Blanka Rozkošná: Po stopách Přemysla Otakara II.

Blanka Rozkošná: Po stopách Přemysla Otakara II.
Foto: Freepik

Jižní Čechy

Historička a odborná publicistka Blanka Rozkošná (nar. 1968) je autorkou dvou desítek publikací, povětšinou věnovaných kultuře, památkám a historii židovských komunit v Čechách. V nové knize nás zavede po stopách „krále železného a zlatého“ do Jihočeského kraje.

Blanka Rozkošná: Po stopách Přemysla Otakara II.
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Pátý český král Přemysl Otakar II. (1233-1278) je považovaný za jednoho z největších českých králů. Syn krále Václava I. a Kunhuty Štaufské mimo jiné proslul jako „otec měst“, neboť za jeho panování vrcholilo zakládání královských měst a hradních sídel. Zatímco na začátku vlády existovalo třináct královských měst, během čtvrtstoletí královy vlády jich přibylo úctyhodných čtyřicet. Při městech vznikala i významná duchovní střediska, zakládaly se farnosti a kláštery spolu se špitály.

Autorka po stručné chronologii králova života a vlády přibližuje jeho vztah k jižním Čechám, kam poprvé zavítal v listopadu 1251 do tehdejšího hradského centra v Netolicích, jak potvrzují listinné dokumenty. Mimo Prahu pobýval rád v Písku a na blízkém Zvíkově, kde se zdržoval hlavně po roce 1258. Zasloužil se o výstavbu Českých Budějovic, Hradiště (dnes Tábor), Vodňan či Kunžaku a Dolního Bukovska. Každé město, založené Přemyslem Otakarem II. v jižních Čechách, je podrobně popsáno s přiblížením stručných dějin, původního půdorysu, obranného opevnění a dochovaných významných staveb.

Zvláštní kapitola je věnována královským hradům – romantickému Orlíku, králi českých hradů Zvíkovu, téměř zaniklému Újezdci, novogotickému zámku v Hluboké nad Vltavou, reprezentativnímu královskému hradu Myšenci, Velešínu, Protivínu, Bechyni, Jindřichovu Hradci, rodovému sídlu pánů z Hradce, i nikdy dostavěnému hradu Vítějovice na vrchu Osule. Autorka rovněž přibližuje jediný dochovaný královský klášter Přemysla Otakara II., unikátní Zlatou korunu.

Zmíněné historické památky připomíná také množství barevných fotografií, dobových kreseb i archiválií. Výpravná publikace nadchne všechny milovníky historie a kulturních památek, stejně jako zvídavé návštěvníky a turisty, kteří zavítají do podmanivě krásné krajiny jižních Čech.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, grada.cz

Další články z této rubriky

Couchsurfing v Saúdské Arábiigutentor-overlay

Couchsurfing v Saúdské Arábii

Známý německý novinář Stephan Orth (nar. 1979) na cestách využívá CouchSurfing, internetovou službu bezplatného ubytování. Poznává nejen život, kulturu a…
České pohádkygutentor-overlay

České pohádky

Díky bakalářské práci výtvarnice Anny-Marie Kohutové na téma Ilustrovaná kniha České pohádky se můžeme těšit z její realizace s nádhernými…
Boo Walker: Španělský úsvitgutentor-overlay

Boo Walker: Španělský úsvit

Sympatický spisovatel z Jižní Karolíny Boo Walker (nar. 1979) promítl i některé osobní zkušenosti do čtivé novely Španělský úsvit.
Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidigutentor-overlay

Jak získávat přátele a působit na lidi

Odkaz Dale Carnegieho (1888-1955), slavného amerického motivačního spisovatele, psychologa, lektora a řečníka, budí stále velký zájem. Jeho průlomové knihy, zaměřené…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*