Jmelí a cesmína k Vánocům neodmyslitelně patří. Mají kouzelnou moc!

Jmelí a cesmína k Vánocům neodmyslitelně patří. Mají kouzelnou moc!
Foto: Pixabay

Vedle vánočního stromku či vánoční hvězdy se v našich domech během adventu objevují i jiné rostliny typické pro Vánoce. Proč tomu tak je a kde se tato tradice vzala?

Cesmína

Kdo by neznal cesmínu.  Je typická hlavně pro anglicky mluvící země, kde nesmí chybět při výzdobě domů nebo v adventním věnci. Když lístky cesmíny vyrůstají, jsou měkké a krásně světle zelené; jak stárnou, tmavnou a tuhnou, jejich zubaté zvlněné okraje nepříjemně píchají. Pro tuto vlastnost lístků a jejich stále zelenou barvu během zimních měsíců se cesmína používá do živých plotů.

Jmelí a cesmína k Vánocům neodmyslitelně patří. Mají kouzelnou moc!
Foto: Pixabay

Cesmína (hlavně její plody) je jedovatá, nicméně existuje výjimka. Jedná se o cesmínu paraguayskou neboli yerba maté, ze které se speciálními postupy připravuje nápoj zvaný maté, rozšířený převážně v Mexiku a Argentině. Nápoj má trpkou chuť s kouřovou vůní. Maté obsahuje kofein a působí zjasnění a zrychlení myšlenkových pochodů, zvyšuje energii, zlepšuje trávení a snižuje nadváhu.

Dříve lidé považovali cesmínu za posvátnou. Věřili, že právě větvička cesmíny zavěšená do okna ochrání jejich domovy před zlými duchy a čarodějnicemi. Proto větvička cesmíny zůstává v domě pro štěstí po celý rok. V některých zemích se cesmína pokládá na práh domu, aby vše zlé zůstalo před dveřmi.

Cesmína symbolizuje také Kristovo utrpení, a proto bývaly dříve kostely od Vánoc do Tří králů vyzdobeny právě cesmínou.

Jmelí

Jmelí roste vysoko v korunách stromů a je zelené i v zimě. Svoji sílu a živiny čerpá ze stromu, na kterém roste. Odpradávna lidé věřili, že jmelí posílají na zem bohové a na stromech neroste jen tak, proto mu připisovali magickou a léčivou moc. Jmelí mělo chránit před zlými duchy a přivolávat lásku. Traduje se, že Keltové sbírali jmelí z dubu zlatým srpem a chytali jej do bílých plachet, aby se nedotklo země a neztratilo svoji kouzelnou moc. Pak jej namáčeli ve zlaté barvě a teprve potom mohlo být přeneseno do chrámu na ozdobu oltáře bohyně Frigg, manželky boha Ódina.

Jmelí a cesmína k Vánocům neodmyslitelně patří. Mají kouzelnou moc!
Foto: Pixabay

Dnes je zvyk zavěsit jmelí nad dveře nebo na lustr. Políbení pod jmelím utužuje lásku. Ale aby jmelí mělo kouzelnou moc, musíte jej dostat darem.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, Wikipedie

Další články z této rubriky

Vánoční houskagutentor-overlay

Vánoční houska

Zní vám to podivně? Přitom si na ní každé Vánoce pochutnáváme a je ozdobou svátečního stolu. Ano, řeč je o…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*