Na jižní Moravě jako v Provence – ohlédnutí za létem

Jako v Provence se můžete cítit díky krásné aktivitě rodiny Bízových, která provozuje ve Starovičkách na Břeclavsku levandulovou farmu: pole, obchod i chráněnou dílnu.
Foto: Pixabay

Jako v Provence se můžete cítit díky krásné aktivitě rodiny Bízových, která provozuje ve Starovičkách na Břeclavsku levandulovou farmu: pole, obchod i chráněnou dílnu.

Před několika lety se Stanislav Bíza po úrazu ocitl na invalidním vozíku. Na osud ale nezanevřel, začal se věnovat závodění na handbiku a nakonec se rozhodl založit na Moravě vlastní levandulovou farmu. Farmaření bylo vždycky jeho sen a napadlo jej, že změna klimatu a teplé suché prostředí v oblasti Pálavy by mohlo být ideální právě pro levanduli – suchomilnou léčivou bylinku, typickou především pro francouzskou oblast Provence. S pomocí rodiny zasadil na poli prvních 40 000 keříků této bylinky vlastníma rukama a s jedním traktorem.

Když mi voní svět

Když mi voní svět

Mám ráda přirozené vůně, miluji různé experimenty s bylinkami v kuchyni. Těším se každé jaro…

Postupně vymýšlel nové a nové produkty, které dostaly po několika letech BIO certifikaci. Dnes Staňa zaměstnává už několik lidí s různým druhem handicapu, obhospodařovává pole, které se od té doby stihlo rozrůst, a dál vymýšlí nové výrobky, na nichž spolupracuje s lokálními farmáři a výrobci. 

Mezi jeho zákazníky je nejoblíbenějším produktem levandulová limonáda s originální recepturou. Své fanoušky si ale našla i levandulová čokoláda, levandulová káva, levandulové víno a další produkty prodávané pod značkou Lavandia.

Na jižní Moravě jako v Provence – ohlédnutí za létem
Foto: Levandulová farma jižní Morava

Bízovi mají i výrobní linku na limonády, které jsou doslova prodejním hitem. V průběhu roku je možné navštívit ve Starovičkách obchůdek a vychutnat levandulovou kávu, levandulovou zmrzlinu nebo úžasné dezerty. V sezoně květu (v červnu a červenci) se pak sjíždějí návštěvníci ze širokého okolí přímo na levandulové pole za účelem relaxace nebo i samosběru. Pokud se chcete podívat na více podrobností z farmy, navštivte jejich webové stránky.

Chcete-li někomu koupit levandulový dárek, můžete na e-shopu této firmy.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, autorské dílo, levandulezmoravy.cz

Další články z této rubriky

Tajemná Indonésiegutentor-overlay

Tajemná Indonésie

Svého druhu nejobsáhlejší a největší výstava zavede návštěvníky do tajemných míst Indonésie v jihovýchodní Asii a Oceánii, kde lidé izolovaných…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*