Vánoční hvězda – od aztéckých kořenů po moderní vánoční dekoraci

Vánoční hvězda – od aztéckých kořenů po moderní vánoční dekoraci
Foto: Pixabay

Přečtěte si příběh vánoční hvězdy, jak se stala symbolem Vánoc a jak ji můžete udržet krásnou a zdravou.

Vánoční hvězda neboli pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima) je rostlina, která bývá spojována s Vánocemi po celém světě. Tento keřík pochází z Mexika a Střední Ameriky a je známý pro své výrazné červené a zelené listy. Jeho popularita jako vánoční dekorace se rozšířila v 19. století, kdy jej do Spojených států přivezl americký velvyslanec v Mexiku Joel Roberts Poinsett​​.

Vánoční hvězda je stromek nebo keřík, který dosahuje výšky 0,6 až 4 metry. Zajímavostí je, že její červeně zbarvené listy jsou ve skutečnosti listeny a vytváří se na rostlině krátkodenní, což znamená, že pro změnu barvy potřebují tmu. Květy jsou žluté, velmi nenápadné a vyrůstají uprostřed listových trsů​.

Historie vánoční hvězdy je zajímavá

V nahuatlu, jazyku Aztéků, byla známá jako „Cuitlaxochitl“ a používala se k výrobě červeného barviva a také jako antipyretikum (léčivo snižující horečku). Ve Španělsku se jí říká „Flor de Pascua“ a v Chile a Peru „Koruna And“.

Příběh, který se váže ke spojení s Vánocemi, pochází z Mexika a vypráví o mladé chudé dívce, která chtěla dát Ježíškovi dárek, ale neměla na něj peníze. Andělé jí prý poradili, aby natrhala obyčejný plevel a položila jej před oltář v kostele. Z plevele vyrašily krásné červené „květy“ – vánoční hvězdy. A tak se již od 17. století staly v této zemi součástí vánočních oslav.

V současnosti jsou vánoční hvězdy oblíbeným prvkem vánoční výzdoby nejen v kostelech, ale v řadě domácností, v obchodech a kancelářích. Ve Spojených státech se dokonce 12. prosince slaví „národní den vánoční hvězdy“. Tím, kdo se právě zde významně podílel na popularizaci, byl Albert Ecke, který začal s jejich prodejem v Los Angeles, a jeho syn Paul Ecke junior, jenž propagoval tuto rostlinu ve vánočních televizních pořadech​.

​​​Péče o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela

Při nákupu vánoční hvězdy je důležité chránit ji před mrazem. Rostlina by neměla být vystavena venku a při transportu by měla být dobře zabalena do papíru, aby byla před chladem ochráněna.

Jakmile máte vánoční hvězdu doma, umístěte ji na světlé místo, ale vyhněte se průvanu a umístění nad radiátorem. Dbejte na to, aby rostlina nebyla přelita. Vánoční hvězda preferuje teplejší a vlhčí prostředí, ale snese spíše sucho než přebytek vody. Zalévejte ji odspodu a zbývající vodu v misce po zálivce vylijte.

Pokud chcete, aby vánoční hvězda vydržela až do dalších Vánoc, je potřeba se o ni správně starat. Rostlinu po svátcích přesaďte, pravidelně ji zalévejte a hnojte. V letních měsících ji můžete nechat venku, ale na podzim ji opět přeneste dovnitř, aby nepřemrzla.

Pokud máte letos tu nejkrásnější vánoční hvězdu, může se, díky správné péči, stát stálým a krásným symbolem vašich Vánoc i v následujících letech.

Jen, máte-li domácí mazlíčky, dejte pozor, aby se k ní nedostali! Tato rostlina je pro ně toxická.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, wikipedie

Další články z této rubriky

Vracíme sovy lesugutentor-overlay

Vracíme sovy lesu

V roce 2020 vyhlásily Lesy České republiky projekt Vracíme sovy lesu. Možná se ptáte, proč zrovna sovy a jak to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*