Káva má pozitivní účinky na zdraví. Víte o nich?

Káva má pozitivní účinky na zdraví. Víte o nich?
Foto: Pixabay

Dát si šálek kávy je pro řadu lidí symbolem odpočinku a domácí pohody, ale také vzpruhou pro náročnější pracovní výkony. Kolik kávy denně je tak akorát? A víte o tom, že tento nápoj je i zdravý?

Káva je pro většinu lidí rituálem nebo přírodním dopingem při náročné mentální práci. Pokud jí vypijete denně do 6 šálků, bude vašemu tělu prospívat.

Káva je ovoce!

Káva je ovoce!

Věděli jste, že kávovník se řadí mezi ovocné stromy/keře? Pojďte se s námi podívat, jak vzniká…

V hlavní roli kofein

Kofein, kvůli kterému si kávu dopřáváme především, povzbuzuje činnost srdce, mozku, nervů, ledvin a svalů. Ve Finsku dokonce proběhla studie, která potvrdila, že pravidelný přísun kofeinu (3–5 šálků kávy denně) přispívá ke snížení rizika onemocnění Alzheimerovou demencí nebo Parkinsonovou chorobou. Vědci tvrdí, že popíjení kávy může pozitivně působit proti vzniku dalších nemocí, jako je třeba diabetes 2. typu nebo mozková mrtvice, a že pomáhá tlumit deprese a úzkosti.

Ne za vše ale může samotný kofein. Kávová zrna totiž obsahují také celou řadu antioxidantů, jejichž množství je dokonce vyšší než v zeleném čaji. Ty pomáhají neutralizovat působení volných radikálů, které každý z nás přijímá ze vzduchu, potravin nebo nápojů. Právě ony mají z velké části na svědomí předčasné stárnutí, oslabení nervového a imunitního systému i degenerativní poruchy mozku.

Jak často pít kávu

Denně byste neměli vypít víc než 6 šálků připravených ze zrnkové kávy, což odpovídá zhruba 300 mg kofeinu. Její popíjení směřujte spíš na dopoledne nebo do 16 hodin, později už by mohla negativně ovlivnit váš spánek.

Může káva škodit?

Existují i lidé, kteří by se popíjení kafíčka měli raději vyhnout. Do této skupiny patří lidé se záněty žaludku, protože káva aktivuje žaludeční šťávy, a pacienti s Crohnovou chorobou nebo jiným onemocněním střev. Tento nápoj samozřejmě nepatří do rukou dětem ani těhotným ženám.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, stoklub.cz, medicalsnewstoday.com, mojezdravi.cz, bylinkyprovsechny.cz

Další články z této rubriky

Pedagogický fíglgutentor-overlay

Pedagogický fígl

Moje máma se léta pohybovala ve školství: nejprve jako učitelka mateřské školky, posléze jako vychovatelka v družině. V obou rolích…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*