Radek Pálka: Šumavská kuchařka

Radek Pálka: Šumavská kuchařka
Foto: Pixabay

Krásy Šumavy na talíři

Špičkový a cenami ověnčený šéfkuchař Radek Pálka se tentokrát zaměřuje na gastronomické speciality Šumavy pro všední i sváteční den, mezi něž zařadil několik téměř zapomenutých jídel.

Radek Pálka: Šumavská kuchařka
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Šumavu si Radek Pálka zamiloval díky své manželce, když ho seznámila s jejími krásami. Zaujala ho zdejší tradičně jednoduchá, chuťově vynikající kuchyně, včetně svátečních lahůdek, která využívá především tři základní suroviny – brambory, zelí a houby. Kromě hub se uplatní také další dary lesa, hlavně borůvky a brusinky. Maso, většinou vepřové, bylo na talíři jen o nedělích a svátcích, movitější rodiny si dopřály hovězí nebo zvěřinu, připomíná autor v souhrnném pohledu na někdejší každodenní život, obyčeje a tradiční svátky.

Pořekadlo, že polévka je grunt, platí i na zdejším území, kde ty hutné, zakusované chlebem, zastoupí i samostatné jídlo. Trochu překvapivě je Šumava zmiňována jako knedlíková velmoc, což potvrzuje německy psaná kuchařka z roku 1880, která uvádí na čtyřicet jejich receptů. Několik variant doporučuje rovněž Radek Pálka jako přílohu spolu se škubánky a špeclemi. Jsou však tak chutné, že je lze naopak přílohou doplnit a vychutnat jako prosté, vydatné jídlo.

Kniha s podtitulem Krásy Šumavy na talíři nabízí nejprve houbové předpisy v podobě karbanátků, houbového vošouchu (placky), guláše a voňavé omáčky z čerstvých hub. Ty se objevují i v některých tradičních polévkách, jako je bramboračka, kulajda, kyselo nebo šumavská polévka s podmáslím. Na řadu pak přichází hlavní jídla z masa, ryb a zvěřiny, u nichž jen samotné čtení názvů podporuje chuť, umocňovanou barevnými fotografiemi.

Pestrý výběr inspiruje jak rychlými pokrmy, například v podobě zapečených škvarkových brambor, tak klasickými masitými jídly, kde nechybí jehněčí s bylinkami v různých obdobách, pomalu dušená hovězí kližka, líčka na černém pivu a další. Lákavé jsou varianty kuřecích i kachních receptů, anebo zajíce se šípkovou omáčkou, delikatesní srnčí paštiky, konfitovaného bažanta se slaninou, kančí kýty s jalovcovou omáčkou a komu to ještě nestačí nebo chce zvolit něco lehčího, potěší se výborně připraveným pstruhem cibulářem, marinovaným línem, candátem nebo sivenem.

Závěrečné sladké pochoutky korunuje borůvkový koláč a fantastický šumavský povidloň.

Radek Pálka každou recepturu obohacuje o několik zajímavostí a osobní zkušenosti. Postup přípravy popisuje srozumitelně i pro začátečníka a prozrazuje cenné šéfkuchařské fígle, aby vynikla chuť i vzhled pokrmů.

Přitažlivě vypravená kniha dává prostor každému jídlu, jež doplňuje celostránková barevná fotografie. Už při prohlížení čtenář bezděčně naprázdno polyká, aby se pak co nejdříve pustil do přípravy některého z padesáti čtyř úžasných pokrmů. Ti, kdo dosud neměli příležitost zavítat na Šumavu, se mohou seznámit s její neméně přitažlivou gastronomickou podobou. Dojmy jsou v obou případech nezapomenutelné!

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, Grada.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Chris Greenhalgh: Miloval jsem Ingrid Bergmanovou

Slavná švédsko-americká herečka Ingrid Bergmanová (1915-1982) se seznámila v Paříži ve čtyřicátých letech s neméně známým válečným fotografem Robertem Capou…
Petr Sojka: Příběhy pražských dvorkůgutentor-overlay

Petr Sojka: Příběhy pražských dvorků

Autor pořadů České televize „Z metropole“ a „Tajemství pražských dvorků“, redaktor Petr Sojka (nar. 1965), nás tentokrát zve na prohlídku…
Michael Connelly: Advokátgutentor-overlay

Michael Connelly: Advokát

Jde o příběh advokáta, který po roční pauze zvažuje svůj návrat do světa advokacie a netuší, že už někdo jiný…
Iveta Svobodová: Jako přízrakgutentor-overlay

Iveta Svobodová: Jako přízrak

Kniha plná napětí, vyprávějící o současných kriminálních případech, sahajících až za hranice našeho státu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*