Tradice vánočních betlémů

Tradice vánočních betlémů
Foto: Dana Vondrášková

K nejvýznamnějším křesťanským svátkům patří narození Ježíše Krista roku 5 př. Kr. v judském městě Betlémě. Spasitelův příchod předem ohlašovala jasná hvězda, jež sem doprovázela tři mudrce (krále), aby se Božímu synu poklonili a předali dary.

Jak to tenkrát bylo s onou jasnou hvězdou, není dodnes zcela známo, hypotéz se nabízí několik, avšak pro křesťanský svět nejsou tak důležité. Významný evangelický teolog, biblista-novozákoník, historik a filozof Petr Pokorný (1933-2020) k tomu poznamenal: „Astronomie nám k datování Ježíšova narození pomůže málo, protože, i kdyby datovala přesně ten jev, který byl popsán jako hvězda, jde jen o datování toho, co se po letech stalo metaforou ke zpětnému vyjádření významu Ježíšova narození.“

Tradice vánočních betlémů
Greccio, Santuario del Presepe – San Francesco. Foto: Wikipedie

Původní název města Betlém byl překládán jako „bit ilu lachema“ (dům bohyně Lachamy – kenaanské bohyně plodnosti), jak dokládají egyptské texty ze 14. století př. Kr. Časem z tohoto názvu vzniklo hebrejské pojmenování „Bét-lechem“ s významem Dům chleba. Zde se narodil král David, vládnoucí zřejmě v letech 1013-973 př. Kr. „Josef se vydal z Galileje, z města Nazareta do Judska, do města Davidova, které se nazývá Betlém, poněvadž byl z domu a rodu Davidova“ (L 2,4), aby se dal zapsat se svou těhotnou snoubenkou Marií, jež zde porodila syna a zavinutého do plenek jej položila do jeslí, neboť v hostinci pro ně nebylo místo.

Některé názory Betlém jako místo narození Ježíše Krista zpochybňují s poukazem, že jím byl vždy Nazaret. V Novém zákoně se však jako rodiště uvádí již pouze Betlém. Sem, na jedno z nejsvětějších křesťanských míst, do Chrámu Narození Páně, zbudovaného nad jeskyní považovanou za místo narození Ježíše Nazaretského, proudí zástupy věřících i turistů. V ní je posvátný prostor vyznačen nápisem Hic de Virginie Maria Jesus Christus natus est (Zde se Panně Marii narodil Ježíš Kristus) a čtrnácticípou stříbrnou hvězdou, vsazenou do mramorového obložení.

Připomínka narození Spasitele dala vzniknout pozdější vánoční tradici vystavování jesliček v kostele. Inspiroval k tomu sv. František z Assisi, když o Vánocích roku 1223 uspořádal první živé jesličky v jeskyni u italské obce Greccio. Zasloužil se o to, aby se narození Spasitele mohlo připomínat kdekoli. Mezi lidmi se tato zvyklost těšila velké oblibě a z Itálie se postupně rozšířila i do dalších evropských zemí.

Tradice vánočních betlémů
Jesličky před chrámem sv. Bartoloměje v Plzni. Foto: Dana Vondrášková

V Čechách byly jesličky poprvé vystaveny „jako dosud něco nevídaného” roku 1562 v jezuitském kostele sv. Klimenta v Klementinu na Starém Městě pražském. Pražský chrám Nanebevzetí Panny Marie na Karlově umožňuje o vánočním čase navštívit napodobeninu betlémské jeskyně, která tu byla zbudována díky iniciativě kanovníka Jana Václava Dvořáka z Boru roku 1708 tak, aby představovala věrnou kopií jak v rozměrech, tak i vzhledem té v Betlémě. Polychromované postavy Svaté rodiny v životní velikosti jsou dílem sochaře a řezbáře Jana Jiřího Šlanzovského a vznikaly v průběhu let 1708 až 1711. Patří mezi nejstarší dochované jesličky v Čechách.

Tradice vánočních betlémů
Svatá rodina z betlémské jeskyně chrámu Nanebevzetí Panny Marie na Karlově patří mezi nejstarší dochované jesličky v Čechách. Foto: Dana Vondrášková

Z Prahy se nový obyčej šířil do dalších míst v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Oblíbený byl hlavně mezi šlechtou, která si tuto „novinku” nechávala stavět v kaplích svých hradů a zámků. Od začátku 17. století bylo možné spatřit dvojice řádových kněží s pomocníkem, jak nosí mnohem skromnější a také mnohem menší „skříňové” jesličky od jedné vesnice ke druhé, aby je mohli ukázat v kostelech i těch nejzapadlejších vesnic. Jesličky měly různou podobu a velikost, samozřejmě podle toho, jak bohatý byl ten, kdo je vlastnil. Figury, zhotovované ze dřeva, z vosku i jiných materiálů, byly bohatě malované a zdobené pestrobarevným oblečením, nebo dokonce i drahými kameny, stříbrem a zlatem. Ze stříbra jsou například i jesličky z loretánského pokladu v Praze, pocházející z konce 17. století.

