Skalní hrad Valečov

Skalní hrad Valečov
Foto: Dana Vondrášková

Krajinu mezi Turnovem, Jičínem a Mladou Boleslaví považovali kdysi zde žijící Keltové za posvátnou. Učarovala i novodobým romantikům, především umělcům a známým osobnostem, jimž vděčí za pojmenování Český ráj, jež se vžilo kolem roku 1817. Nacházejí se v něm i pozůstatky skalního hradu Valečov.

Skalní hrad Valečov
Hrad Valečov stojí na pískovcové skále. Foto: Dana Vondrášková

Zřícenina hradu Valečov, vypínající se v nadmořské výšce 330 m na skále u obce Boseň, je vzdálená čtyři kilometry východně od Mnichova Hradiště. V pohádkově krásné krajině upoutává pozornost již několik staletí.

První písemné zmínky o hradu pocházejí z let 1316-1318. Jeho prostory byly postupně vytesány do pískovce a doplňovaly je dřevěné palisády, poskytující ochranu před nevítanými nájezdníky. Má se za to, že kromě hlavních obytných hradních místností se zde nacházela také kuchyně a zásobárna, konírny, kovárna a pravděpodobně rovněž vězení pro provinilce. V podhradí, žijícím tehdy čilým ruchem, se dnes rozkládá sad. Pohled na hradní siluetu krášlí na jaře rozkvetlé koruny stromů, zatímco později jejich pestře zbarvené listí oživuje melancholickou podzimní náladu.

Skalní hrad Valečov
Panoramatický výhled z hradu na okolní krajinu. Foto: Dana Vondrášková

Jako první obývali hrad majitelé valečovského statku, Valečovští z Valečova. Vlastníci se poté často střídali a jen málokdo ze šlechticů zde také bydlel. Počínaje rokem 1652 byl hrad již značně zpustlý a v 18. století se o něj již nikdo nestaral, a tak se stal na čas útočištěm chudých, kteří bydleli v jeho skalních světničkách, než je začátkem října 1892 četnictvo násilně přemístilo do chudobince.

Skalní hrad Valečov
Z původní podoby hradu se zachovalo jen torzo.
Foto: Dana Vondrášková

Díky iniciativě Klubu českých turistů se po roce 1914 začalo s potřebnými opravami a zabezpečením stěn, a zamezilo se tak i soustavnému rozebírání jeho částí, jež nenechaví lidé používali jako stavební materiál. V současné době zbylo z kdysi majestátní stavby jen torzo. Dochované dvoumetrové zdi původního hradního komplexu s pozůstatky obytné místnosti s krbem v novém paláci přesto dávají tušit jeho někdejší velkolepost. Krásou si poetický Valečov podmanil i Karla Hynka Máchu. Pamětní deska umístěná obcí Boseň v září 1999 na úpatí hradu zmiňuje: „Karel Hynek Mácha. Pěvec Máje navštívil v letech 1832-1936 několikrát Valečov a z různých stran si i hrad nakreslil. Tři jeho kolorované kresby se dochovaly.“  Dvě z nich, zachycující Valečov od jihovýchodu, z roku cca 1833 a 1835 uvádí mimo jiné Bohumír Mráz v knize Karel Hynek Mácha: Hrady spatřené.

Skalní hrad Valečov
Malebné podhradí v podzimních barvách.
Foto: Dana Vondrášková

Dávno opuštěný hrad Valečov přesto není osiřelý. Ožívá především v sezoně, kdy se tu pořádají oblíbené kulturní akce. Místo vyhledávají i mnozí snoubenci, aby si v romantickém prostředí hradu řekli své „ano“. Pokud sem také zavítáte, nenechte si ujít ani návštěvu nádherného barokního zámku v Mnichovu Hradišti.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), foto: Dana Vondrášková

Další články z této rubriky

Tajemná Indonésiegutentor-overlay

Tajemná Indonésie

Svého druhu nejobsáhlejší a největší výstava zavede návštěvníky do tajemných míst Indonésie v jihovýchodní Asii a Oceánii, kde lidé izolovaných…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*