Mezinárodní den dětské knihy

Mezinárodní den dětské knihy
Foto: Pixabay

Tradiční knižní svátek dětské knihy se slaví 2. dubna, v den narození dánského spisovatele a pohádkáře Hanse Christiana Andersena, jehož fantastické příběhy milují děti po celém světě. Přinášíme Vám několik aktuálních knižních tipů, které by mohly vaše děti zaujmout.

Bjørn Rune Lie: Vlčkův hvizd

Norský ilustrátor Bjørn Rune Lie (nar. 1977) byl mnohokrát oceněn za své nevšední knihy. Česky vyšla jako kniha roku 2014 v Baobabu jeho knížka Lyžníci z Plískanic.

Bjørn Rune Lie: Vlčkův hvizd
Foto: se svolením nakladatelství Baobab

Nyní mají děti od šesti do devíti let možnost seznámit se v komiksovém vyprávění s neobyčejným příběhem vlčka Alberta. Britská komiksová kritika ho hodnotí jako „parádní autorský kousek, ve kterém jako by se potkali Richard Scarry a Wes Anderson.“

Čtenáře uchvátí mnoha vzrušujícími příhodami, které Albert prožil. Odmala miloval komiksy, z nichž se poučil, co je dobré a co ne. S věrnými kamarády podnikal dobrodružné výlety. Toužil být superhrdinou a pomáhat druhým. O dramatické chvíle přitom neměl nouzi, musel překonávat mnohá příkoří, ponižování i šikanu nebezpečné party. V napínavém příběhu se děti dozví, jak se vše vyvíjelo dál.

Oblíbený ilustrátor Bjørn Rune Lie pojímá hrdinství vlka po svém, tak trochu si ze superhrdinů utahuje, ale jeho opravdový příběh, kde nechybí ani humor, je velmi působivý.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, kosmas.cz

Sabina Bočanová, Andrea Tachezy: O růži, která nechtěla spát

Pražské nakladatelství Pipasik vychází vstříc dětem, jejich rodičům i prarodičům. Učí děti příjemnou a jim dostupnou formou tak, aby pocit úspěchu nad vyřešením určitého úkolu byl další inspirativní motivací.

Sabina Bočanová, Andrea Tachezy: O růži, která nechtěla spát
Foto: se svolením nakladatelství Pipasik

Mezi tituly lákavé nabídky patří i knížka O růži, která nechtěla spát od Sabiny Bočanové s nádhernými kresbami Andrey Tachezy. Zavede nás do oblíbeného pražského parku Stromovky, kde spolu s dalšími růžemi roste i na svou krásu poněkud pyšná Pompanela, která si ráda povídá s okolními stromy a zná mnoho ptáčků, kteří zde čile poletují. Ale když nastane zimní čas a příroda se chystá k zimnímu spánku, odmítá odpočinek a brání se, aby ji zahradník obalil ochranou před mrazem. Věří, že k tomu není žádný důvod, když je tak krásně košatá.

Jak to se svéhlavou růžičkou nakonec dopadne? Zachrání ji před umrznutím přátelé, zajíc, ptáček či velký smrk?

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, pipasik.cz

Eva Horská: Opi

Ilustrovaný průvodce světem opic

Velkolepá obrazová kniha o opicích nadchne malé i velké čtenáře.

Eva Horská: Opi
Foto: se svolením nakladatelství Albatros Media

Prvotina oceňované umělkyně, výtvarnice Evy Horské, jež se díky svým dětem k pohádkám ráda vrací, představuje svět různých druhů opic, které se nám více či méně podobají.

Jsou zde přehledně uvedené s charakteristikami a zajímavostmi o jejich způsobu života, zvycích, zbarvení, poznáme i takové, které jako zdatní akrobaté umí létat ze stromu na strom, opici, jež vzlétla do kosmu, a další inteligentní a obdivuhodné rekordmany z opičí říše. Seznámíme se také s dávnými bájemi, opičím rodokmenem i s novými výsledky vědeckých výzkumů. Objevné informace provázejí autorčiny úchvatné ilustrace, jimiž doplnila svoji ekologicky zaměřenou knihu. Jde o jedinečný atlas různých druhů opic včetně jejich oblíbených nebo častých „hlášek“.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, albatrosmedia.cz

Lucie Paulová: Alma a Svět obrazu

Pro děti od devíti let je určena napínavá kniha o nevšedních zážitcích téměř jedenáctileté Almy, jež je slepá.

Lucie Paulová: Alma a Svět obrazu
Foto: se svolením nakladatelství Paseka

Do nového místa se přestěhovala teprve před pár dny a po prvním dnu ve škole je ráda, že může zmizet. Nemá v úmyslu se kamarádit a nestojí ani o péči svého asistenta. Stačí si sama. Po tragické události ji nyní vychovává děda, jemuž byla svěřena do péče. Má vetešnický krámek, plný věcí z minulých časů. Když se v něm Alma ocitne na chvíli sama, vůbec se jí tam nelíbí a chce pryč. Snaží se vyběhnout ven, a přitom vrazí do obrazu, opřeného na zemi. „A obraz ji pustil dovnitř tak samozřejmě, jako by vklouzla do otevřených dveří. Necítila nic. Ale v realitě vetešníkova krámku už není.“ Navrátil se jí zrak a ocitá se v době před sto lety, kde ji čeká jeden důležitý úkol, který má splnit…

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, paseka.cz

Další články z této rubriky

Jitka Suchá: Cvičení paměti na celý rokgutentor-overlay

Jitka Suchá: Cvičení paměti na celý rok

Jitka Suchá (nar. 1973) využívá odborných metod k procvičování paměti pacientů trpících Alzheimerovou nemocí. Široké veřejnosti bez ohledu na věk…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*