Na chvíli se ještě zastavme na Loretánském náměstí, kde stojí kostel Panny Marie Královny andělů. O Vánocích bývá v radostném obležení dětských i dospělých návštěvníků oblíbený barokní betlém, vytvořený kolem roku 1730, jež u nás nenajde obdoby. Lze jím procházet a obdivovat 48 postav (z toho 32 lidských), většinou v životní velikosti, které prý po deset let tvořil mnich z řádu menších bratří kapucínů. Zejména děti se nemohou dočkat, až vhodí minci do kasičky, aby se jim dostalo pochvalného pokývání hlaviček jehňátek a jejich vděčného zabečení.

Tradice vánočních betlémů
Oblíbený je betlém v kapucínském kostele Panny Marie Královny andělů na Loretánském náměstí v Praze. Foto: Dana Vondrášková

Josefínské zákazy považovaly stavění jesliček za dětinský a církve nedůstojný projev, jenž nepatří na veřejnost, a tak se stále více začaly objevovat v domácnostech, kde si je lidé sami vyráběli, aby tak vyzdobili své příbytky, připomínali si narození Ježíše a posilovali vzájemnou blízkost. Vzhled si tvůrci přizpůsobili místním podmínkám, často se na pozadí krajiny objevovaly siluety míst, kde bydleli, a mezi postavami bylo možno rozeznat mnoho sousedů a příbuzných.

Tradice vánočních betlémů
Mechanický sušický betlém patří k největším. Foto: Dana Vondrášková

Nádherné lidové betlémy pocházejí z Třešti, kde mají dvousetletou tradici, známé jsou i ty ze Šluknovska, Příbrami, Králíků, Jihlavy, Svitav nebo z Telče. Vyráběny byly z mnoha různých materiálů, kupodivu i z másla, jimiž se chlubí v Máslovicích. Slavné mechanické Krýzovy jesličky, zhotovené jindřichohradeckým Tomášem Krýzou, jsou dokonce zapsané v Guinnessově knize rekordů jako největší lidový betlém na světě. Na cenném mechanickém třebechovickém betlému pracoval lidový řezbář Josef Probošt s dalšími pomocníky čtyřicet let. V roce 1999 bylo jejich úctyhodné dílo prohlášeno za národní kulturní památku. Proslulý je i jeden z největších mechanických betlémů, umístěný v sušickém muzeu, zabírající plochu 16 m2, vytvořený řezbáři Karlem Tittlem a Pavlem Svobodou. Obsahuje 150 pohyblivých a stejný počet pevných figur, k nimž průběžně přibývají nové.

Tradice vánočních betlémů
Telčské betlémy jsou proslulé. Foto: Dana Vondrášková

V Kryštofově Údolí u Liberce je k vidění stálá expozice betlémů, umožňující nahlédnout do tajů důmyslné mechaniky, zručnosti a umu dávných i současných betlémářů. K návštěvě zvou také muzea betlémů v Karlštejně, Ořechu, Svitavách, Praze, Zábrdí či v Železném Brodě, kde je soukromá sbírka Aleny Kortanové s téměř osmdesáti skleněnými betlémy – jediná svého druhu na světě.

Obsáhlá a pestrá výstava historicky unikátních betlémů probíhá každoročně například v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze. Jsou zde k vidění soukromé, po generace děděné a mnohdy unikátní exponáty a nechybí ani jesličkové archy k vystřižení od našich umělců Mikoláše Alše, Josefa Lady, Vojtěcha Kubašty nebo Marie Fischerové-Kvěchové. Velkému zájmu se po čtyřicet let těší i vánoční výstavy pořádané v podzemních prostorách Betlémské kaple.

Tradice vánočních betlémů
Detail betlémského výjevu ve vyšehradské bazilice sv. Petra a Pavla v Praze. Foto: Dana Vondrášková

Kouzlo betlému neztratilo nic na své přitažlivosti ani v dnešní době, kdy o to víc evokuje tajemství vánočního mystéria a společné touhy po lásce a pokoji v srdcích všech lidí dobré vůle.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), soukromý archiv autorky, Wikipedie

Další články z této rubriky

Možná to znáte takygutentor-overlay

Možná to znáte taky

Někdo vás osloví nebo rádoby vtipně okomentuje, co jste právě udělali, takovým způsobem, že vám to není vhod. Co teď?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*