Vánoční dárky z druhé ruky už nejsou tabu. Potěší kvalitou i cenou

Vánoční dárky z druhé ruky už nejsou tabu. Potěší kvalitou i cenou
Foto: Freepik

 

Dárky z druhé ruky přestávají být tabu. Zatímco dříve byly spíše výjimkou, dnes už se k jejich nákupu přiznává každá pátá domácnost v Česku. Příčinu můžeme hledat v ekologičtějším smýšlení lidí i v jejich tenčících se peněženkách.

Vnímáte použitou věc jako něco, přes co v rámci obdarovávání „nejede vlak“? Ostych stranou, dárky z druhé ruky mají mnoho výhod. Navíc se v secondhandech čím dál častěji objevuje v nabídce zboží ve skvělém stavu. „Pryč je doba, kdy sekáče nabízely zboží vhodné spíše pro charitu. V moderním secondhandu nakoupíte kvalitní zboží. Lidé se totiž naučili věci točit. Třeba u nás v Knihobotu tvoří sekce „jako nová“ 21 % celé nabídky. Knihy z této nabídky od těch z knihkupectví nerozeznáte,“ komentuje situaci Dominik Gazdoš, zakladatel knižního secondhandu Knihobot.

Vánoční dárky

Tipy na tvůrčí dárky

Sada na výrobu mýdla Vyrobit mýdlo zvládnou i úplní začátečníci. Sada obsahuje ingredience i silikonovou…

Raritní a nedostupné dárky

Jednou z nezpochybnitelných výhod secondhandů je, že zde seženete věci, které už nejsou běžně v oběhu. Máte doma sběratele? Chcete potěšit trochou nostalgie? Sekáče jsou skvělým místem, když sháníte knihy z dětství, retro doplňky, stavebnice nebo limitované edice čehokoliv. U raritních kousků ale počítejte s vyšší cenou. „Některé věci z druhé ruky paradoxně koupíte dráž, než když byly nové, právě proto, že už jinde nejsou k sehnání. Omezená nabídka a roky často přidávají na ceně,“ potvrzuje Dominik Gazdoš.

Potěšíte a ještě ušetříte

Většinou ale pořídíte levněji. Což je v dnešní době, kdy ceny rostou doslova před očima, výhoda velmi zásadní. Ceny věcí z druhé ruky jsou rozmanité – odvíjí se od opotřebení, stáří i toho, jaká je poptávka. Mezi knihami z druhé ruky v poslední době dominuje například Patrik Hartl nebo Radka Třeštíková. Jejich knihy seženete na Knihobotu až o 50 % levněji. Dárek především hezky a originálně zabalte. Zážitek z dárku totiž začíná už při vybalování.

Vánoční dárky

Tipy na praktické dárky

Kuchařka se snadnými a rychlými recepty Třetí díl úspěšné série Snadno a rychle, jejímiž autory…

Ekologické Vánoce

Pokud nemáte rádi každoroční vánoční šílenství a štvou vás tuny odpadu, které se během Vánoc vyprodukují, mimochodem – během vánočních svátků vzroste produkce odpadu až o 30 %, je dárek z druhé ruky tou nešetrnější věcí, kterou můžete udělat. Nejen že pomůžete v boji proti nadprodukci věcí, ale podpoříte i obchůdky a firmy, které proti ní bojují celoročně. A takový vánoční dobrý skutek se počítá. V online secondhandech máte navíc jistotu, že co mají v nabídce, mají i na skladě. Nemůže se tedy stát, že by nabízeli zboží, které ještě čeká na dodání.

Dárky s příběhem

Věci z druhé ruky potěší i všechny romantiky. Jaký příběh za sebou má tenhle kabát? Kde všude se svým majitelem byl? Kdo nosil tenhle prsten? A jaký byl osud majitelky, že se šperk ocitl v antiku? Není nic hezčího, než rozvinout svou fantazii a vymyslet či dopátrat k darované věci i její historii a sepsanou ji přibalit k dárku. Věřte, že obdarujete dvojnásob.

Pozor na podvodníky

Při nákupech věcí z druhé ruky dejte pozor na podvodníky. Bazarové portály, které pouze nabízí možnost inzerce a veškerá komunikace probíhá mezi majitelem a zájemcem, jsou jejich častým lovištěm, stejně jako Facebook. Nikomu nedávejte číslo karty a nevěřte zprávám, že máte platit kurýrovi, kterého zájemce údajně posílá. Využijte raději ověřené e-shopy či online secondhandy, které zaručují bezpečné platby i doručení. Ušetříte stres i peníze.

Zdroj: Zuzana Žižková, PR agentura FYI Prague

Další články z této rubriky

Největší výživové mýtygutentor-overlay

Největší výživové mýty

Je to téma staré jako lidstvo samo. Před stovkami let lidé neřešili, co budou jíst, ale zda budou mít vůbec…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*