Zamotaný příběh se jmény

Zamotaný příběh se jmény
Foto: Freepik

Kniha Svět Úžasné Báry je plná překvapení. Jedním z nich je zašmodrchaná historie kolem jmen autorek. Ve skutečnosti totiž knihu stvořilo duo Janečková – Jančíková. No zní to dost divně, že jo?

Zamotaný příběh se jmény
Foto: Barbora Janečková

Proto jsem jako autorka uvedena pod jménem Barbora Janečková Vítová. Ke svému jménu v občance jsem přilepila rodné příjmení, i když v civilním životě ho vůbec nepoužívám. Proč?

Kdybych to bývala věděla, že budu spisovatelka, tak bych si nechala původní příjmení i po svatbě.

Jenže před 33 lety jsem prostě chtěla být paní Janečková a netušila jsem, že s tímto všedním příjmením můžu mít časem i nějaké problémy.

Třeba že mi budou psát klienti, co se chtějí objednat na terapii k Barboře Janečkové, terapeutce a psycholožce, která píše desítky odborných článků a určitě i nějaké knihy. Chtějí po mě neustále, abych potvrdila cizí autorství, a já jsem už léta v pokušení to udělat. Nebo že na literární scéně bude o míli přede mnou Klára Janečková. Spisovatelka ze sousední vesnice. Jen podotýkám, že současné jméno ilustrátorky je Klára Jančíková.

Takže já jsem si ke jménu přilepila odkaz na svou rodinu a také na tatínka, který se vydání mé první (a patrně jediné) knihy nedožil. Odliším se tak od ostatních Janečkových alespoň mile nostalgickým způsobem. A docela si na tu Vítovou zase zvykám. Dokonce jsem jela navštívit stejnojmennou vesnici.

Zamotaný příběh se jmény
Foto: Barbora Janečková

To však zdaleka není všechno. Moje milá Claire, která je autorkou výtvarného konceptu knihy, si do knihy zvolila jméno po svatbě, která se ale ještě nekonala. Nečekaly jsme, že kniha vyjde dřív, než Claire řekne své ano.

A tak paní Karola ještě neexistuje, ale se svobodou slečny Jančíkové už jsme se rozloučily.

Kniha Svět Úžasné Báry byla u toho. I řidič Ološlapu v Olomouci si poslechl kousek povídky, tentokrát v podání slečny nevěsty. A dost se bavil.

Zamotaný příběh se jmény
Foto: Barbora Janečková
Zamotaný příběh se jmény
Foto: Barbora Janečková

Myslím, že tento zamotaný příběh se k naší společné knize moc hodí. Bára a Klára. Janečková a Jančíková. Vítová a Karola. Nejjednodušší bude říkat si Úžasná. V tom se nikdo nemůže splést.

Zamotaný příběh se jmény
Foto: Barbora Janečková

Zdroj: redakce – Barbora Janečková (autorské dílo), www.uzasnabara.cz

Další články z této rubriky

uzasna_bara_

Mít plán a hýbat se

Můj nahodilý, až intuitivní experiment s vedením nahodilého, až intuitivního deníku mapujícího jeden rok jedné ženy před jedním životním milníkem ukazuje už…
co_se_deje_kdyz_mluvim_anglicky_uzasna_bara

Co se děje, když mluvím anglicky

Kromě setrvalé snahy zhubnout se na mém seznamu předsevzetí neustále objevuje položka: zlepšit svou angličtinu. Ne že bych anglicky vůbec neuměla, jen jak…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*