Vlastimil Vondruška: Manželské zrcadlo (Letopisy královské komory XIV)

Recenze

Vlastimil Vondruška: Manželské zrcadlo
Foto: Pixabay.

Chvilka, kdy nás napětí a exkurze do historie přivede na chvíli do jiného světa. Odpočinek a rozšířené vědomosti o naší historii, to jsou historické detektivky Vlastimila Vondrušky.

Vlastimil Vondruška: Manželské zrcadlo.
Foto: Mobaknihy.cz

Kniha od vyhledávaného autora historických románů a detektivek čtenáře opět zavede na Staré Město pražské. Písař královské komory Jiří Adam z Dobronína je souhrou náhod znovu postaven do role soukromého vyšetřovatele. V jeho blízkém okolí dochází k vraždě manželky zlatníka Alešíka. Vraždu měl spáchat švagr, tiskař Jan Severín, který původně měl v úmyslu zabít svou manželku. Jestli to tak bylo, nebo se vše událo zcela jinak, se snaží vypátrat právě Jiří Adam z Dobronína. Tiskař totiž plánuje vydat Hájkovu Kroniku českou, čemuž se snaží zabránit protestanští konšelé. Pan Jiří, aby učinil přítrž snahám konšelů tiskaře popravit, si na pomoc pozve nejen bývalého královského notáře Ulricha z Jenšova, ale také svou hospodyni. Hospodyně Rozárka je vítaný zdroj informací a šikovná pomocnice jak v domácnosti, tak při vyšetřování – obzvlášť, když se ukáže, že klíč k řešení je třeba hledat v knize Manželské zrcadlo, kterou Rozárka nedávno obdržela od pana Jiřího.

Příběh z dávné historie je protkán vírou, ctí, nevěrou a hamižností až do samého konce. Pro milovníky historických detektivek, jako jsem já, je Vlastimil Vondruška zárukou dobrého příběhu a příjemných chvil s knihou. Manželské zrcadlo je napínavé od samého začátku až do úplného konce. Pan Jiří Adam z Dobronína je vyšetřovatel s otevřenou myslí, jenž se při vyšetřování spoléhá na svého pomocníka a jeho ženu, kteří oba leccos prožili, než skončili ve službách pana písaře. Proto je jejich pohled na případy vždy přínosem – ať už bezprostředně, nebo později. Nejinak je tomu v tomto příběhu, který je napsaný tak, že na chvíli zapomenete, v kterém století žijete.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová

Další články z této rubriky

Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidigutentor-overlay

Jak získávat přátele a působit na lidi

Odkaz Dale Carnegieho (1888-1955), slavného amerického motivačního spisovatele, psychologa, lektora a řečníka, budí stále velký zájem. Jeho průlomové knihy, zaměřené…
Světový den knihygutentor-overlay

Světový den knihy

Světový den knihy organizuje od roku 1995 světová organizace UNESCO. Připadá na den svátku sv. Jiří – 23. dubna –…
David Lynch, Kristine McKennová: Místo sněnígutentor-overlay

David Lynch, Kristine McKennová: Místo snění

Renesanční David Lynch (nar. 1946) je respektovaným filmovým režisérem, scenáristou, producentem, hudebním skladatelem a rovněž uznávaným malířem, grafikem a fotografem.
Frances Mayesová: Místo na světěgutentor-overlay

Frances Mayesová: Místo na světě

Oblíbená americká spisovatelka Frances Mayesová (nar. 1940) vzpomíná s obdivem, poeticky a také s humorem na zážitky a dojmy, jež…
David James Poissant: U jezeragutentor-overlay

David James Poissant: U jezera

Oceňovaný americký spisovatel David James Poissant se narodil v Syrakusách ve státě New York. Stěhoval se pak po různých místech,…
Lenka Špaček: Zdravě jístgutentor-overlay

Lenka Špaček: Zdravě jíst

Jíst zdravě a ještě si pochutnat? Oblíbená blogerka Lenka Špaček vás o tom snadno přesvědčí ve své kuchařce Zdravě jíst,…
Celeste Ng: Ohníčky všude kolemgutentor-overlay

Celeste Ng: Ohníčky všude kolem

Oceňovaná spisovatelka Celeste Ng (nar. 1980), jejíž rodiče se do USA přistěhovali z Hongkongu, patří k nejúspěšnějším americkým autorům. Proslavila…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*