Svět knihy Praha 2022

Svět knihy Praha 2022
Foto: Dana Vondrášková

Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem“ 

Citát z románu Jméno růže Umberta Eca se stal mottem letošního 27. Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu, za jehož čestného hosta byla zvolena Itálie. Slavnostního zahájení se zúčastnil ministr kultury Martin Baxa, velvyslanec Itálie J.E. p. Mauro Marsili, velvyslanec Ukrajiny J.E. p. Jevhen Perebyjnis a další významní hosté, nakladatelé a autoři.

Velký svátek všech knihomolů, z něhož se těšili nakladatelé, vydavatelé, autoři a zejména čtenáři, probíhal od 9. do 12. června 2022 na Výstavišti Praha v Holešovicích. Z důvodu rekonstrukce Průmyslového paláce se přesunul na prostranství za ním, kde v montovaných halách a v Křižíkově pavilonu měla prostor expozice velkých i menších nakladatelů, zatímco programové sály vítaly hosty v prostorných stanech. 

Svět knihy Praha 2022
Foto: Dna Vondrášková

Jakmile se ráno otevřela vstupní brána, natěšení návštěvníci spěchali do jednotlivých hal, kde pro ně bylo připraveno množství literárních, tvůrčích a dalších přínosných podnětů, které uspokojily i ta nejnáročnější očekávání. Vyjádřeno čísly: bylo zde 416 vystavovatelů, 165 expozic, 464 programů, 9 výstav a 746 účinkujících. Prezentovali se hosté z 33 zemí a regionů světa. Kromě Evropy také z Nigérie, Tchaj-wanu, Argentiny, Hongkongu, Kanady či USA. Zvláštní pozornosti se dostalo Ukrajině a jejím literátům. Aktuální sekci Literatura jako hlas svobody podpořila řada českých i zahraničních osobností. 

Čestného hosta festivalu, Itálii, vnímanou jako kolébku západní civilizace, zastupovaly významné spisovatelky Viola Ardone, Donatella Di Pietrantonio spolu s nimi zde byl uznávaný novinář a spisovatel Giofranco Calligarich nebo psychoanalytik Luigi Zoja. O literatuře pro děti promluvila Elena Pasoli, ředitelka Boloňského knižního veletrhu a Kerstin Rabe z Německa. Návštěvníci tak měli příležitost poznat nejen výběr knih, zvukovou výstavu Poslouchat očima. Hlasy italské poezie, ale také otevřeného a okouzlujícího italského ducha.

Každý den nabízel dospělým, dětem a mládeži, laikům i odborné veřejnosti pestrý program s bohatou nabídkou pořadů – přednášky, besedy se spisovateli, překladateli a ilustrátory, autorská čtení, prezentace a křty knih, autogramiády, workshopy či profesní fórum. Ve všech sálech i dalších prostorách si mohl návštěvník najít mezi tisíce knihami žánr, který ho nejvíce zajímá, obohatit se o zajímavé poznatky k literárnímu tématu a využít i některou z mnoha interaktivních akcí. 

Tradičně velký zájem byl o setkání s oblíbenými spisovateli, mezi nimiž byl Aleš Palán, Dita Krausová, Radka Denemarková, Alena Mornštajnová, Ivana Peroutková, Vlastimil Vondruška, Miroslav Bárta, Ivan Kraus, Zdeněk Svěrák a další naši i zahraniční autoři. Literatura se představila nejen bohatostí různorodého zaměření, ale také v audio podobě a zaujala například i japonská manga na českém trhu.

Dívka sedí na hromadě knih.

Honba za autorem

V naší i manželově rodině jsou knihy nejoblíbenějším dárkem. Patřily vždy k nejskvělejším dárkům k…

Organizátorům se podařilo náročný program letošního knižního festivalu s mezinárodní účastí výborně zvládnout včetně občerstvení a zázemí tak, aby si ho každý naplno užil a odcházel naplněn nejlepšími dojmy – a samozřejmě i se skvělými knihami, které zde zakoupil. 

Knižní festival 2022 skončil, ať žije Svět knihy 2023!

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, www.svetknihy.cz/praha2022/

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*