Škoda lásky

Škoda lásky
Foto: Pixabay

Znáte ji také, slyšeli jste ji snad stokrát. Zněla při místních oslavách, zaslechli jste ji v televizi nebo rádiu, ani už nevíte kdy a kolikrát. Je tu prostě s námi. Slavná píseň Jaromíra Vejvody „Škoda lásky“.

Napadlo vás někdy, jak je to možné, že „naše“ píseň je známá po celém světě? Přemýšleli jste o člověku, který tuto skladbu napsal? Víte vůbec, že autor písně se narodil před 120 lety? Samá otázka a kde že jsou odpovědi?

Jaromír Vejvoda se narodil do rodiny muzikantů. Už jeho dědeček byl kapelníkem a k hudbě vedl i svých pět synů. Jaromír byl už třetím v generaci Vejvodů, kapelníků, ale prvním z nich, který chtěl dělat hudbu jako profesi. Kapelu převzal po svém tátovi ve čtyřiadvaceti letech. Chtěl ale nové písně, které stále nenacházel, a tak usedl ke klavíru a složil „Modřanskou polku“, která se líbila i jiným muzikantům. Notový zápis však nebyl, protože Jaromír Vejvoda se rozhodl, že píseň bude jen pro jeho kapelu. Jenže jak už mnohokrát řekl klasik, „za vším hledej ženu“. Skladbu slyšela paní Hoffmannová, která vedla známé pražské nakladatelství a která uměla rozpoznat HIT. Nejenže přemluvila skladatele, aby vydal svou skladbu, ale zařídila i otextování Václavem Zemanem a vlastně pomohla na svět polce, která je dnes celosvětově uznávanou skladbou.

Nakladatelství paní Hoffmannové mělo filiálky po celé Evropě a dokonce v roce 1938 skladba vyhrála americkou hitparádu. Melodie zaujala i Leonarda Bernsteina, který s paní Hoffmannovou uzavřel smlouvu, a tak si skladba začala žít svým životem. Jako „Beer Barrel polka“ prošla drobnou úpravou melodické linky a postupně se stala nedílnou součástí vystoupení pro americké vojáky. Generál Eisenhower prý dokonce prohlásil, že pomohla spojencům vyhrát válku. Populární byla ale už dávno i v německy mluvících zemích pod názvem “Rosamunde“. Písnička zlidověla a stala se „národní“ písní mnoha národů.

Ukázka: zdroj: YouTube: Czech Polka – „Škoda lásky“

A co jsem vám vlastně chtěla říct? Že celý ten příběh jen dokazuje, jakou má hudba moc. Jak dokáže přeskočit hranice, přeplout oceán a oslovit lidi tady i tam. Hudba, která vznikla s úmyslem potěšit a ve víře, že může i pomoci, taková je i píseň Jaromíra Vejvody. Skladatele, kapelníka, muzikanta tělem i duší, který složil píseň znějící až ve vesmíru, protože budila kosmonauty v raketoplánu Discovery. Vstávali s písní „Škoda lásky“ každý den. A tak jsem chtěla říct – pojďme a připomeňme si člověka, který se narodil před 120 lety jako muzikant a daroval světu tak krásnou melodii.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová, musica.com

Další články z této rubriky

Bacha na Mozarta!gutentor-overlay

Bacha na Mozarta!

Soubor Czech Ensemble Baroque již zahájil předprodej vstupenek a abonentek na 12. sezónu svého abonentního cyklu v Brně „Bacha na…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*