Mélissa Da Costa: Všechno modré z nebe

Mélissa Da Costa: Všechno modré z nebe
Foto: Pixabay

Knihy nejprodávanější francouzské spisovatelky Mélissy Da Costy (nar. 1990) patří k bestsellerům. Již její prvotina Všechno modré z nebe vzbudila velký ohlas a obdržela významná literární ocenění.

Mélissa Da Costa: Všechno modré z nebe
Foto: se souhlasem nakladatelství Jota

Silný příběh čtenáře upoutá od první stránky. Začíná inzerátem šestadvacetiletého Émila. Lékaři mu sdělili fatální stav předčasné Alzheimerovy choroby s prognózou dvou let života. Émile už nechce podstupovat klinické testy a odmítá pobyt v nemocnici. Rozhodne se prožít poslední část života v přírodě a v horách, které má rád. Plánuje projet s obytným vozem Francii, navštívit Alpy a Pyreneje. Shání inzerátem dalšího dobrodruha, který by se s ním vydal na jeho poslední pouť. Opouští rodiče, sestru i nejlepšího přítele. „Zbývalo mu jen užít si poslední drobky štěstí, které mu život může nabídnout, než definitivně odejde ze světa.“

Nečekaně se mu ozve o tři roky starší, málomluvná a uzavřená Joanne, jež nosí černý klobouk, zlaté sandály a červený batoh. Ráda medituje v přírodě, vyzná se v bylinkách, maluje a souhlasí se vším, co Émile navrhne. Za pár dní už vyjíždějí společně poznávat přírodní krásy Francie. Zjišťují, že jde nejen o cestování v realitě, ale i v krajinách svých duší.

Postupně si na sebe zvykají, přestože zprvu toho spolu moc nenamluví. „Mluvíme o tom, o čem je potřeba mluvit. To je celé“, vysvětluje Joanne. Vydávají se na horské túry, obdivují půvab nížin i kouzlo starobylých městeček a jejich vztah se přitom poznenáhlu vyvíjí. Émile si uvědomuje, že místo aby se od života odpoutával, začíná k němu kvůli Joanne naopak lnout, neboť právě ona v něm probouzí netušeným způsobem chuť žít a díky ní se cítí být víc naživu než kdy dřív… Oba se sobě navzájem otevírají a intenzivně prožívají každý přítomný okamžik. Émile začíná pociťovat zhoršující se příznaky nemoci, ale zároveň si uvědomuje, že nikdy v životě nebyl tak šťastný. Navzdory vědomí, že brzy vyhasnou jeho vzpomínky i život, zaplavuje ho vnitřní mír.

Ačkoliv má kniha přes šest set stránek, čím více se blíží ta poslední, tím více si čtenář přeje, aby pokračovala dál. Hluboký příběh o čisté obětavé lásce, porozumění a podpoře vzdává hold životu v celé jeho plnosti a kráse.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, jota.cz

Další články z této rubriky

Thrity Umrigar: Cena ctigutentor-overlay

Thrity Umrigar: Cena cti

Thrity Umrigar (nar. 1961 v Bombaji) je uznávanou a oceňovanou spisovatelkou. V jedenadvaceti letech se přestěhovala do USA, kde vystudovala…
Zahrádkářův rokgutentor-overlay

Zahrádkářův rok

Že je na zahradě stále co dělat, potvrdí každý, kdo se o ni stará. Výborná příručka s barevnými fotografiemi připomíná…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*