10 % párů se seznámí díky knize. Nejkontroverznějším titulem je při randění Padesát odstínů šedi

10 % párů se seznámí díky knize
Foto: Pixabay

Láska je vděčným tématem řady knih už od pradávna. Mohou ale někdy knihy napomoci lásce? Díky jaké knize zaujmete protějšek? A která kniha naopak odradí? A mají čtenáři protějšky, se kterými mohou sdílet lásku ke knihám? To se rozhodl zjistit knižní secondhand Knihobot ve svém průzkumu.

Seznámení díky knize není časté, ale ani nemožné

Jak se seznámit prostřednictvím knihy? Ti, kterým se to povedlo nejčastěji, uvádějí, že seznámení nebo navázání přátelství začalo většinou díky zapředení hovoru o knize, kterou měli v ruce. Setkání proběhlo, když si četli v dopravě, u kávy nebo se potkali v knihkupectví či se pravidelně vídali v knihovně. Podle průzkumu Knihobotu se prostřednictvím knihy seznámilo 10 % dotázaných.

Ne všechny knihy ale upoutají v pozitivním slova smyslu. Na otázku, jaká kniha by v rámci seznamovacího inzerátu dotazované od potenciálního protějšku zaručeně odradila, byla nejčastější odpovědí erotická literatura, především pak titul Padesát odstínů šedi. Pro upřesnění je ale třeba říci, že tak odpovídaly ženy, páni tuto knihu nezmínili. Mezi další knihy, které by dotazované odradily od seznamování, pak patří Mein Kampf, Bible nebo knihy některých českých politiků.

Knihy, které by naopak dotazované v inzerátu upoutaly a nalákaly na rande, byly Harry Potter, Pán prstenů, Saturnin nebo Malý princ.

Řada dotazovaných ale uváděla, že by cenila samotný fakt, že potenciální partner či partnerka vůbec čte, a žádná kniha by je neodradila. Jak se totiž také z průzkumu ukázalo, ti, kdo milují knihy, nemohou často svou lásku k nim sdílet se svým protějškem, jelikož ten knihy nečte,“ komentuje Barbora Votavová, brand manažerka Knihobotu.

Čtenáři jsou téměř v polovině případů ve své lásce ke knihám sami, v představách utíkají k aristokratovi Darcymu i dominantnímu milionáři Greyovi

Sdílí spolu páry lásku ke knihám? Čtou podobný žánr? Bohužel 44 % dotázaných je ve své lásce ke knihám samo a jejich protějšek nečte. Partnera či partnerku, kteří čtou, má 56 % respondentů. Stejný žánr čtou ale pouze 3 % párů, 20 % párů pak čte zcela rozdílné žánry.

Máte s partnerem stejný knižní vkus? 
Ano, čteme stejný žánr, knihy si půjčujeme3 %
Tak napůl – některé knihy čteme oba, jiné nikoliv33 %
Vůbec – každý čteme něco jiného20 %
Partner/partnerka nečte44 %

Možná proto není divu, že čtenáři se svými romantickými představami utíkají ke knižním postavám. Podle průzkumu by si románek s některým z knižních hrdinů či hrdinek dokázalo představit 87 % dotázaných. A jaké postavy se objevují v představách nejčastěji? Čtenářky zmiňovaly pana Darcyho nebo pana Greye – tedy hlavního hrdinu Padesáti odstínů šedi, které řada z nich považuje v rukou protějšku za odpuzující. Průzkum ale veskrze ukázal, že stejně jako v životě, i v představách máme každý jiný vkus. Mezi opravdu rozličnými postavami se objevili například Aragorn, Betty MacDonald, Harry Hole, Hercule Poirot nebo Edward Rochester.

Romantická literatura láká, nebojí se po ní sáhnout i muži

Jako svůj oblíbený žánr označilo romantickou literaturu 29 % dotázaných. Občas pro ni sáhne 46 %. Pouze čtvrtina pak tomuto typu literatury nefandí. Mezi tabu rozhodně nepatří ani erotická literatura, ke které občas usedne víc než třetina dotázaných. 10 % ji čte pravidelně, 20 % ji vyzkoušelo, ale tento žánr je nezaujal.

Občas po romantické literatuře podle našeho průzkumu sáhnou dokonce čtyři muži z deseti. Myslím, že pro čtenáře je tento typ literatury atraktivní pro svůj lehký styl a nenáročné čtení, které jim zajistí určitou formu odpočinku a relaxace,“ komentuje Barbora Votavová a dodává: „Řada titulů romantické literatury se u nás roky drží v top prodejích. Padesát odstínů šedi je letos druhá nejprodávanější kniha na Knihobotu. Mezi bestsellery patří také Hvězdy nám nepřály, knihy Jojo Moyes nebo komediálně romantická série o Bridget Jones.“

Čtete romantickou literaturu? 
Ano, často – je to můj oblíbený žánr29 %
Jen občas46 %
Tento žánr nečtu12 %
Zkusil/a jsem, ale nechytlo mě to13 %

A jaký romantický příběh by dotazovaní chtěli prožít? Mezi 12 vybranými příběhy nejčastěji zvolili Pýchu a předsudek (17 %), Padesát odstínů šedi (9 %) a Zápisník jedné lásky (8 %). Čtvrtina by pak ale ráda zůstala ve své kůži a žádný ze zmiňovaných příběhů neprožila.

Titul 
Pýcha a předsudek (Jane Austen)17 %
Padesát odstínů šedi (E. L. James)9 %
Zápisník jedné lásky (Nicholas Sparks)8 %
Cizinka (Diana Gabaldon)8 %
Jana Eyrová (Charlotte Brontë)7 %
Červená, bílá a královsky modrá (Casey McQuiston)1 %
Než jsem tě poznala (Jojo Moyes)4 %
Dej mi své jméno (André Aciman)2 %
Romeo a Julie (William Shakespeare)2 %
Námi to končí (Colleen Hoover)1 %
Orlando (Virginia Woolf)1 %
Jiné14 %
Ani jednu26 %

Průzkumu se na přelomu dubna a května 2024 zúčastnilo 460 respondentů a respondentek, šířený byl na sociálních sítích a prostřednictvím newsletteru Knihobotu.

O Knihobotu

Knihobot.cz je největší český knižní secondhand. Vznikl v roce 2019 pod taktovkou Dominika Gazdoše. Kombinuje moderní technologie se zodpovědným přístupem ke knihám z druhé ruky. Jeho hlavní misí je změnit fungování knižního trhu a naučit Čechy vracet knihy zpět do oběhu. Funguje po celé České republice, Slovensku, Rakousku a Německu – knihy dokáže vyzvednout na jakékoliv adrese a stejně tak je kamkoli zaslat. Tituly prodává na bázi komisního prodeje a díky dlouhodobé práci s daty může zajistit tu nejlepší prodejní cenu i rychlost prodeje.  

Zdroj: Zuzana Žižková, fyi.cz, Barbora Votavová, knihobot.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*