak

Kniha plná napětí, vyprávějící o současných kriminálních případech, sahajících až za hranice našeho státu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*