Životní příběh legendární autorky Pipi Dlouhé punčochy, Dětí z Bullerbynu či Karkulína ze střechy

Životní příběh legendární autorky Pipi Dlouhé punčochy
Foto: Freepik

Každý zná její jméno, každý četl její příběhy, ale kdo opravdu ví, jaká byla? To vše se dozvíte ve vydařeném životopisném románu z pera německé autorky Susanne Lieder. Pohlédněte spolu s ní za zrcadlo. 

Knihu vydal Nakladatelský dům GRADA pod značkou Metafora, v oblíbené edici biografických románů.

Životní příběh legendární autorky Pipi Dlouhé punčochy
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Jaký byl osud a skutečná tvář legendární spisovatelky?

 Píše se rok 1929 a dvaadvacetiletá Astrid si k sobě do Stockholmu konečně bere svého tříletého synka Larse, kterému říká Lasse. Jako svobodná matka z venkova to v hlavním městě Stockholmu nemá jednoduché, je ale odhodlaná postavit se životu čelem. Když potká svého budoucího manžela a posléze se jim narodí dcerka Karin, cítí se opravdu šťastná. 

Astrid, plná radosti ze života a hravosti, pro své děti vymýšlí nejrůznější hry a příběhy, někdy i přímo na téma, které si děti přejí. A protože odmala ráda píše, začne je zapisovat. Tak vzniká i vyprávění o neobyčejné dívce se dvěma rezavými copánky, žijící s opičkou a koněm v podivné vile Vilekule. Když se Astrid odváží příběh Pipi Dlouhé punčochy poslat do soutěže pořádané významným nakladatelstvím, nic moc nečeká. Celý svět zná její knihy, ale kdo zná její životní příběh? 

O autorce:

Susanne Lieder

Německá autorka Susanne Lieder se narodila v roce 1963 v Bad Oeynhausenu a zhruba od jedenácti let věděla, co chce jednou dělat. Její prvotinou byly dvě pohádky na dobrou noc, které podobně jako Astrid Lindgrenová napsala v období, když se stala matkou. Poslala je do nakladatelství a oba příběhy byly opravdu vydány. Než však vydala svůj první román, uběhlo ještě mnoho let.

Jako spisovatelka na plný úvazek pracuje od roku 2012. Píše především historické romány a biografie a používá také různé pseudonymy, například Kristina Lüding nebo Romy Seidel.

Susanne Lieder vyrostla v malém městě ve Weserberglandu, což je hornatá oblast kolem řeky Weser zasahující do tří německých států: Dolního Saska, Hesenska a Severního Porýní-Vestfálska. V průběhu let pobývala v Hildesheimu a Brémách a v současné době žije se svou rodinou, pěti kocoury a kočkou Cleo ve sto třicet let starém hrázděném domě.

Ohlasy ke knize o Astrid Lindgrenové:

„Susanne Lieder se podařilo zachytit Astrid Lindgrenovou ve všech jejích aspektech. Fascinujícím způsobem napsaná kniha tuto výjimečnou spisovatelku a osobnost skutečně přibližuje všem čtenářům.

– www.belletristik-couch.de

„Okouzlující kniha, která se velmi příjemně a lehce čte.“

– Passauer Neue Presse

„Susanne Lieder ve svém románu živě, vřele a poutavě vypráví, jak a proč se z mladé novinářky Astrid stala autorka knih pro děti.“

– Aachener Nachrichten

„Susanne Lieder se ve svém románu opravdu věrně drží skutečných událostí a lidí ze života Astrid Lindgrenové. Díky tomu se jí podařilo vytvořit citlivý portrét silné, empatické ženy.“

– Buchjournal

Zdroj: Tereza Schillerová, grada.cz

Další články z této rubriky

Vražedkyně, nebo oběť?gutentor-overlay

Vražedkyně, nebo oběť?

Opravdu ubodala své přátele? Průměrný člověk prospí třiatřicet let. Čeho všeho jsme během spánku schopni? A neseme za to odpovědnost?…
Vidlák bůůkgutentor-overlay

Nela Kyselová: Vidlák bůůk

Nela Kyselová (nar. 1989), blogerka, farmářka a spisovatelka, pochází z Českých Budějovic. Pracovala externě jako redaktorka pelhřimovského Deníku, než se…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*