Oceňovaná skotská autorka Jean Findlay, pocházející z Edinburhu, se po studiu práva francouzštiny věnovala divadlu v Krakově. Je spoluzakladatelkou divadelní společnosti, pro niž napsala a nastudovala několik her, se kterými vystupovala v různých evropských městech. Založila a vede nakladatelství Scotland Street Press. Se svým manželem a šesti dětmi žije ve Skotsku.
Děj historického románu z období let 1593 až 1624 se odehrává se ve Skotsku a jeho hlavním městě Edinburghu, kde se 19. června 1566 narodil Jakub I. Stuart, král Skotska jako Jakub (James) VI. a Anglie, kde byl zván jako Jakub I., nástupce své matky Marie Stuartovny. Až do své smrti 27. března 1625 po dvaadvacet let používal titul král Velké Británie, neboť vládl Anglii, Skotsku a Irsku. Jeho manželkou se stala mladičká princezna, Anna Dánská, která se za něj provdala jako patnáctiletá. Poté, co se v roce 1603 stal Jakub kromě Skotska také králem Anglie a Irska, přesídlil s Annou a dvorem do Londýna.
Zatímco král Jakub byl vášnivým lovcem a rád vyjížděl na hony, kde zapomínal na starosti, jeho žena Anna milovala honosné róby a drahé šperky. Ty jí i jejímu manželovi zhotovoval s uměleckým vkusem a zručností mladý George Heriot, jenž byl za své umění povýšen s doživotní platností na královnina klenotníka. Stal se dvorním oblíbencem a jeho důmyslné skvosty, se používaly také jako dary pro zahraniční vyslance. Anna, snad aby utišila žal, že nemůže být se svými dětmi, požadovala stále nové šperky, i když je nemohla zaplatit. Heriot byl jejím důvěrníkem a rádcem, ale rovněž věřitelem a zastavárníkem. Aby mohl nakoupit drahé kameny a zlato na nové zakázky, prodával ty, které zhotovil již dříve. Vyžadovalo to velkou obezřetnost, aby neskončil na šibenici jako někteří jeho předchůdci.
V tehdejší neklidné době si nebyl nikdo jistý životem. Mnoho obyvatel umřelo na mor a další nemoci, panoval strach z krutého pronásledování čarodějnic, stejně jako katolíků. Na královském dvoře bují boj o moc, závist a intriky. Georg Heriot přesto zažívá štěstí, když s milovanou manželkou Kristyn vychovávají syna Jiříka a další dítě má přijít na svět. Štěstěna se však od nich odvrací po narození druhého synka, kdy dojde k rodinné tragédii. Zdrceného Heriota utěšují slova básníka Williama Drummonda: „Smrt není bolestná či zlá, ledaže rozjímáme nad jejími příčinami, sama je netečná tolik jako zrod… Smrt je jen krátkým, ach ne, sladkým povzdechem.“
Georgeovi příbuzní mu po letech představí možnou novou ženu. Šestnáctiletá Alison si uvědomuje, že tento sňatek pro ni bude životní výhrou, neboť její muž je laskavý a dokáže rodinu dobře zabezpečit. Ale ani tentokrát mu osud nepřeje a zůstává sám, bez dětí. Oporou a útěchou mu je věrná Ráchel, která u něj léta slouží.
Přichází však den, kdy si smrt bere Heriota, který již připravil v závěti vše, aby jeho majetek prospěl těm nejpotřebnějším…
Čtivá kniha Jean Findlay přibližuje dobu za panování krále Jakuba VI., jeho osobní život, dvorní společnost, a také bědný osud chudiny a obyčejných dělníků. Z historických reálií vychází události i osobnosti (vyjma dvou) v nich vystupujících, od státníků lorda Roberta Cecila a Waltera Raleigha až po věhlasného Williama Shakespeara. Děj se povětšinou zaměřuje na osud královnina klenotníka a rádce, George Heriota, jenž si i přes své bohatství uchová čest, laskavost a smysl pro spravedlnost.
Ediční poznámka objasňuje užití slovenštiny pro naznačení odlišného jazyka, jímž autorka představuje postavy, mluvící skotsky, anebo výhradně anglicky. Jean Findlay již prozradila, že se čtenáři mohou těšit na pokračování v dalším díle,odehrávajícím se také v Praze, uprostřed přelomových událostí české reformace.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), nakladatelství-bourdon.cz, databazeknih.cz
Buďte první kdo přidá komentář