Lenka Špaček: Zdravě jíst

Lenka Špaček: Zdravě jíst
Foto: Pixabay

Veganská, bez pšenice, bez cukru, bez tropických plodin

Jíst zdravě a ještě si pochutnat? Oblíbená blogerka Lenka Špaček vás o tom snadno přesvědčí ve své kuchařce Zdravě jíst, kde nabízí sedmdesát receptů skvělých jídel, která budete chtít vyzkoušet.

Lenka Špaček: Zdravě jíst
Foto: se svolením nakladatelství Kazda

Lenka vyrůstala v rodině, kde se vařila klasická česká jídla, a nikdy ji nenapadlo, že by se mohla stravovat jinak. Zlom nastal, když se seznámila se svým budoucím manželem, jehož rodina vyznává makrobiotiku. Začala zdravému stravování přicházet na chuť a poznala i jeho ozdravné účinky. Po přechodu na rostlinnou stravu se zbavila atopického ekzému, žaludečních problémů, migrén i angín. Stačilo omezit a později zcela vynechat konzumaci masa, používat místo bílé mouky celozrnnou a sladit třtinovým cukrem. Živočišné produkty vyřadila ze svého jídelníčku po zhlédnutí dokumentů o trýznivém životě a utrpení zvířat chovaných pro maso na náš stůl.

V úvodu knihy autorka vysvětluje důvody, proč si dát pozor na bílou mouku, cukr, sůl, palmový olej a tropické plodiny, a co naopak je pro dobrou stravu nezbytné. Ve stručném přehledu ukazuje, jak žít a vařit plnohodnotně, pestře i levně a také nejvhodnější skladbu jídelníčku na veganském talíři. Při přípravě jídel dává přednost lokálním, zejména českým a slovenským produktům a sezónním potravinám.

Hlavní část kuchařky patří sedmdesáti receptům jídel na chutné snídaně, svačinky, polévky, hlavní chody, pečené i nepečené moučníky i pikantní dobroty na párty. Najdete v ní také návody na domácí pečivo, a to nejen z kvásku. Vhod přijdou jednoduché postupy výroby kvalitních domácích produktů, ať jde o ořechové máslo, marinovanou pečenou papriku, rostlinná mléka, pesto z medvědího česneku, povidla, či nakládaná sušená rajčata.

Nápaditá a velice přitažlivě graficky pojatá kuchařka s množstvím celostránkových barevných fotografií vzbudila velký ohlas nejen mezi příznivci vegetariánské kuchyně, ale také těch, kteří chtějí jíst zdravě a cítit se fit po fyzické i psychické stránce. Ostatně, přesvědčte se sami, budete nadšeni.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), knihykazda.cz

Další články z této rubriky

Pedagogický fíglgutentor-overlay

Pedagogický fígl

Moje máma se léta pohybovala ve školství: nejprve jako učitelka mateřské školky, posléze jako vychovatelka v družině. V obou rolích…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*